_____________________
Справа № 520/8781/16-а
Провадження № 2-а/520/509/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2016 року
Суддя Київського районного суду м. Одеси Прохоров П.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, в якому просить суд визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси щодо призначення йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007рік, та не врахування підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення, зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату йому призначеної з 24.06.2016року пенсії з урахуванням розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2013-2015роки та врахувати підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення, стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси витрати по сплаті судового збору, а також просить суд звернути постанову до негайного виконання.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що він з 01 серпня 1998року по 24 червня 2016 року перебував на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Він досяг пенсійного віку та 24 червня 2016 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, з відповіді ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 07.07.2016року вбачається, що при призначенні йому пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2007 рік в сумі 1197,91 гривень, а не показник середньої заробітної плати за 2013-2015 роки, з посиланням на те, що він отримував до часу звернення пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач зазначає, що даний перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки він не звертався до відповідача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Посилання управління Пенсійного фонду на норму ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є незаконним, оскільки в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного закону.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Прохорова П.А. від 28.07.2016року було відкрито скорочене провадження по зазначеній справі, направлено відповідачу копію адміністративного позову з копіями доданих до нього документів та запропоновано у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копії документів направити на адресу Київського районного суду м. Одеса чи надати до канцелярії суду заперечення проти позову та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються або заяву про визнання позову, а також попереджено відповідача, що у разі ненадання заперечень або заяви про визнання позову у десятиденний строк з дня одержання ухвали суду, справа буде розглянута в порядку скороченого провадження за наявними в ній матеріалами.
12.08.2016року до канцелярії Київського районного суду м. Одеси від відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, в якому ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що заробітна плата для обчислення пенсії позивача розрахована згідно ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наступним чином: спочатку розрахований індивідуальний коефіцієнт заробітку, як співвідношення заробітної плати позивача 2000-2015pp. до середньої заробітної плати в країні за ці роки. Після цього, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (2,19797) помножений на середню заробітну плату в країні за 2007 рік - 1197,91 грн. Таким чином, заробіток складає 2632,97 грн. Розмір пенсії позивача при переході на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 1724,70 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до п.1-3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Згідно з п.1-2 ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в ОСОБА_2 пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб Головного управління ПФУ в Одеській області з 1998 року, тому при обчисленні середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії позивача не може бути застосовано показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно з п. 1.7 Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1 (із змінами) днем звернення за перерахунком пенсії, переведення з одного виду на інший, поновлення виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Виходячи з вищенаведеного, відповідач вважає свої дії правомірними та такими, повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 3, ч. 4 та п. 4 ч. 5 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу. Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику сторін, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадження суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване рішення. Справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше пяти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Суддя, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії; за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Як вбачається з атестату № 832 про зняття з обліку, ОСОБА_1 перебував на обліку та отримував з 01 серпня 1998 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В подальшому, на підставі розпорядження ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси № 3831 від 02 липня 2016 року, позивача було переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з 24 червня 2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з розрахунком стажу і заробітної плати.
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 07 липня 2016 року № 144/Р-01, позивачу було повідомлено, що розмір пенсії за віком йому було розраховано враховуючи середній заробіток по економіці за 2007 рік - 1197,91 гривень, оскільки абзацом 2 ч. 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. При цьому, зазначено, що позивач перебував на обліку та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вказану пенсію було призначено з 1998року.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку із втратою годувальника. На підставі приписів ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при обчисленні розміру пенсії за віком управління застосувало показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховуються для розрахунку пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,91 гривень за рік, що передував призначенню пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В той же час, в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки вище зазначені Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають різні підходи (формули) обчислення розміру пенсії, зокрема обчислення пенсії за вислугу років взагалі не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а обчислюється в процентному співвідношенні відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, дії відповідача в частині застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України в сумі 1197,91 гривень за 2007 рік при призначенні пенсії за віком є неправомірними, оскільки позивачу фактично було призначено пенсію за іншим законом, а не здійснено переведення з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи викладені обставини, суд приходить до висновку що дії відповідача є протиправними, а тому вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки в сумі 1197,91 гривень за 2007 рік при призначенні пенсії у 2016 році ОСОБА_1 та зобов'язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2013-2015 роки, починаючи з 24 червня 2016 року та врахувати підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення.
Вказана постанова суду не підлягає негайному виконанню в межах стягнення за один місяць, оскільки відповідно до ч. 1 п. 1. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з державного бюджету України або позабюджетних фондів у межах суми стягнення за один місяць, а у даному випадку мова йде про перерахунок та виплату пенсії, а не про її стягнення.
Згідно ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Виходячи з цих положень, на користь позивача слід стягнути з державного бюджету України його витрати зі сплати судового збору у сумі 551 грн. 20 коп.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 9, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 158-163, 167 КАС України, суддя -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 1197,91 гривень за 2007 рік при призначенні пенсії за віком у 2016 році ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2013-2015 роки, починаючи з 24 червня 2016 року.
В решті вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Прохоров П. А.