Постанова № 61133771, 07.09.2016, Волочиський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
671/1139/16-а
Номер документу
61133771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 671/1139/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2016 року суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Чорний С.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Волочиському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач 26.08.2016 року звернувся до суду із позовом про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови в перерахунку йому пенсії за віком як державному службовцю відповідно до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 29.07.2016 року, здійснивши йому відповідний перерахунок пенсії.

Ухвалою від 26.08.2016 року відкрито скорочене провадження в справі (а.с.17). Представник відповідача отримавши 29.08.2016 року копію ухвали суду про відкриття провадження в справі, копію позовної заяви з документами (а.с.18), 06.09.2016 року подав письмове заперечення, в якому вказує, що підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, посилаючись на положення нової редакції Закону України "Про державну службу", постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", якою вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІ, додатково подавши клопотання про слухання справи за загальними правилами КАС України, оскільки вважає, що в скороченому провадженні ухвалення законного і обгрунтованого рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі є неможливим (а.с.19-23).

Вважаю, що повідомлені сторонами обставини та надані ними матеріали є достатніми для ухвалення законного судового рішення в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, надані докази, встановлено, що позивач дійсно працював начальником контрольно-ревізійного відділу у Волочиському районі до 2008 року.

З 04.08.2008 року позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком як державний службовець на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» (в чинній на час призначення пенсії редакції Закону) в розмірі 90% від середньомісячного (чинного) заробітку.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі поданої ним довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 29.07.2016 року.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Волочиському районі Хмельницької області оформленого у виді листа №6351/03 від 15.08.2016 року, позивачу відмовлено у такому перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого з 01 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані, право на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до цього Закону відсутнє, а тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.

Згідно п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 16 січня 2003 року N 432-IV, порядок перерахунку пенсій, передбачений цим Законом, поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" ( Закон України №3723-12 від 16 грудня 1993 року).

Відповідно до вимог статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» .

Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п. 5 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» було встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої служби, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено, зокрема додатками 1-37, 43-1, 43-2, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (Офіційний вісник України, 2006 р., N 42, ст. 2807; 2007 р., N 55, ст. 2214) (з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2008 р. N 34 "Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України" та від 20 травня 2009 р. N 482 "Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету" ). Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Але, на даний час всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією , не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Щодо посилань відповідача на те, що починаючи з 01 червня 2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, слід зазначити наступне.

Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу» , «;Про прокуратуру» , «;Про судоустрій і статус суддів» , «;Про статус народного депутата України» , «;Про Кабінет Міністрів України» , «;Про судову експертизу» , «;Про Національний банк України» , «;Про службу в органах місцевого самоврядування» , «;Про дипломатичну службу» , Податкового та Митного кодексів України , Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсія позивачу призначена з 04.08.2008 року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу» .

Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» , не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

Таким чином, суд вважає, що право позивачки на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

А тому, суд доходить висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення позову про визнання рішення відповідача протиправним, та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця на підставі поданої позивачем довідки з урахуванням проведених виплат.

Що стосується дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу, то враховуючи, що згідно п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року №22-1, днем звернення за призначенням (перерахунком) пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви, а позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою 08.08.2016 року, тому перерахунок пенсії позивача слід провести з 08.08.2016 року. Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адіміністративного суду України в постанові від 21.01.2015 року по справі №К/800/53362/14.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог позивача, який як інвалід 2 групи був звільнений від сплати судового збору, відповідно до ст.94 КАС України судові витрати слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України, враховуючи, що відповідач є державною установою.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22, 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» , ст.ст.11, 17, 18, 86, 94, 159-163, 183-2, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Волочиському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного Фонду України у Волочиському районі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати на підставі довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 29.07.2016 №76.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 08.08.2016 року згідно з постановою Кабінетів Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки на підставі довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 29.07.2016 №76 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2008 році в розмірі 90% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Копії постанови не пізніше наступного дня з дня її винесення направити сторонам по справі.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Волочиський районний суд, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції, протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційних скарг, якщо їх не було подано.

Суддя