КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 761/13057/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Притула Н.Г.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 вересня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження відповідно до ст. ст. 41, 197 КАС України в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 05 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об"єднаного УПФУ в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Центрального об"єднаного УПФУ в м. Києві, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва від 30.03.2016 року №П-116/09 про відмову у проведенні розрахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.03.2016 №26-2-7/31, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати позивача у відповідності до Закону України від 16.23.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції на час призначення пенсії) з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.03.2016 року №26-2-7/31.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 05 травня 2015 року - позов задоволено.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить змінити рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - зміні, з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Центральному об"єднаному УПФУ в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % суми заробітної плати починаючи з квітня 2000 року.
28.03.2016 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 15.03.2016 року №26-2-7/31.
Так, згідно зазначеної довідки вбачається, що ОСОБА_2 працювала в Міністерстві надзвичайних ситуацій України на посаді головного спеціаліста та для перерахунку пенсії заробітна плата включає:
- посадовий оклад - 1785,00 грн.
- надбавка за ранг - 90,00 грн.
- надбавка за вислугу років - 750,00 грн.
- надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 1 312,50 грн.
- премія - 590,63 грн.
- премія (1/12 від середнього розміру премії - 49,22 грн.
- інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) - 754,68 грн.
На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 30.03.2016 року №П-116/09 Центрального об"єднаного УПФУ в м. Києві відмовлено в задоволені заяви. Відповідач мотивує тим, що обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" здійснюється з урахуванням складових заробітної плати, які визначені ст.33 вказаного Закону (посадовий оклад, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок). Такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, компенсація за відпустку не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. До розрахунку пенсії ОСОБА_1 не увійшли одноразові премії, матеріальні допомоги, компенсації за відпустку, оскільки це не передбачено ст. 33 Закону.
Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимог дійшов висновку про те, що Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно відмовило позивачу в проведенні перерахунку та виплат пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Умови та порядок пенсійного забезпечення позивача визначено статтею 37 Закону України від 16.12.1993 «Про державну службу» станом на момент призначення пенсії (далі - Закон № 52). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону, яка діяла на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Однак, колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції зобов'язуючи відповідача провести перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» у своєму рішенні не визначив з якої саме дати слід здійснити такий перерахунок та виплату пенсії.
Так, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01.04.2016 року, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою 28.03.2016 року.
У зв'язку з цим, відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, змінити постанову суду.
Частиною 1 ст. 201 КАС України визначено, що підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Таким чином, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 183-2, 195, 197, 201, 205, 207, 211, 212 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Змінити абзац третій резолютивної частини постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 05 травня 2016 року, виклавши їх в такій редакції:
«Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва, здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати ОСОБА_2 у відповідності до Закону України від 16.23.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції на час призначення пенсії) з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з урахуванням індексації пенсії для непрацюючих пенсіонерів, згідно довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.03.2016 №26-2-7/31 починаючи з 01 квітня 2016 року.»
В решті - постанову залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Желтобрюх І.Л.
Шостак О.О.