ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.04.07 р. Справа № 21/116
Позивач: Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області
до відповідача: Комунального підприємства “Очеретинське житлове-комунальне господарство Очеретинської селищної ради”
про стягнення 35 577,92грн.
Суддя Матюхін В.І.
Представники:
позивача: Долгих Н.Д. – гол. інсп. юр. сектору
відповідача: Гончаров Є.В. – дир., Зубченко Т.В. – секретар-машиніст
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області подано позов про стягнення з Комунального підприємства “Очеретинське житлове-комунальне господарство Очеретинської селищної ради” у дохід Державного бюджету України 35 577,92грн. економічних санкцій.
Заявою від 23.04.07р. позивач, посилаючись на часткову сплату відповідачем санкцій (підприємством платіжним дорученням від 10.01.07р. № 3 перераховано в бюджет 500,00грн.), зменшив розмір позовних вимог і наполягає на стягненні з відповідача 35 077,92грн. економічних санкцій.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на:
- покладення на нього контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів;
- ст.14 Закону ”Про ціни та ціноутворення”;
- п.1.6. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519 (далі –Інструкція);
- перевірку дотримання відповідачем приписів Закону „Про ціни та ціноутворення” та прийняття рішення від 06.07.2006р. № 86 про застосування економічних санкцій.
Відповідач у судовому засіданні вимоги позивача визнав у повному обсязі у зменшеній сумі - 35 077,92грн. і заявив клопотання про розстрочення виконання рішення на 1 рік.
Позивач заперечує проти розстрочення виконання рішення.
Розгляд справи закінчено 24.04.2007р.
Для підготовки і оголошення повного тексту рішення у засіданні оголошувалася перерва до 15-00год. 24.04.2007р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача і відповідача у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:
За встановлення завищених тарифів на послуги з водопостачання (порушення вимог розпорядження голови Очеретинської селищної ради від 14.09.05р. № 96-р „Про затвердження тарифів” та рішення виконкому Очеретинської селищної ради від 1.03.05р. № 16) Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області прийняте рішення від 06.07.2006р. № 86 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Цим рішенням до Комунального підприємства “Очеретинське житлове-комунальне господарство Очеретинської селищної ради” з посиланням на ст.14 Закону ”Про ціни та ціноутворення” застосовані економічні санкції у вигляді стягнення у доход Державного бюджету України безпідставно отриманої суми виручки у розмірі 12 192,64грн. і штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 24 385,28грн.
Загальна сума застосованих економічних санкцій до відповідача складає 36 577,92грн.
Рішення від 06.07.2006р. № 86 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відповідачем не оскаржене.
Відповідачем до подачі позовної заяви була частково сплачена економічна санкція у сумі 1 500грн., що підтверджується матеріалами справи.
Доказів сплати різниці 35 077,92грн. економічних санкцій відповідачем суду не надано.
Зважаючи на те, що:
Статтею 4 Закону України “Про ціни і ціноутворення” визначені повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема, встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами). Таким органом відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами (далі Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 є державна інспекція з контролю за цінами (далі –Держінспекція). Вона є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується останньому.
Згідно з п.11 Положення Держінспекція має територіальні органи – державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 Положення.
За змістом абзацу третього пункту 4 Положення Держінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Відповідно до пункту 5 Положення Держінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов’язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.
Згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519, прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ст.13 Закону України „Про ціни та ціноутворення” та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819 на державну інспекцію з контролю за цінами в Донецькій області покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення за застосування цін і тарифів. У зв’язку з чим Держінспекції цін надано право проводити перевірки документів, пов’язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування до суб’єктів господарювання передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку формування та застосування цін (тарифів).
Статтею 14 Закону ”Про ціни та ціноутворення” передбачено, що „вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду”.
Господарський суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у сумі 35 077,92грн. В іншій частині провадження у справі підлягає припиненню за відсутності предмету спору.
Клопотання відповідача щодо розстрочки виконання рішення суд задовольняє в частині стягнення санкцій і тільки на 8 місяців.
Згідно зі ст.49 Господарського процесуального кодексу України, ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” з відповідача у доход Державного бюджету України підлягає стягненню державне мито у розмірі 1% ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Беручи до уваги вищенаведене, на підставі ст.14 Закону ”Про ціни та ціноутворення” та керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85, п.11 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Стягнути з Комунального підприємства “Очеретинське житлово-комунальне господарство” (86020, Ясинуватський район Донецької області, с. Очеретине, м-р Гідробудівників, 12, п/р 26001301778448 у БВ “Авдіївське” ФГУ ПІБ в Донецькій області, МФО 334635, код ЄДРПОУ 32976496):
1) у доход Державного бюджету України 35 077,92грн. економічних санкцій, які підлягають зарахуванню за реквізитами: д/р № 31116106700097 в УДК м. Ясинувата, отримувач –УДК м. Ясинувата, код ЄДРПОУ 34686701, банк отримувача – ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією – 21081100;
2) у доход Державного бюджету України (одержувач: УДК у Київському районі м. Донецька, банк одержувача: ГУДК в Донецькій області; п/р 31111095700006, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банка 095) 350,78грн. державного мита.
В іншій частині провадження у справі припинити за відсутності предмету спору.
Розстрочити виконання рішення щодо сплати економічних санкцій на 8 місяців.
Сплату 35 077,92грн. економічних санкцій відповідачеві здійснювати протягом травня-грудня 2007р. у такому порядку: до 30 числа кожного місяця перераховувати позивачеві по 4 384,74грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання - після розгляду справи апеляційною інстанцією, якщо його не скасовано.
Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом 10 днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом.
Суддя
Надруковано примірників:
1 – до справи;
1 – позивачу;
1 – відповідачу.
Виконала:
Тел.381-91-18