Справа № 743/945/16-а
Провадження №2-а/743/105/16
О К Р Е М А У Х В А Л А
09 липня 2016 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого-судді Сташківа В.Б.,
при секретарі Нерус Н.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника Павлівської сільської ради Ріпкинського району
Чернігівської області ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду адміністративну справу
за позовом Фермерського господарства «НАША ЯСНА»
до Павлівської сільської ради Ріпкинського району
Чернігівської області
про визнання таким, що не набуло чинності рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області», -
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Ріпкинського районного суду Чернігівської області перебували адміністративні справи:
- № 743/945/16-а (Провадження №2-а/743/105/16) за адміністративним позовом ФГ «НАША ЯСНА» про Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області визнання таким, що не набуло чинності рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області». В якій постановою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 07.09.2016 р. адміністративний позов задоволено та визнано нечинним рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області»;
- № 743/946/16-а (Провадження №2-а/743/106/16) за адміністративним позовом ФГ «НАША ЯСНА» про Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області визнання таким, що не набуло чинності рішення 27-ої сесії 6-го скликання Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 30.01.2015 р. «Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на території сільської ради». В якій постановою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 07.09.2016 р. адміністративний позов задоволено та визнано нечинним 27-ої сесії 6-го скликання Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 30.01.2015 р. «Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на території сільської ради».
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
В даних справах суд прийшов до такої правової позиції:
«У відповідності з п.п. 12.3.4. п. 12.3. ст. 12. Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно зі статтею 57 Конституції України гарантує кожному право знати свої права і обовязки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обовязки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом в інакшому разі вони є нечинними.
Згідно ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Виходячи з правового аналізу даних норм, можна зробити висновок, що вказані нормативно-правові акти чітко повязують оприлюднення актів органів місцевого самоврядування нормативно-правового характеру з набранням ними чинності.
На сьогоднішній день в Україні не прийнято закону, який би на виконання вимог ст. 57 Конституції України визначав порядок оприлюднення нормативно-правових актів.
Статтею 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» передбачено, що рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.
З цього можна зробити висновок, що офіційним оприлюдненням акту органу місцевого самоврядування нормативно-правового характеру, НА ДУМКУ СУДУ, вважається один з наведених нижче способів:
- публікація в газеті органу місцевого самоврядування;
- публікація в окремому офіційному виданні ради в офіційних виданнях (відомостях, бюлетені, збірнику, інформаційному листку);
- оприлюднення в газеті, з якою орган місцевого самоврядування уклав угоду, яка передбачає офіційне оприлюднення;
- оприлюднення в газеті, визначеній рішенням органу місцевого самоврядуванні;
- оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування.».
В той же час, судом встановлено, що в порушення зазначених приписів, рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області» та рішення 27-ої сесії 6-го скликання Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 30.01.2015 р. «Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на території сільської ради» були оприлюднені не в спосіб, передбачений законом, а на веб-сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області, а саме:
назва рішення :електронна адреса:рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області»http://rpadm.cg.gov.ua/web_docs/35/2015/08/docs/ Рішення%20Павлівської%20сільської%20ради.pdfрішення 27-ої сесії 6-го скликання Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 30.01.2015 р. «Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на території сільської радиhttp://rpadm.cg.gov.ua/web_docs/35/2015/08/docs/Рішення%20Пушкарівської%20сільської%20ради.pdf
Крім того, в межах справи № 743/946/16-а (Провадження №2-а/743/106/16), представник Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області ОСОБА_3 надала відповідь Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області без номера та дати, з якої вбачається, що рішення 27-ої сесії 6-го скликання Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 30.01.2015 р. «Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на території сільської ради», в рамках положень ч. 1 ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» було розміщено на сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області 25 червня 2015 р. за електронною адресою: http://rpadm.cg.gov.ua/index.php?id=12999&tp=1&pg=.
А в межах справи № 743/945/16-а (Провадження №2-а/743/105/16), представник Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області ОСОБА_2 вказаний лист відмовилась надавати суду, так як була слухачем аналогічної справи, яка паралельного розглядалась Ріпкинським районним судом за позовом ФГ «НАША ЯСНА» до Пушкарівської сільської ради.
Представником позивача ОСОБА_1 доведено, що рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області» та рішення 27-ої сесії 6-го скликання Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 30.01.2015 р. «Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на території сільської ради» були оприлюднені на сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області, не 25 червня 2015 р. (дати вказаної в листі РДА), а після 15 липня 2015 р. (встановленої Податковим кодексом дати), в один з днів серпня 2015 р. і файли з рішеннями, перед оприлюдненням, були створені 24 липня 2015 р..
У звязку з цим, Ріпкинській районній державній адміністрації Чернігівської області, в межах наданих повноважень, слід вжити дієвих заходів щодо:
- розяснювальної роботи головам та секретарям сільських (селищних) рад Ріпкинського району Чернігівської області про необхідність:
●оприлюднення рішень про встановлення місцевих податків та зборів у строки, у спосіб, у порядку, що встановлено законом;
●внесення змін до регламентів (статутів) рад, в яких слід відобразити порядок оприлюднення актів місцевої ради;
- розроблення та затвердження порядку (механізму) оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування Ріпкинського району Чернігівської області на веб-сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області.
Крім того, суд, в указаних справах, прийшов до такої правової позиції:
«В ст. 14. Податкового кодексу України дано визначенню таким поняттям, як:
- «плата за землю», яким є обовязковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1.147. п. 14.1. ст. 14. Податкового кодексу України);
- «земельний податок», яким є обовязковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14. Податкового кодексу України);
- «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності», якою є обовязковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136. п. 14.1 ст. 14. Податкового кодексу України);
Виходячи з правового аналізу даної норми, можна зробити висновок, що плата за землю включає в себе дві окремі (самостійні) категорії платежів, які мають різну правову природу, а саме:
-земельний податок;
-орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.».
В той же час, судом встановлено, що представники Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області ОСОБА_3 та Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області ОСОБА_2 не вірно розуміють відмінність «земельного податку» та «орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності».
У звязку з цим, Ріпкинській районній державній адміністрації Чернігівської області, в межах наданих повноважень, слід вжити дієвих заходів щодо розяснювальної роботи головам та секретарям сільських (селищних) рад Ріпкинського району Чернігівської області про відмінність вживаних в Податковому кодексі України понять «земельного податку» та «орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності».
Керуючись ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В :
Про вищевикладене слід довести Ріпкинській районній державній адміністрації Чернігівської області для вжити дієвих заходів щодо:
- розяснювальної роботи головам та секретарям сільських (селищних) рад Ріпкинського району Чернігівської області про необхідність:
●оприлюднення рішень про встановлення місцевих податків та зборів у строки, у спосіб, у порядку, що встановлено законом;
●внесення змін до регламентів (статутів) рад, в яких слід відобразити порядок оприлюднення актів місцевої ради;
- розроблення та затвердження порядку (механізму) оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування Ріпкинського району Чернігівської області на веб-сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області.
- розяснювальної роботи головам та секретарям сільських (селищних) рад Ріпкинського району Чернігівської області про відмінність вживаних в Податковому кодексі України понять «земельного податку» та «орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності».
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий В.Б.Сташків