Справа № 357/8956/16-а
2-а/357/368/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Подрєзова Г. О. ,
при секретарі - Александрова А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю « Узинський цукровий комбінат до Узинської міської ради, Відділу державної реєстрації Білоцерківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення суб»єкта владних повноважень;
В С Т А Н О В И В:
Позивач Товариство з додатковою відповідальністю Узинський цукровий комбінат звернувся до суду з позовом до Узинської міської ради Білоцерківського району, Відділу державної реєстрації Білоцерківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення тридцять другої сесії шостого скликання Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області від 12.02.2015року № 32-349 про прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Узин безхазяйного майна, а саме : нежитлової будівлі №4-Б загальною площею 42,1 кв.м. про провулку Жовтневому в м. Узин, на яке було оформлено право власності територіальної громади м. Узин. Посилаючись на те, що вищезазначеним рішенням порушені конституційні права на щодо користування своїм майном, яке належить комбінату з 1959року, є складовими частинами промислового комплексу та перебувають на балансі підприємства, просили скасувати незаконне рішення органу місцевого самоврядування. Крім цього, послався на порушення порядку набуття права власності на безхазяйну річ, оскільки відповідачем не було враховано те, що спірне майно має власника (користувача) , органом який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно це майно не було взято на облік, без оголошення у друкованих засобах масової інформації та без врахування, що за нормами ст.. 335 ЦК України - після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач Узинська міська рада Білоцерківського району представника в судове засідання не направила, хоч про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином, згідно рекомендованого повідомлення про вручення.
Відповідач Відділ державної реєстрації Білоцерківської міської ради також в судове засідання представника не направив, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, згідно рекомендованого повідомлення про вручення.
Заслухавши пояснення позивача в особі представника за довіреністю, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
В судовому засіданні позивач на обґрунтування своїх позовних вимог послався на те, що Узинська міська рада Білоцерківського району Київської області оспорюваним рішенням порушила права Товариства з додатковою відповідальністю Узинський цукровий завод щодо його права власності на об»єкти нерухомого майна, а саме: будівлю №4-Б загальною площею 42,1 кв.м. по провулку Жовтневому в м. Узин Білоцерківського району.
Відповідно до ст.. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.. 41 кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
А згідно з ст.. 55 - кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач послався в судовому засіданні на порушення з боку відповідача вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , згідно з ч.2 ст.60 якого передбачено - підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
В судовому засіданні представник позивача послався на те, що до складу майна, яке належить позивачу входить не рухоме майно, а саме нежитлова будівля №4-Б загальною площею 42,1 кв.м. по провулку Жовтневий у м. Узин.
При цьому надав суду підтвердження права власності на будівлю (споруду або нежиле приміщення) передану до статутного фонду відкритого акціонерного товариства або у власність покупцю (Додаток №5 до Порядку підтвердження права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Фонду Державного майна України від 22.07.1998року №1450), згідно з яким ВАТ « Узинський цукровий комбінат» передані комплекс будівель та споруд, а в п. 17 - будівля водонасосної станції , інвентарний номер 10-02-120-8 та водопровід інвентарний номер 05-102, довжиною 1036м.
Позивач вказав, що дане нерухоме майно побудоване в 1959році Узинським цукровим комбінатом разом з дамбою на р. Узинка , є складовими частинами промислового комплексу комбінату та перебувають на балансі підприємства, до вказаних об»єктів підведено мережу електроенергії по вул.. Жовтневій м. Узин , яка необхідна для роботи насосів забору води з р. Узинка і за яку оплату проводить комбінат, що підтвердив загальною однолінійною схемою електропостачання споживачем - ТДВ « Узинський цукровий комбінат» від ТП -375 належного Білоцерківському районному підрозділу ПАТ «Київобленерго».
Крім цього, представник позивача надав до суду Дозвіл на спеціальне водокористування ТДВ «Узинським цукровим комбінатом» виданий 06.01.2015року Департаментом екології та природних ресурсів згідно з яким на період з 06.01.2015р. по 06.01.2018р. ТДВ «Узинський цукеровий комбінат» має право на водокористування джерелами водопостачання р. Узин, ставки (басейн р. Узин, міськводопроводом).
Підтвердженням належності Узинському Цукровому комбінату комплексу споруд промводопостачання, в тому числі водо насосної станції, яка знаходиться на водозаборі р. Узин і напірного трубопроводу води до головного корпусу цукрового заводу та побудовані по проекту інституту «Укргіпроцукор» виконаному в 1955 - 1956 роках №6-29-ВК є лист ПАТ « Укргіпроцукор» від 10.06.2015р. № б/н, згідно з яким до комплексу цукрового заводу входять - комплекс споруд промводопостачання для подачі води в головний корпус заводу, комплекс споруд по очистці забруднених та стічних вод, інженерні мережі, інші об»єкти інженерно - технічного забезпечення, які розміщуються за територією промплощадки, є невід»ємною частиною виробничої інфраструктури цукрового заводу.
Ці ж висновки обґрунтовуються і кресленнями «Укргіпроцукор» - План вузлу споруд на р. Узин за 1955рік, звітами ТДВ «Узинський цукровий комбінат» про використання води за 2011-2015р.р.
Тобто, прийняття до комунальної власності об»єкта нерухомого майна № 4-Б, загальною площею 42,1 кв.м. по провулку Жовтневий у м. Узин, зазначеного в рішенні Узинської ради від 12.02.2015року, без з»ясування питань його належності, власника об»єкта, особи, яка його збудувала та здійснює користування, а саме - ТДВ «Узинський цукровий завод», на думку суду порушує права власника (користувача) щодо збудованого ним об»єкта.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, відповідач був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, але до суду представника не направив, письмових заперечень не надав.
Крім цього, в розумінні вимог ст.. 335 ЦК України - безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Як пояснив представник позивача, жодного звернення від Узинської міської ради Білоцерківського району до ТДВ «Узинський цукровий комбінат» щодо з»ясування належності об»єкта нерухомого майна, який знаходиться по пров. Жовтневому в м. Узин і використовується саме комбінатом для водозабору з річки Узинка, не було, на засідання постійної комісії Узинської міської ради для попереднього вивчення і підготовки питання на сесію, як це передбачено ст.. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції станом на 2015р., ТДВ Узинський цукровий комбінат не запрошувався, як не було оголошення у пресі щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Крім цього, позивач в позовній заяві послався на те, що при проведенні державної реєстрації прав на нерухоме майно від 19.02.2015року Реєстраційною службою Білоцерківського міськрайонного управління юстиції Київської області на підставі свідоцтва про право власності № 33979389, виданого 22.02.2015року власнику - Територіальній громаді м. Узин в особі Узинської міської ради, було порушено порядок державної реєстрації таких прав передбачений постановою КМ України від 17.10.2013року № 868 «Про порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яка діяла на час вчинення дій державним реєстратором.
Так, відповідно до п.п. 85-93 Порядку : обліку нерухомого майна проводиться за заявою органу місцевого самоврядування, встановленого зразка; під час розгляду заяви про взяття на облік державним реєстратором встановлюється факт відсутності державної реєстрації прав на нерухоме майно, їх обтяжень, після цього реєстратор приймає рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення про відмову; на підставі рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, вносяться записи до спеціального розділу Державного реєстру прав на нерухоме майно; після цього формується витяг із зазначеного Реєстру.
Відповідно до п.28 Порядку - державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до п. 10 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Тобто державним реєстратором було прийнято рішення про задоволення заяви про державну реєстрацію права власності на спірне нерухоме майно, за відсутності заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. Як вбачається з рішення Узинської міської ради від 12.02.2015року № 32-349 - надано згоду на прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Узина безхазяйного майна - не житлової будівлі №4-Б, загальною площею 42,1 кв.м. по провул. Жовтневий у м. Узин без дотримання процедури взяття її на облік як безхазяйного майна, оголошення у друкованих засобах масової інформації цієї інформації та недотриманням річного терміну з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, за відсутності рішення суду ( ст..335 ЦК України).
Тобто , суд враховує те, що жодних законних підстав для визнання права власності на нерухоме майно, зазначене в рішенні Узинської міської ради Білоцерківського району від 12.02.2015року, а саме : не житлової будівлі №4-Б, загальною площею 42,1 кв.м. по провул. Жовтневий у м. Узин, реєстрації права власності на це майно - не було, оскільки порушений порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, порядок державної реєстрації права власності .
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовна заява підлягає до задоволення.
Керуючись ст..ст. 19, 41,55 Конституції України, ст.ст. 3, 71, 185 КАС України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять другої сесії шостого скликання Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області від 12.02.2015року № 32-349 в частині прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Узина безхазяйного майна - нежитлової будівлі №4-Б загальною площею 42,1 кв.м. по провулку Жовтневий у м. Узин, нежитлової будівлі № 71-Е загальною площею 265,40 кв.м. по вул.. Фрунзе у м. Узин.
Визнати не законною та скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за номером 580486732204.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Г. О. Подрєзова