Копія
Справа № 397/1146/16-а
н/п : 2-а/397/17/16
У Х В А Л А
07.09.2016 року Суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області КОМЛАЧ О.Ф., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Олександрівської селищної ради про скасування рішення селищної ради,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом (в порядку ст.106 КАС), в якому просить скасувати рішення Олександрівської селищної ради № 1081 від 16.10.2009 року "Про дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок під будівництво жилих будинків господарських будівель і споруд" та скасувати всі документи, що є похідними від вказаного рішення, в тому числі рішення №1319 та №1322 від 22.05.2015 року про передачу у власність ОСОБА_2 земельних ділянок кадастровий номер 3520555100:50:003:0003 та 3520555100:51:003:0004.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України до адмінстративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєкта владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи Законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно п.5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України за №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад, приймають номативні та ненормативні акти. До ненормативних актів належать акти, які передбачають конкретні приписи, зверненні до окремого субєкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і, після реалізації, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У звязку з прийняттям таких рішень виникають правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Даний спір є приватно-правовим, так як порушується приватне право ОСОБА_2, а саме його право власності на вищевказані земельні ділянки, яке підлігає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Згідно ч.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно ч.4 ст.11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно із ч.1 ст.15 ЦПК України - розгляд справ, зокрема, у спорах, що виникають із земельних відносин, належить до компетенції судів загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.
Згідно п.10 ч.2 ст.16 ЦК України цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Таким чином, оскільки позивач оскаржує рішення селищної ради, яке є ненормативними правовими актами, тобто актами, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. Крім того рішення стосуються речових прав ОСОБА_2
Отже, суд вважає, що даний спір підвідомчий суду цивільної юрисдикції.
Даний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України щодо застосування норм права у спорах цієї категорії, висловлений у постанові від 16 грудня 2015 року у справі за №6-2510ц15.
Згідно ч.1 ст. 244- 2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.109 КАС України - суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі та розяснити позивачу про його право звернення з даним позовом у порядку ЦПК України.
Керуючись ст.109, ст.165 КАС України, суддя,-
у х в а л и в :
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження за його позовною заявою до Олександрівської селищної ради про скасування рішення селищної ради, оскільки поданий позивачем позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Розяснити позивачу про можливість звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в Дніпропетровський адміністративний апеляційний суд шляхом подачі через Олександрівський районний суд апеляційної скарги протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Суддя: (підпис)
З оригіналом вірно.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3