Справа № 240/537/16-а р.
Номер провадження № 2-а/240/14/16 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2016 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі :
головуючого - судді Щербак Ю.В.,
при секретарі - Осадчій Л.В.,
за участі представника відповідача - управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області- Козієвої М.Г.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в с. Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду , зазначивши, щопрацював в органах прокуратури України з 3 серпня 1981 року по 21 жовтня 1992 року та з 21 червня 2012 року по 2 вересня 2013 року, коли був звільнений за власним бажанням з посади прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування органами внутрішніх справ та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури області.
З 3 вересня 2013 року позивач перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька і отримував пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» як інваліду 2 групи безстроково із розрахунку 80% середнього заробітку посади .
З червня 2014 року позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області.
7 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1491 від 22 червня 2016 року щодо заробітної плати на колишній посаді.
15 липня 2016 року позивач отримав рішення № 3 , яким Пенсійним фондом відмовлено в проведенні перерахунку в зв`язку з відсутністю правових підстав через скасування з 1 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Не погоджуючись з отриманою відмовою в перерахунку пенсії, позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років в розмірі 80% чинної середньомісячної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,
- скасувати рішення № 3 від 15 липня 2016 року щодо відмови в перерахунку пенсії,
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону, що діяла на час призначення пенсії з 1 січня 2016 року без обмеження максимального розміру та здійснити відповідні виплати.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданнівимоги позовної заяви підтримав , пояснюючи, що перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення з роботи. На думку позивача, для перерахунку пенсії має застосовуватися норма, діюча на час призначення пенсії. Механізм проведення перерахунку пенсії прокурорам за вислугу років визначена частинами 13 та 18 ст. 50-1, які змін не зазнали. Звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається ( ст. 22 Конституції України).
Позивач вважає, що перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 1 січня 2016 року.
Представник відповідача позов не визнала, пояснюючи, що дійсно позивач знаходиться на обліку у відповідача як внутрішньо переміщена особа. Загальний стаж роботи 38 років 2 місяці 14 днів. Стаж роботи на посаді прокурора 10 років 10 місяців 10 днів. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 80 % від заробітку 5221,65 грн.
Пенсію призначено відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» як інваліду 2 групи з 3 вересня 2013 року.
7 липня 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку та йому було відмовлено з посиланням на те, що 15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року. Прикінцевими положеннями цього закону визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру», зокрема, ст. 50-1 Закону, крім частин 3,4,6 та 11.
Представник звертає увагу, що на час звернення позивача за перерахунком (7 липня 2016 року) частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність та вважає, що на час виникнення спірних правовідносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ відповідно до ч. 20 ст. 86 чинного Закону «Про прокуратуру». На час звернення позивача за перерахунком КМУ відповідного нормативно- правового акту не було прийнято, тому Пенсійним фондом правомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії.
Крім того, представник відповідача наголошує, що у всякому разі , перерахунок пенсії провадиться у відповідності до вимог ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» - з першого числа місяця в якому пенсіонер, що набув право на підвищення пенсії, звернувся за перерахунком пенсії із заявою з усіма необхідними документамидо 15 числа включно і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа.
З урахуванням подання позивачем заяви 7 липня 2016 року, перерахунок може бути здійснено лише з 1 липня 2016 року, а не з 1 січня 2016 року.
Проаналізувавши зібрані докази, суд встановив наступне.
З огляду на надані письмові докази, в тому числі, оглянутої пенсійної справи позивача, встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області з 1 жовтня 2014 року.
Пенсію позивачу призначено відповідно до ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року, чинного на час призначення пенсії 3 вересня 2013 року із розрахунку 80% від заробітку як інваліду 2 групи ( загальне захворювання з 5 серпня 2013 року безстроково, відповідно до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ № 495428 від 6 серпня 2013 року). а.с. 14-16
У зв'язку з підвищенням окладів, 7 липня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі виданої прокуратурою Донецької області довідки № 18-57-1491 від 22 червня 2016 року про заробітну плату на посаді позивача. а.с. 6-7, 13
Начальник управління Пенсійного фонду України в Олексансандрівському районі Донецької області рішенням № 3 від 15 липня 2016 року відмовив позивачу в перерахунку пенсії з посиланням нап.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення » від 2 березня 2015 року . В рішенні зазначено, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені не перераховуються .
а.с.17
Розглядаючи спір суд виходить з наступного.
Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України«Про прокуратуру»від 5 листопада 1991 року, чинного на час призначення пенсії 3 вересня 2013 року, прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років(з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року) не менше 21 року, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років.
Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці,з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Частиною 9ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»(в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Згідно ч.13 ст.50-1 наведеного Законувід 5 листопада 1991 року, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно ч. 18 ст. 50-1Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
15 липня 2015 року набрав чинностіЗакон України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру»,відповідно до пп.1 п.3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого нормиЗакону України від 05 листопада 1991 року «Про прокуратуру», які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури врегульованост.86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру», за правилами ч.20 якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії, законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідноЗакону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Разом із тим, на момент звернення позивача до відповідача за перерахунком пенсії, питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Суд вважає, що право на перерахунок пенсії позивач має з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства і це право не може бути обмежене чи скасоване при
прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Так, згідност.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідач, мотивуючи доводи щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача, посилається на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно із яким у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про прокуратуру» .
Однак, положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не стосовно її перерахунку, а тому право позивача на перерахунок пенсії є встановленим, а рішення відповідача про відмову у перерахунку № 3 від 15 липня 2016 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Так, відповідно до пп.3 ,1постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено.
Таким чином, оскільки відповідно до ч. 18 ст. 50-1 ЗаконуУкраїни «Про прокуратуру» , перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, апостанова Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі якої позивач набув право на збільшення розміру пенсії, прийнята 09 грудня 2015 року, відповідний перерахунок має бути здійснений саме з 01 січня 2016 року, а не починаючи з місяця, у якому позивач звернувся із заявою про перерахунок, як наполягає представник відповідача
Також за приписами Закону України «Про прокуратуру"( чинними на час призначення пенсії ОСОБА_1І.) граничний розмір пенсії обмежено не було.
Отже, на час призначення позивачу пенсії, його пенсійне забезпечення включало наявність у нього права на отримання пенсії у розмірі 80 % без обмеження граничного розміру пенсії та право на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Тому, зазначена норма зберігає юридичну силу, як для позивача,так і для відповідача, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 07 липня 2016року .
Щодо розподілу судових витрат, суд враховує, що Законом України «Про судовий збір» (в редакції після 1 вересня 2015 року) органи Пенсійного фонду Українине звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в судових інстанціях.
Позивача звільнено від сплати судового збору за подання позову відповідно до п.9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 94, 159 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»від 5 листопада 1991 року,суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі його заяви від 7 липня 2016 року та виданої прокуратурою Донецької області довідки № 18-57-1491 від 22 червня 2016 року про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до звільнення з роботи, у зв'язку з виходом на пенсію.
Скасувати рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області № 3 від 15 липня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку раніше призначеної пенсії .
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії 3 вересня 2013 року)у розмірі 80% від середнього заробітку, зазначеного у довідці,виданій прокуратурою Донецької області за № 18-57-1491 від 22 червня 2016 року про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до звільнення з роботи, у зв'язку з виходом на пенсію без обмеження її граничного розміру , з урахуванням вже виплаченої пенсії за минулий період, тобто з 1 січня 2016 року.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області судовий збір на користь держави у розмірі 551(пятсот пятдесят однієї ) гривні 20 копійок на рахунок 31219206700098 отримувач - Олександрів.УК/Олексан.р-н/22030101, ЄДРПОУ 37980376 , ККД 22030101, назва ККД судовий збір (Державна судова адміністрація України,050),назва суду Олександрівський районний суд Донецької області
Постанова суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги , якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 09 вересня 2016 року.
Суддя Щербак Ю.В.