Постанова № 61192878, 09.09.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2016
Номер справи
815/62/15
Номер документу
61192878
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/62/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2016 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., суддів Балан Я.В., Бжассо Н.В., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу від 10.11.2014 року №403,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу від 10.11.2014 року №403.

В судовому засіданні 06.09.2016 року представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Представник відповідача ДАБІ України був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.77), але в судове засідання не прибув без поважних причин, в звязку із чим, суд на підставі положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, ухвалив рішення щодо розгляду цієї справи 09.09.2016 року в порядку письмового провадження, за наявними в справі доказами та запереченнями.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:

Відповідач - Державна архітектурно-будівельна інспекція України, на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва обєктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Позивач є власником земельної ділянки кадастровий номер 5110137500:50:003:0142, розташований за адресою: Одеська область, м.Одеса, вулиця Посмітного 10/12 №1, що підтверджується даними договору купівлі-продажу від 04.10.2013 року (а.с.14-15) та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрація права власності від 04.10.2013 року №10312671 (а.с.16-17).

Разом із співвласником земельної ділянки ОСОБА_2 на підставі містобудівних умов і збереження забудови земельної ділянки від 09.01.2014 року №01-07/518, розробленого проекту будівництва та зареєстрованої декларації про початок проведення будівельних робіт, позивачем був побудований зблокований житловий будинок.

Департаментом ДАБІ в Одеській області 08.07.2014 року за №ІУ142141890313 була зареєстрована декларація про готовність цього побудованого обєкту до експлуатації.

Відповідно до листів прокуратури Одеської області від 08.09.2014 року №05/3-2071вих14 та листа Інспекції ДАБК в Одеській області від 09.09.2014 року №7/15-11137 відповідачем по справі ДАБІ України 10.11.2014 року був виданий наказ №403 (а.с.8-9) про скасування реєстрації по готовність обєкта до експлуатації від 08.07.2014 року за №ІУ142141890313 у звязку із тим, що замовником ОСОБА_1 до вказаної декларації внесені недостовірні дані щодо цільового призначення земельної ділянки кадастровий номер 5110137500:50:003:0142, що виключає можливість будівництва на ньому житлового будинку.

Проаналізувавши оскаржуваний акт субєкту владних повноважень, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про те, що його прийняття не відповідає законові виходячи з наступного.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямованість на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 року (далі - Закон № 3038-VI від 17.02.2011 року).

У пункті 2 частини 1 статті 34 вказаного Закону визначено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після: реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.

Відповідно до частини 1 та у редакції на час реєстрації декларації про початок будівельних робіт частини 2 статті 36 Закону № 3038-VI від 17.02.2011 року право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

У частині 1 статті 39 цього ж Закону вказано, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України не підлягають повторному доведенню обставини, що встановлені судовими рішеннями, ухваленими в порядку цивільного, господарського, адміністративного чи кримінального судочинства, які набрали законної сили по спорам між тими саме сторонами або відносного того саме субєкту владних повноважень.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2016 року по справі №815/5709/14 за позовом співвласника вказаної земельної ділянки ОСОБА_2 до до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третя особа- Прокуратура Одеської області про визнання протиправним та скасування наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області № 120 СК від 09.09.2014 року Про скасування реєстрації декларації про готовність обєкта до експлуатації встановлен наступне.

З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що у п.II Декларації вказано, що в якості документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку є витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності, індексний номер 10312630 від 04.10.2013 року, кадастровий номер 5110137500:50:003:0142, цільове призначення для дачного будівництва, площа - 696 кв.м. Однак згідно листа № 05/3-2071вих 14 від 08.09.2014 року прокуратури Одеської області , отриманого Інспекцією 08.09.2014 року (вхід. № 8007), вказана земельна ділянка не призначена для будівництва .житлового будинку та має цільове призначення - дачне будівництво, тобто відноситься до категорії земель рекреаційного призначення.

Таким чином колегія суддів зазначає, що цільове призначення земельної ділянки одразу було вказано в декларації, та декларація була зареєстрована. Більш того, той самий витяг також був вказаний і в п.5 Містобудівних умовах і обмеження забудови земельної ділянки від 09.01.14 № 01-07/518, виданих Управлінням Архітектури та містобудування Одеської міської ради.

Таким чином, Апелянтом на дату реєстрації декларації вказано цільове призначення земельної ділянки, і воно відповідає дійсності, а це свідчить про те, що дані, вказані в декларації, є достовірними.

Вказане судове рішення набрало законної сили згідно положень ст.254 КАС України 15.03.2016 року та не було змінене або скасоване Вищим адміністративним судом України, адже ухвалою Вищого адміністративного суду від 23.06.2016 року по справі №К/800/10311/16 касаційна скарга була повернута ДАБІ України.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що судовим рішенням, яке набрало законної сили встановлено, що замовники будівництва ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вірно зазначили у деклараціях про готовність обєкту до експлутатація, в даному випадку щодо ОСОБА_1 у декларації від 08.07.2014 року за №ІУ142141890313 цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 5110137500:50:003:0142 для будівництва житлового будинку.

Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність позиції ДАБІ України про те, що замовником при подання декларацій про готовність обєкту до експлуатації невірно зазначено цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 5110137500:50:003:0142, в звязку із чим, прийнятий на підставі цього невірного висновку правовий акт не відповідає вимогам законності, наведеного у ч.3 ст.2 КАС України, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 10.11.2014 року №403.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Головуючий суддя Єфіменко К.С.

Судді Балан Я.В.

ОСОБА_3