Номер провадження 2-а/243/229/2016
Номер справи 243/7026/16-а
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
06 вересня 2016 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Чемодурова Н.О., розглянувши в скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
29 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії. Обґрунтувала свої вимоги тим, що з 05 вересня 2013 року їй було призначено пенсію за віком, як державному службовцю в розмірі 80 % заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року, що діяв на той час.
При призначенні пенсії вона надала до Слов'янського управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку з місця роботи (Слов'янської об'єднаної податкової інспекції) за формою, встановленою Пенсійним фондом України, з зазначенням своєї заробітної плати, яка не містила інформації про виплату їй матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
15 серпня 2016 року вона звернулась до СО УПФУ з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії, виходячи з заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, які не було враховано під час призначення їй пенсії, та надала довідку про ці виплати з місця роботи.
Рішенням №120 від 17 серпня 2016 року їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини другої ст. 33 Закону України "Про державну службу", що діяв на час призначення мені пенсії, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.
Вважає, що СО УПФУ безпідставно відмовлено їй у здійсненні перерахунку призначеної пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушено її конституційні права на соціальний захист, гарантований державою.
Зазначила, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Вважає рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №78 від 13 червня 2016 року протиправним, бо отримувані нею суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, з урахуванням відомостей, зазначених в довідці Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області за № 9388/10/05-22-05-013 від 01 червня 2016 року, вважає, що СО УПФУ повинно перерахувати її пенсію, враховуючи всі суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески. Оскільки заяву до СО УПФУ про перерахунок пенсії подано нею 15 серпня 2016 року, то відповідно до норм діючого законодавства, вважає, що перерахунок пенсії повинен їй бути здійснений з 01 серпня 2016 року.
Просила визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 17 серпня 2016 року № 120 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці №12566/10/05-22-05-013, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити з 01 серпня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй, з урахуванням усіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% відсотків від сукупного оподатковуваного доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
Ухвалою судді Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 30 серпня 2016 року було відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача направив до суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зокрема, згідно письмових заперечень, представник відповідача посилається на те, що ОСОБА_1 звернулася до СО УПФУ з заявою №4124 від 15 серпня 2016 року про перерахунок по заробітку та для перерахунку надала довідку про суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровляння та для вирішення соціально-побутових питань за період з 01 вересня 2011 року по 31 серпня 2013 року від 19 липня 2016 року.
ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. з 05 вересня 2013 року. Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 ст.33 Закону України "Про державну службу" чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме, посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до частини 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складового частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.
На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньо ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати, не передбачені.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 120 від 17 серпня 2016 року винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто обґрунтовано.
З 01 квітня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, яким встановлено виплати пенсії, а саме:
Відповідно до п.12 абзацу другого Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачується та не перераховується.
Просили суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні ПФУ Донецької області з 05 вересня 2013 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 80 відсотків заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсія позивачу обчислена на підставі довідки №12566/10/05-22-05-013 від 14 липня 2016 року про заробітну плату Слов'янської ОДПІ, але без урахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди державного службовця.
Виплата пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» здійснюється з 05 вересня 2013 року.
15 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а також грошової винагороди державного службовця згідно довідки №12566/10/05-22-05-013 від 14 липня 2016 року, яка нею була долучена до заяви (а.с.9-10)
Рішенням Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 120 від 17 серпня 2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди (а.с.11).
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно статті 37-1 зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При вирішенні спору суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи № 21-430а11, №21-125а13, № 21-97а13 відповідно), які відповідно до статті 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-X «Про пенсійне забезпечення».
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає:
- основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
- додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
- інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Так як відповідач - Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області, призначаючи ОСОБА_1 пенсію державного службовця, не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та грошову винагороду державного службовця, які були виплачені їй та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою Слов'янської ОДПІ №12566/1005-22-05-013 від 14 липня 2016 року, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача по заробітку з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні Слов'янського Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області №120 від 17 серпня 2016 року, є протиправною.
Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки заява про перерахунок пенсії подана ОСОБА_1 до СО УПФУ Донецької області 15 серпня 2016 року, то й право на перерахунок пенсії позивач має тільки з 01 серпня 2016 року.
Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1
У відповідності до вимог частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання адміністративного позову при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., що підтверджується квитанцією від 29 серпня 2016 року про сплату судового збору (а.с.1), тобто сума судового збору, яка підлягає поверненню, з урахуванням задоволених позовних вимог, становить 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про судовий збір» , керуючись ст.ст. 17, 18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 17 серпня 2016 року №120 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці №12566/10/05-22-05-013, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити з 01 серпня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням усіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% відсотків від сукупного оподатковуваного доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
Стягнути зі Слов'янського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (84100, м.Слов'янськ Донецької області, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 37803258) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, судові витрати (сплачений судовий збір за подання адміністративного позову) в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадку та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Н.О. Чемодурова