Справа № 638/5544/16-ц
Провадження № 2/638/2955/16
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2016 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді: Грищенко І.О.
при секретарі: Самогньозд О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2, про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
В С Т А Н О В И В:
04.04.2016 року позивач в особі ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути на його користь з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3255 грн. 76 коп. та судовий збір в розмірі 1378 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 вперше звернулась за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості 15.03.2002 року та знаходилась на обліку з 15.03.2002 року по 26.05.2003 року. Вдруге, знаходилась на обліку з 04.06.2004 року по 06.05.2005 року. Статус безробітного наданий 11.06.2004 року. Знята з обліку 07.05.2005 року (отримання права на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»). У звязку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом» структурними підрозділами Харківського міського центру зайнятості опрацьовано інформацію , яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно фізичних осіб-підприємців, які припинили підприємницьку діяльність згідно цього Закону. В липні 2015 року в базу ЄІАС (NЕТ) внесені зміни, які свідчать, що ОСОБА_3 зареєстрована як ФОП з 15.01.1999 року. Харківським міським центром зайнятості складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 225-ФОП від 16.07.2015 року, яким встановлено, що відповідач перебувала на обліку в центрі зайнятості з призначенням допомоги по безробіттю . В заявах для надання статусу безробітного відповідач вказує, що не зареєстрована як фізична особа-підприємець. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дата державної реєстрації ФО-П ОСОБА_2 15.01.1999 року. Запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем, внесено 13.02.2015 року. Згідно діючого законодавства якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення обставин. 16.07.2015 року директором Харківського міського центру зайнятості прийнятий наказ № 955 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 за період з 20.06.2002 року по 16.03.2003 року, з 11.06.2004 року по 06.05.2005 року на загальну суму 3255,76 грн. Наказ Харківського міського центру зайнятості разом з листом-претензією від 20.07.2015 року № ХМЦЗ-02-9822-26/15 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу в розмірі 3255,76 грн. У зв'язку з тим, що відповідач в добровільному порядку не сплатила суму заборгованості, позивач вимушений звернутися з даним позовом до суду.
Уповноважений представник позивача ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_4, в судове засідання не з'явилася, подала письмову заяву, в якій підтримує позовні вимоги позивача, просить справу розглядати у її відсутність. В разі неявки відповідача не заперечувала проти ухвалення рішення при заочному розгляді.
Відповідач ОСОБА_2. на судове засідання не зявилася, про причину неявки не повідомила, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася своєчасно та належним чином, що підтверджується рекомендованою кореспонденцією, яку долучено до матеріалів справи. Доказів, що підтверджують неявку з поважної причини, письмових заперечень, щодо пред'явлених вимог, клопотання про перенесення розгляду справи або заяви про розгляд справи за її відсутністю не надала, представника, який би діяв від її імені не направила. Оскільки з причини неявки відповідача неодноразово відкладалися судові засідання, суд вважає, що підстави для відкладення розгляду справи у відповідності вимог до ст. 191 ЦПК України, відсутні та продовжує розгляд справи за відсутністю відповідача.
За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, що відповідає положенням ч.4 ст. 169, ст. ст. 224-226 ЦПК України.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом справи встановлено, що відповідач ОСОБА_2 вперше звернулась за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості 15.03.2002 року та знаходилась на обліку з 15.03.2002 року по 26.05.2003 року. Вдруге, знаходилась на обліку з 04.06.2004 року по 06.05.2005 року. Статус безробітного наданий 11.06.2004 року. Знята з обліку 07.05.2005 року (отримання права на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Під час кожної реєстрації щодо перебування на обліку, як фізична особа підприємець, відповідач ніяких документів не надавала, підтверджувала, що не зареєстрована, як ФО-П, в базі ЄІАС зареєстрована не була.
Відповідно до вимог, п. 6ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року,функції виконавчої дирекції ОСОБА_1 виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно доЗакону України "Про зайнятість населення"та цьогоЗакону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління ОСОБА_1.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти ОСОБА_1 використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбаченихстаттею 7 цього Закону, фінансування заходів, передбачених статтею7-1цьогоЗакону.
Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції ОСОБА_1.
Відносини у сфері зайнятості населення регулюютьсяКонституцією України,Кодексом законів про працю України, Господарським таЦивільним кодексами України,Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.
Згідно з положеннями п.п.1.2, 1.3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженогонаказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року№307, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.
Підпунктом "б" пункту 3статті 1 Закону "Про зайнятість населення"передбачено, що до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Зі змісту п.18 ч. 2ст. 22 Закону України№5067-VI"Про зайнятість населення"випливає, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань щодо проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 60/62 від 13.02.2009р. (Постанова правління Пенсійного ОСОБА_1 України 13.02.2009 р. № 7-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення. Перевірка проводиться районними, міськрайонними та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції ОСОБА_1 загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника у разі, коли: під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації. Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
У звязку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом», структурними підрозділами Харківського міського центру зайнятості опрацьовано інформацію, яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно фізичних осіб-підприємців, які припинили підприємницьку діяльність згідно цього Закону.
В липні 2015 році в базу ЄІАС (NЕТ) внесено зміни, відповідно до яких було виявлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як ФОП з 15.01.1999 року.
16.07.2015 року Харківським міським центром зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 225-ФОП, яким встановлено, що відповідач перебувала на обліку в центрі зайнятості з призначенням допомоги по безробіттю. В заявах для надання статусу безробітного відповідач вказує, що не зареєстрована як фізична особа-підприємець. В період перебування на обліку ОСОБА_2 направлена на навчання (на платній основі) до "Марія" ПП за професією Манікюрник, зі строком навчання з 18.02.2003 року до 15.05.2003 року.
Відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа подає (надсилає) державному реєстратору реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням. Дата внесення до Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.
Згідно даних витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, щодо ОСОБА_2 проведено державну реєстрацію 15.01.1999 року. Запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності внесено 13.02.2015 року.
Згідно діючого законодавства України, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення обставин.
В порушення діючого законодавства відповідачем приховано факт, що станом на день звернення до центру з відповідною заявою ОСОБА_2 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності з 15.01.1999 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, ОСОБА_2під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітний, належала до категорії зайнятого населення (була фізичною особою-підприємцем).
З урахуванням викладеного вище суд доходить висновку, що ОСОБА_5 на час перебування в центрі зайнятості відносилась до категорії зайнятого населення та не мала правових підстав реєструватися в Центрі зайнятості та отримувати допомогу на випадок безробіття, відтак кошти, виплачені як допомога по безробіттю за період з 20.06.2002 року по 16.03.2003 року та з 11.06.2004 року по 06.05.2005 року в сумі 3255,76 грн. підлягають поверненню.
Пунктом 6 Порядку №60/62 від 13.02.2009 року передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку №60/62).
Так, керуючись приписами п. 6, 7 "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним", затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України то Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62 та на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 14.10.2014 року №273, 16.07.2015 року, директором Харківського міського центру зайнятості прийнято наказ № 955 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 за період з 20.06.2002 року по 16.03.2003 року, з 11.06.2004 року по 06.05.2005 року на загальну суму 3255,76 грн.
Наказ Харківського міського центру зайнятості разом з листом-претензією від 20.07.2015 року № ХМЦЗ-02-9822-26/15 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу в розмірі 3255,76 грн. Вимога позивача відповідачем в добровільному порядку не виконана.
Пунктом 2ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до вимог абз.1 ч.3ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що під час перебування відповідача в центрі зайнятості, остання відносилась до категорії зайнятого населення, що в свою чергу, виключає право відповідача на звернення до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості з проханням надати статус безробітного та отримувати допомогу по безробіттю.
Таким чином, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення в примусовому порядку з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю, а отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає стягнення з відповідача на користь позивача в порядку, передбаченому вимогами ст. 88 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 11, 57-60, 88, ч. 4 ст. 169, 212, 215, 218, 224-226 ЦПК України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про зайнятість населення", суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3255,76 грн. (три тисячі двісті п'ятдесят п'ять гривень 76 коп.).
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості судовий збір в розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Рішення може бути оскаржено позивачем в палату по цивільних справах апеляційного суду Харківської області через суд І інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання його копії.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10-ти днів з дня отримання його копії.
Відповідачем заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у разі відмови судом 1 інстанції у задоволенні його заяви про перегляд заочного рішення.
Головуючий: суддя: І.О.Грищенко