КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/1140/16 Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І., Суддя-доповідач: Бабенко К.А
У Х В А Л А
Іменем України
08 вересня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Бесараб В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Чернігівській на Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 липня 2016 року та Додаткову Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Атестаційної комісії № 3 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування Рішень, Наказу, поновлення на роботі, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 липня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Додатковою Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2016 року визнано протиправним та скасовано Рішення (Висновок) Атестаційної комісії №3 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, яке оформлене Протоколом ОП № 15.00005523.0031757 від 11.05.2016 та зазначене в розділ IV "Результати атестування (висновок атестаційної комісії)" атестаційного листа, а саме: "4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність", прийняте відносно начальника Ічнянського відділення поліції Прилуцького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області полковника поліції ОСОБА_2; присуджено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Чернігівській області судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. на користь ОСОБА_2 (код НОМЕР_1).
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, Відповідачем - Головним управлінням Національної поліції в Чернігівській області подано апеляційну скаргу, в якій він просить, Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 липня 2016 року в частині задоволення позовних вимог та Додаткову Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2016 року скасувати, прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Позивачу відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову та Додаткову Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Згідно з частиною першою ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, в апеляційному порядку переглядається судове рішення лише в частині, яка стала підставою для звернення з апеляційною скаргою.
Як вбачається з Витягу з Наказу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 07 листопада 2015 року № 3 о/с по особовому складу, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.15), відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" призначено тих, що прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування, з 07 листопада 2015 року, зокрема ОСОБА_2 (С-642357), який має спеціальне звання полковника міліції, начальником Ічнянського відділення Прилуцького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, присвоївши йому спеціальне звання полковник поліції, що також підтверджується записом у трудовій книжці (а.с.43-44).
Згідно доручення Національної поліції України "Про організацію атестування поліцейських головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим, м. Севастополі та областях" від 05 лютого 2016 року №1273/01/12-206 (а.с.66), на виконання статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" та з метою належної організації атестування поліцейських головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим, м. Севастополі та областях доручено головним управлінням Національної поліції в Автономній Республіці Крим, м. Севастополі та областях ужити заходів, зокрема щодо підготовки розпорядчих документів про організацію атестування поліцейських.
Наказом Головного Управління Національної поліції в Чернігівській області "Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернігівській області" від 12 лютого 2016 року № 170, з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого та всебічного вивчення визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщенні на нижчу, звільненні зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись статтею 57 Закону України "Про Національну поліцію" та вимогами Інструкції про проведення атестування поліцейських, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ від 17 листопада 2015 року №1465, затвердженим у Міністерстві Юстиції України 18 листопада 2015 року за №1445/27890 (а.с.67), зобов'язано, зокрема провести атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та підпорядкованих підрозділів атестаційними комісіями ГУНП починаючи з 15 лютого 2016 року.
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернігівській області «Про внесення змін Наказу ГУНП в Чернігівській області щодо організації проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернігівській області» від 14 квітня 2016 № 449 (а.с.68) внесено зміни до п. 4 Наказу від 12 лютого 2016 року № 170 та визначено адресу засідання атестаційних комісій по атестуванню співробітників Головного управління Національної поліції в Чернігівській області: вул. Богдана Хмільницького, буд. 54, м. Київ, з 09.00 до 18.00
За результатами атестації Позивача складено Атестаційний лист від 11 травня 2016 року (а.с. 76-77), в якому зазначено, що за висновком прямого керівника Позивач відповідає займаній посаді; проте за Результатами атестування (висновок атестаційної комісії) Позивач займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 05 липня 2016 року № 120 о/с "По особовому складу" (а.с.63), на підставі Атестаційного листа з висновками від 11 травня 2016, протоколу Апеляційної атестаційної комісії Північного регіону № 3 ОП № 15.00006003.0031757 від 02 червня 2016 року, зокрема звільнено зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 (через службову невідповідність) Закону України "Про Національну поліцію" полковника поліції ОСОБА_2 (С-642357), начальника Ічнянського відділення Прилуцького відділу поліції ГУНП, 05 липня 2016 року, з виплатою компенсації за 8 діб невикористаної щорічної чергової відпустки за фактично відпрацьований час у 2016 році, що також підтверджується записом у трудовій книжці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIІI (надалі - Закон №580-VIІI), національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Згідно з частиною першою ст. 57 Закону №580-VIІI, атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Відповідно до частини другої ст. 57 Закону №580-VIІI, атестування поліцейських проводиться: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Згідно з частиною четвертою ст. 57 Закону №580-VIІI, рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
Відповідно до частини п'ятої ст. 57 Закону №580-VIІI, порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
У зв'язку з наведеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що прийняття рішення про проведення атестації відносно конкретного поліцейського та проведення атестації може здійснюватись у виключних випадках, а саме: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Тобто, до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, підлягають включенню лише ті поліцейські, відносно яких наявні підстави для проведення атестації, що передбачено частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію".
Згідно з пунктами 10-12 розділу IV Інструкції «Про порядок проведення атестування поліцейських», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за № 1445/27890 (надалі - Інструкція), з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.
За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу;
Атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування;
За рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Відповідно до пункту 15 розділу IV Інструкції, атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: займаній посаді відповідає; займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Згідно з пунктом 16 розділу IV Інструкції, атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); показники службової діяльності; рівень теоретичних знань та професійних якостей; оцінки з професійної і фізичної підготовки; наявність заохочень; наявність дисциплінарних стягнень; результати тестування; результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Як вбачається зі змісту складеного на Позивача Атестаційного листа від 11 травня 2016 року (а.с.76-77), він зарекомендував себе з позитивного боку, як грамотний фахівець, ініціативний керівник, дисциплінований, принциповий у вирішенні службових питань, вміє будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі, користується заслуженим авторитетом в колективі та серед мешканців району, здатен працювати над усуненням особистих недоліків, постійно прагне до вдосконалення службової діяльності, має підвищене почуття особистої відповідальності за результати службової діяльності відділу, громадської думки, стану службової дисципліни в колективі. Крім того він є рішучим, організованим, здатним контролювати власні емоції, добре фізично підготовленим, відмінно володіє табельною вогнепальною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатен переносити психофізичні навантаження та труднощі служби.
Відповідно до частини третьої статті 11 Закону №580-VIІI, рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції.
Як вбачається з Клопотання від 17 травня 2016 року Громадського об'єднання "Народна Рада Ічнянщини" до Міністра внутрішніх справ України А.Б. Авакова, громадські активісти та патріотично налаштованої громади Ічнянщини просять сприяння у позитивному розгляді питання щодо продовження терміну перебування на посаді Позивача (а.с.32).
Тобто, зазначене характеризує Позивача як кваліфікованого працівника, а зібрані на Позивача під час атестації документи, спростовують його невідповідність займаній посаді.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Рішення Атестаційної комісії № 3 Головного управління Національної поліції у Чернігівській області щодо невідповідності Позивача займаній посаді, оформлене Протоколом від 11 травня 2016 року ОП№15.00005523.0031757, прийнято без врахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, тому є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо поновлення Позивача на посаді, колегією суддів встановлено наступне.
Як зазначено в Листі Вищого адміністративного суду України від 26.05.2010 року №753/11/13-10 "Про розв'язання спорів, що виникають з відносин публічної служби", під час вирішення спорів зазначеної категорії пріоритетними є норми спеціальних законів, а норми трудового законодавства підлягають застосуванню лише у випадках, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.
Правовідносини з приводу проходження служби в Національній поліції врегульовано Законом України "Про Національну поліцію" за винятком порядку поновлення на посаді звільненого з порушенням чинного законодавства поліцейського.
У зв'язку з зазначеним застосовуванню підлягають норми Кодексу законів про працю України, тому що спеціальним законом порядок поновлення на посаді при звільненні поліцейського не визначено.
Згідно з частиною першою ст. 235 Кодексу законів про працю України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Відповідно до частини другої ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.
Згідно зі ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова та Додаткова Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області залишити без задоволення, а Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 липня 2016 року та Додаткову Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено у повному обсязі 08.09.2016 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Степанюк А.Г.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Кузьменко В. В.
Степанюк А.Г.