КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 750/4165/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Коверзнев В.О.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 вересня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Ганечко О.М., Желтобрюх І.Л.,
за участю секретаря Гуцул О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Чернігівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України на додаткову постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 09 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулась до Деснянського районного суду міста Чернігова з адміністративним позовом до Чернігівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Відповідач) про визнання неправомірними дій Відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 84% заробітної плати, починаючи з 01.12.2015 року, у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013; зобов'язання Відповідача негайно здійснити перерахунок розміру її пенсії із зазначених вище підстав, з урахуванням: надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо-важливої роботи, премій, премій до державних професійних свят та ювілейних дат та інших виплат, які були враховані в момент призначення пенсії (за 60 місяців з 01.08.2006 року по 31.08.2011 року), а також сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2014 року у справі №750/13091/13-а, та прокоригувати перелічені вище виплати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, починаючи з 01.12.2015 року та проводити подальшу виплату пенсії в зазначеному вище розмірі.
Постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 16 травня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови Позивачу здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 84% суми заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.01.2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013; зобов»язано Відповідача здійснити перерахунок пенсії Позивачу відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 84% заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.01.2016 року (з урахуванням усіх надбавок і доплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування), у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
01 червня 2016 року Позивачем до суду першої інстанції подано клопотання про ухвалення додаткового судового рішення в порядку ст.168 КАС України.
09 червня 2016 року Деснянським районним судом міста Чернігова прийнято додаткову постанову, якою доповнено резолютивну частину постанови Деснянського районного суду міста Чернігова від 16 травня 2016 року абзацом 3 наступного змісту: «Зобов"язати Чернігівське об»єднане управління Пенсійного фонду України під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 прокоригувати всі надбавки і доплати, що враховані під час призначення та перерахунку пенсії (з яких сплачено страхові внески на загальообов"язкове державне соціальне страхування), на рівень зростання посадового окладу, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2008 №865».
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Також, Відповідачем подано апеляційну скаргу на додаткову постанову суду першої інстанції, в якій апелянт просить скасувати додаткову постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 09 червня 2016 року та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні заяви про ухвалення додаткового судового рішення.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2016 року апеляційну скаргу Чернігівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 16 травня 2016 року залишено без руху та надано апелянту строк для усунення недоліків вказаних в ухвалі до 18 липня 2016 року.
Ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2016 року (з урахуванням ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2016 року про виправлення описки) відкрито апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою Чернігівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України на додаткову постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 09 червня 2016 року та призначено розгляд справи на 19 липня 2016 року.
Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2016 року про виправлення описки отримана апелянтом 20 липня 2016 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2016 року продовжено Відповідачу строк для усунення недоліків апеляційної скарги на постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 16 травня 2016 року, зазначених в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху від 02 липня 2016 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2016 року провадження у справі за апеляційною скаргою Відповідача на додаткову постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 09 червня 2016 року зупинено до 06 вересня 2016 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2016 року апеляційну скаргу Чернігівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 16 травня 2016 року - повернуто апелянту з підстав, передбачених п.1 ч.3 ст.108, ст.189 КАС України.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 вересня 2016 року провадження у справі за апеляційною скаргою Відповідача на додаткову постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 09 червня 2016 року поновлено.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Заслухавши суддю-доповідача, заперечення Позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ст.168 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Питання про ухвалення додаткового судового рішення може бути заявлено до закінчення строку на виконання судового рішення.
Суд ухвалює додаткове судове рішення після розгляду питання в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду питання.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивач з 28 вересня 2011 року перебуває на обліку Чернігівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 84% суми заробітної плати державного службовця, з якої сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
05 квітня 2016 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Відповідач листом від 07 квітня 2016 року інформував Позивача про відмову в задоволенні її вимог з тих підстав, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Статтями 1, 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Структура заробітної плати:
Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Основним нормативно-правовим актом, що регулює питання визначення розміру заробітку для обчислення пенсії є постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865, з наступними змінами (далі - Постанова №865).
Згідно положень пунктів 1, 2 Постанови №865 у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Порядок коригування виплат, зазначених у пункті 1 цієї постанови, при призначенні пенсії встановлюється Міністерством соціальної політики разом з Міністерством фінансів.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року №268 змінено структуру заробітної плати працівників органів влади та одночасно підвищено посадові оклади діючих державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п.4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Аналізуючи наведені правові норми, колегія суддів вважає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 регламентовано питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму коригування пенсії державного службовця, у зв'язку з підвищенням посадових окладів.
Довідку Головного управління ДФС у Чернігівській області від 15.07.2016 року №46/ЗПУ/25-01-05-12 про те, що у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відбулося підвищення посадових окладів працівників бюджетної сфери, але при цьому структура заробітної плати не змінилася, колегія суддів не бере до уваги, оскільки вказаний орган не наділений повноваженнями надавати такі висновки, а зі змісту постанови вбачається, що вона прийнята на упорядкування структури заробітної плати.
З огляду на вказане, колегія суддів дійшла висновку, що відсутні підстави для задоволення позовної вимоги щодо коригування пенсії Позивача.
Суд першої інстанції на наведене уваги не звернув та ухвалив додаткову постанову, якою помилково задовольнив вказану позовну вимогу.
Згідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, тому додаткову постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог щодо коригування виплат відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року з наступними доповненнями слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 168, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Чернігівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України задовольнити.
Додаткову постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 09 червня 2016 року скасувати.
ОСОБА_2 в задоволенні позовних вимог щодо коригування виплат відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року з наступними доповненнями - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Ганечко О.М.
Желтобрюх І.Л.
Постанова складена в повному обсязі 08 вересня 2016 року.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Ганечко О.М.