Справа № 419/2487/16-а
Провадження № 2-а/419/40/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2016 року Новоайдарський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді - Добривечіра Л. Д.,
при секретарі - Московченко О.В.,
з участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Самохвалової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Новоайдар справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Новоайдарського районного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії, як державному службовцю.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером за віком з березня 2010 року та отримує пенсію державного службовця з посади у розмірі 82 % від заробітку.
З 01.09.2015 року заробітна плата державного службовця зросла. Підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відбулася відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України».
27.07.2016 року, позивач, з довідкою про заробітну плату звернувся до УПФ України в Новоайдарському районі, щодо перерахунку.
04.08.2016 року, ОСОБА_1 отримав повідомлення про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, в якій зазначено, що норми Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року втратили чинність з 01.05.2016 року у зв'язку з введенням в дію Закону України «Про державну службу» №889-VІІ від 10.01.2015 року, в якому в ст. 90, вказано, що пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Порядок та умови перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців в новій редакції закону не передбачено.
Позивач вважає, що відмова Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарськму районі від 04.08.2016 року в перерахунку пенсії є протиправною, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутися до суду з адміністративним позовом про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії, як державному службовцю, за захистом своїх прав.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити в повному обсязі та уточнив, що він отримує пенсію державного службовця з посади в розмірі 81 % від заробітку.
В судовому засіданні представник відповідача Самохвалова І. О. позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити в їх задоволенні, мотивуючи це тим, що відповідно пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII (далі по тексту Закон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника-консультанта народженого депутата України. У зв'язку з тим, що вище зазначені закони прийняті не були, з 01 червня 2015 року цей пункт набрав чинності.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Україна є демократична, соціальна та правова держава; права та свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; в Україні визнається і діє принцип верховенства права; громадяни мають право на соціальний захист.
Складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.
Пенсійні правовідносини певних категорій осіб, у тому числі й тих, які мають статус державного службовця, регулюються додатково також спеціальними законами або окремими положеннями вказаних законів. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державну службу» державна служба це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та отримують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Новоайдарському районі з березня 2010 року і отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
З 01.09.2015 року заробітна плата державного службовця зросла. Підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відбулася відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України».
27.07.2016 року, позивач, з довідкою про заробітну плату звернувся до УПФ України в Новоайдарському районі, щодо перерахунку.
04.08.2016 року, ОСОБА_1 отримав повідомлення про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, в якій зазначено, що норми Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року втратили чинність з 01.05.2016 року у зв'язку з введенням в дію Закону України «Про державну службу» №889-VІІ від 10.01.2015 року, в якому в ст. 90, вказано, що пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Порядок та умови перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців в новій редакції закону не передбачено.
Згідно зі статтею 37 Закону «Про державну службу» (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями (далі по тексту Постанова) встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно п. 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За правилами п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Аналіз зазначених норм, свідчить про те, що перерахунок пенсії Відповідач повинен був здійснити на підставі довідки про заробітну плату, форма якої затверджена Правлінням Пенсійного фонду України, і яка включає в себе всі складові нарахованого заробітку.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці. Суд доходить висновку, що позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу».
Аналізуючи норми «Прикінцевих положень» Закону № 213- VIII суд вважає, що вони носять загальний характер, прийняті під умовами неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах і фактично не скасовують норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
«Прикінцеві положення» Закону № 213- VIII стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Позивач звернувся до УПФУ в Новоайдарському районі саме з приводу перерахунку вже призначеної йому пенсії.
Відповідно до ч.3 ст. 22 та ч.1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Позивачу була нарахована пенсія державного службовця в розмірі 81 відсотка від заробітку, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству.
Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийняті після призначення позивачу пенсії, ніяким чином не можуть впливати на розмір пенсії.
ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії в розмірі 81% від суми заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213- VIII та № 1166- VII не зазнали змін.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України» передбачено, що відповідно до ст. 8 Конституції в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.
У зв'язку з цим суд вважає, що з урахуванням викладеного та приписів частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу розміру його пенсії згідно статті 37-1 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів, є протиправними.
Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.
Відмовляючи у перерахунку та виплаті пенсії, Пенсійний фонд порушив конституційні права та протиправно відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії.
Судові витрати у справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.
На підставі ст. ст. 2, 11, 94, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Новоайдарському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за віком, на підставі довідки № 5268 від 27.07.2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Новоайдарському районі Луганської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком, як державному службовцю, на підставі довідки № 5268 від 27.07.2016 року.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до апеляційного адміністративного суду через Новоайдарський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий: Л. Д. Добривечір
Повний текст постанови виготовлено 09.09.2016 року.