Постанова № 61166213, 02.09.2016, Хорошівський районний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
02.09.2016
Номер справи
276/730/16-а
Номер документу
61166213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 276/730/16-а

Провадження по справі№ 2-а/276/66/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2016 року смт. Хорошів

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Криницького Л.В.

при секретарі Свиридок А.В.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Володарсько-Волинського районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі про врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати з яких справляється єдиний внесок страхові на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця та проведення перерахунку пенсії за 60 календарних місяці, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з даним позовом вказуючи, що вона перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Володарсько - Волинському районі і отримує пенсію за віком, відповідно до ст. 37 ЗУ Про державну службу в розмірі 87% з 01.03.2011 року. 28 липня 2016 року вона звернулась до Управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі з проханням здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 87% від заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суму індексації заробітної плати відповідно до довідки Володарсько-Волинської ОДПІ № 940/7/06-05-05-01 від20.07.2016 року про складові заробітної плати за 60 календарних місяців роботи за період з 01.01.2005 року по 31.12.2009 року.

Згідно відповіді відповідача - управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі № 2922/02 від 01.08.2016 року зазначено, що порядок визначення заробітної плати при обчисленні пенсії державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» у редакції, чинній на момент призначення пенсії.Відповідно до цієї постанови посадовий оклад, надбавка за ранг або класифікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачується на день звільнення з роботи, яка дає право на відповідний вид пенсії. Для призначення, а в подальшому для здійснення перерахунку, даного виду пенсії, відповідно до вищевказаної постанови, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати немає підстав.

- 2 -

Позивачка просить суд зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії державного службовця в розмірі 87% від заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати відповідно до довідки Володарсько-Волинської ОДПІ № 940/7/06-05-05-01 від20.07.2016 року про складові заробітної плати за 60 календарних місяців роботи за період з 01.01.2005 року по 31.12.2009 року починаючи з моменту призначення їй пенсії, тобто з 01.03.2011 року.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не підтримав, зазначивши, що для задоволення позовних вимог не має правових підстав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних обставин.

Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України Про державну службу державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ч.7 ст. 33 вищевказаного Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 66 ЗУ Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат,доходу), на які відповідно до Закону України

Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в заробітну плату (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії враховується: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані(обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні встановлено, що позивачці було призначено пенсію з 01.03.2011 року відповідно до ст. 37 ЗУ Про державну службу в розмірі 87%.

28 липня 2016 року вона звернулась до Управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі з проханням здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 87% від заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суму індексації заробітної плати відповідно до довідки Володарсько-Волинської ОДПІ № 940/7/06-05-05-01 від20.07.2016 року про складові заробітної плати за 60 календарних місяців роботи за період з 01.01.2005 року по 31.12.2009 року.

Згідно відповіді відповідача - управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі № 2922/02 від 01.08.2016 року зазначено, що порядок визначення заробітної плати при обчисленні пенсії державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі

-3-

питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» у редакції, чинній на момент призначення пенсії.Відповідно до цієї постанови посадовий оклад, надбавка за ранг або класифікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачується на день звільнення з роботи, яка дає право на відповідний вид пенсії. Для призначення, а в подальшому для здійснення перерахунку, даного виду пенсії, відповідно до вищевказаної постанови, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати немає підстав.

Відповідно до рішень Верховного Суду України № 21-125а13 від 14.05. 2013 року та № 21-430а11 від 04.03.2014 року, які прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

За змістом вказаних рішень Верховного Суду України слідує, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом(судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином судом встановлено, що позивачка працюючи крім основної заробітної плати отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати на які нараховувався та стягувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідач при нарахуванні пенсії позивачу вказані суми не врахував для обчислення розміру пенсії, що дає підстави суду задоволенню позову в цій частині.

Відповідно до ст. 99 ч. 2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчисляється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в Володарсько-Волинському районі по питанню перерахунку їй пенсії 28.07.2016 року, отримала відповідь про відмову в перерахунку пенсії 01.08.2016 року, до суду звернулась із позовною заявою 08.08.2016 року, а тому виходячи з вимог ст. 99 КАС України, суд вважає, що позивачка звернулась до суду в межах строків передбачених законом.

Відмовляючи позивачці в визнанні неправомірних дій та зобовязанні відповідача зробити їй перерахунок заробітної плати за 60 календарних місяців, тобто за період роботи з 01.01.2005 року по 31.12. 2009 року, з дня призначення пенсії, тобто з 01.03.2011 року, суд виходить із наступного.

Оскільки позивачка 28.07. 2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсіїна підставі довідки № 940/7/06-05-05-01 від 20 липня 2016 року, яка не була подана при призначенні пенсії в березні 2011 року , з врахуванням приписів ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія підлягає перерахунку з 01.08.2016 року.

Із заявою про призначення пенсії до пенсійного управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі позивачка звернулась 01.03.2011 року надавши довідку № 240/05/01 від 01.03.2011 року про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці.

-4-

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Таким чином на законодавчому рівні встановлено , що державні службовці, які вийшли на пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу» мають право на перерахунок пенсії лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям.

Відповідно до постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000 року із змінами станом на 09.12. 2015 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів,

надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. {Абзац перший пункту 1 в редакції Постанови КМ N 112 ( 112-2014-п ) від 25.03.2014 } .

У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати,

включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови. { Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 269 ( 269-2006-п ) від 09.03.2006 }.

Таким чином вказаний порядок передбачав, що розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» визначаються за виборов особи, яка звернулась за призначенням пенсії за будь-які 60 календарних місяців.

-5-

Із вказаного суд робить висновок, що якщо позивачці була призначена пенсія відповіднол до поданої нею довідки за 24 місяці останні місяці роботи то вимоги позивачки про проведення перерахунку призначенної пенсії за 60 календарних місяців є безпідставними.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 12, ст. 1 п. 1 ст. 18, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 244-2 КАС України, ст. 33, 37 Закону України « Про державну службу», ст. 66 Закону України

« Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 40, 41 Закону України « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними та протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 87% від заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суму індексації заробітної плати відповідно до довідки Володарсько-Волинської ОДПІ № 940/7/06-05-05-01 від20.07.2016 року про складові заробітної плати починаючи з 01.08. 2016 року.

В решті заявлених вимог відмовити за безпідставністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 551,20 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Володарсько- Волинський районний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: /підпис/.

Копія вірна.