Справа № 743/945/16-а
Провадження №: 2-а/743/105/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2016 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого-судді Сташківа В.Б.,
при секретарі Нерус Н.І.,
за участю представника позивача Приходька С.В.,
представника Павлівської сільської ради Ріпкинського району
Чернігівської області Жукотської А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду адміністративну справу
за позовом Фермерського господарства «НАША ЯСНА»
до Павлівської сільської ради Ріпкинського району
Чернігівської області
про визнання таким, що не набуло чинності рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області», -
В С Т А Н О В И В :
ФГ «НАША ЯСНА» звернулось до Ріпкинського районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області в якому просить визнати таким, що не набуло чинності рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області», з тих підстав, що воно не було офіційно оприлюднене до 15 липня 2015 р., тобто року, що передує бюджетному періоду, у порядку встановленому положеннями п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, з урахуванням ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в газеті «Деснянська правда» та/або офіційному сайті сільської ради), а тому останнє не стало нормативно-правовим актом з питань оподаткування та не може братися для розрахунку розміру земельного податку на 2016 рік та його норми будуть застосовуватись не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Представник позивача Приходько С.В. підтримав позов, з підстав зазначених в ньому. Додатково наголосив, що оприлюднення вказаного вище рішення на сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області, про яке заявляла представник відповідача не надавши доказів на підтвердження такого оприлюднення, проведено з порушенням чинного законодавства, так як жоден закон, в т.ч. ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» не передбачає оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування на сайті місцевої державної адміністрації. Крім того, ним за допомогою доступних комп'ютерних програм встановлено, що вказане оприлюднення відбулось не до 15 липня 2015 р., а в серпні місяці 2015 р.. При цьому файл з оскаржуваним рішенням в PDF-форматі створено 24.07.2015 р., тобто після 15 липня 2015 р.. Наголосив на тому, що жодним чином не стосується предмету спору взаємовідносини ФГ «НАША ЯСНА» з Ріпкинською РДА та з Управління Держгеокадастру в Чернігівській області з приводу орендної плати та судові спори з вказаних правовідносин, так як земельний податок та орендна плата є різними поняттями.
В судовому засіданні представник Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області Жукотська А.М. категорично заперечила проти позову, вказавши, що ними було прийнято рішення про встановлення земельного податку та до 15 липня 2015 р. передано для оприлюднення до Ріпкинської РДА. При цьому, остання відмовилась надавати відповідь Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо розміщення рішення на сайті РДА (з причин, які будуть вказані в мотивувальній частині постанови суду) Вказує, що сільська рада не має власного веб-сайту. У зв'язку з цим вважають, що їх дії є правомірними. Наголошує суд на тому, що позивач не враховує наявність Договорів оренди землі від 7 липня 2012 р., укладених між Ріпкинською районною державною адміністрацією Чернігівської області та, з урахуванням додаткових угод від 14 грудня 2012 р., ФГ «НАША ЯСНА» на земельні ділянки з кадастровими номерами: 7424483200:05:001:0324, 7424483200:04:001:0297 та рішення господарського суду Чернігівської області від 21 червня 2016 р., яким вносились зміни в Договір оренди землі.
Вислухавши пояснення представника позивача Приходька С.В., представника Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області Жукотської А.М., дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Згідно п.п. 12.3.1-12.3.3. п. 12.3. ст. 12. Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору. Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.
На 29-їй сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, яка відбулась 03.02.2015 р. було прийнято рішення «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області» та Положення про порядок обчислення та сплати земельного податку на території сільської/селищної ради, як Додаток 4 до вказаного рішення, в п.п. 5.1.1 якого вказано, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється: для фізичних осіб для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд встановлюється у розмірі 0,1 відсотка, для юридичних осіб, а для сільськогосподарських угідь - 0,5 відсотка від їх нормативної грошової оцінки для юридичних осіб.
У відповідності з п.п. 12.3.4. п. 12.3. ст. 12. Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно зі статтею 57 Конституції України гарантує кожному право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом - в інакшому разі вони є нечинними.
Згідно ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Виходячи з правового аналізу даних норм, можна зробити висновок, що вказані нормативно-правові акти чітко пов'язують оприлюднення актів органів місцевого самоврядування нормативно-правового характеру з набранням ними чинності.
На сьогоднішній день в Україні не прийнято закону, який би на виконання вимог ст. 57 Конституції України визначав порядок оприлюднення нормативно-правових актів.
Статтею 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» передбачено, що рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.
З цього можна зробити висновок, що офіційним оприлюдненням акту органу місцевого самоврядування нормативно-правового характеру, НА ДУМКУ СУДУ, вважається один з наведених нижче способів:
- публікація в газеті органу місцевого самоврядування;
- публікація в окремому офіційному виданні ради в офіційних виданнях (відомостях, бюлетені, збірнику, інформаційному листку);
- оприлюднення в газеті, з якою орган місцевого самоврядування уклав угоду, яка передбачає офіційне оприлюднення;
- оприлюднення в газеті, визначеній рішенням органу місцевого самоврядуванні;
- оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що Павлівська сільська рада Ріпкинського району Чернігівської області, в період з 03.02.2015 р. по 15.07.205 р. включно, не мала офіційного видання, не була засновником (співзасновником) друкованого засобу масової інформації, не мала свого веб-сайту, не укладала угоду з друкованими ЗМІ на оприлюднення своїх рішень.
Слід зауважити, що відповідачем не доведено, що у регламенті сільської ради відображений порядок оприлюднення актів місцевої ради.
Заперечуючи проти позову, представник відповідача Жукотська А.М. наголошувала на тому, що рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області» було розміщено на сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області. Однак, після того, як вона була слухачем аналогічної справи, яка паралельного розглядалась Ріпкинським районним судом за позовом ФГ «НАША ЯСНА» до Пушкарівської сільської ради, в межах даної справи відмовилась надавати відповідь Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо розміщення рішення на сайті РДА та не надала роздруківки вказаного рішення з інтернет сайту Ріпкинської РДА.
Крім того, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації на відповідній території взаємодіють з сільськими, селищними і міськими радами, їх виконавчими органами та сільськими, селищними і міськими головами, сприяють у здійсненні ними власних повноважень місцевого самоврядування, зокрема у вирішенні питань економічного, соціального та культурного розвитку відповідних територій, зміцнення матеріальної та фінансової бази місцевого самоврядування, контролюють виконання наданих їм законом повноважень органів виконавчої влади, розглядають та враховують у своїй діяльності пропозиції депутатів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
Вказана норма не регламентує опублікування рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів на сайтах місцевих державних адміністрацій.
Крім того, в судовому засіданні представник позивача Приходько С.В. на спростування такого оприлюднення до 15 липня 2015 р. надав докази того, що рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області» дійсно розміщено на сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області за електронною адресою: http://rpadm.cg.gov.ua/web_docs/35/2015/08/docs/Рішення%20Павлівської20сільської%20ради.pdf в один з днів серпня 2015 р. (що також вбачається з вказаного посилання восьмий місяць 2015 року …/2015/08…), тобто після 15 липня 2015 р., тим більше файл з рішенням, перед оприлюдненням, створений 24 липня 2015 р. о 11 год. 45 хв. 10 сек..
З огляду на це, опублікування рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області» на сайті Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області не можна вважати офіційним оприлюдненням рішення про встановлення місцевих податків та зборів, в сенсі вказаних норм законів.
Відтак, відповідач - суб'єкт владних повноважень не довів оприлюднення вказаного рішення в порядку, встановленому законом.
Крім того, слід зауважити, що в ст. 14. Податкового кодексу України дано визначенню таким поняттям, як:
- «плата за землю», яким є обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1.147. п. 14.1. ст. 14. Податкового кодексу України);
- «земельний податок», яким є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14. Податкового кодексу України);
- «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності», якою є обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136. п. 14.1 ст. 14. Податкового кодексу України);
Виходячи з правового аналізу даної норми, можна зробити висновок, що плата за землю включає в себе дві окремі (самостійні) категорії платежів, які мають різну правову природу, а саме:
-земельний податок;
-орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Заперечення представника відповідача щодо того, що позивач не враховує наявність Договорів оренди землі від 7 липня 2012 р., укладених між Ріпкинською районною державною адміністрацією Чернігівської області та, з урахуванням додаткових угод від 14 грудня 2012 р., ФГ «НАША ЯСНА» на земельні ділянки з кадастровими номерами: 7424483200:05:001:0324, 7424483200:04:001:0297 та рішення господарського суду Чернігівської області від 21 червня 2016 р., яким вносились зміни в Договір оренди землі є безпідставним, виходячи:
- з невірного розуміння представником відповідача відмінності земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
- з того, що дотримання договорів оренди виходить за межі предмета даного позову (оприлюднення/не оприлюднення рішення про встановлення місцевих податків та зборів у порядку, встановленому законом).
Враховуючи наведене в сукупності, зважаючи на приписи ст. 57 Конституції України та ст. 162 КАС України, не вдаючись до оцінки на предмет законності та відповідності нормативно правовим актам вищої юридичної сили рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області» та Положення про порядок обчислення та сплати земельного податку на території сільської/селищної ради, як Додатку 4 до вказаного рішення, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, а вказане рішення підлягає визнанню нечинним, з підстав зазначених вище.
Тим більше, що згідно п.п. 12.3.4 п. 12.3. ст. 12. Податкового кодексу України вказане рішення, яке не оприлюднене в порядку, встановленому законом, набере чинності та буде застосовуватись не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто в 2017 році.
Керуючись ст.ст. 19, 57 Конституції України, п.п. 12.3.1.-12.3.4., п. 12.3. ст. 12., п.п. 14.1.147., п.п. 14.1.136., п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14. Податкового кодексу України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Фермерського господарства «НАША ЯСНА» до Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області - задовольнити.
Визнати нечинним рішення 29-ої сесії 6-го скликання Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.02.2015 р. «Про встановлення та затвердження земельних податків і зборів на території Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області».
Присудити Фермерському господарству «НАША ЯСНА» (ЄДРПОУ 38046015) судовий збір в розмірі 1378 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Павлівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області.
Постанова відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 186, ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий В.Б.Сташків