печерський районний суд міста києва
Справа № 757/43303/16-ц
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2016 року суддя Печерського районного суду м. Києва Литвинова І. В., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Премєр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича про стягнення відшкодування, шляхом індексації пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
05.09.2016 до Печерського районного суду м. Києва надійшла вказана позовна заява, яку передано судді 06.09.2016.
Згідно з частиною 1 статті 3 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суди розглядають справи, щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства, у порядку позовного, наказного та окремого провадження.
Процесуальним законом ставиться низка вимог до форми та змісту заяв, які подаються до суду з метою реалізації вказаного права. Зокрема позовна заява, заява, згідно з ЦПК України, має містити правове обґрунтування вимог особи, яка звертається до суду, ціну позову щодо вимог майнового характеру й зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування. Частиною 4 статті 119 ЦПК України зазначено, що позовна заява повинна відповідати іншим вимогам, встановленим законом.
У позовній заяві позивач визначив відповідачем Премєр-міністра України, проте у прохальній частині просить суд стягнути відшкодування з Кабінету міністрів України, не вказав ціну позову, згідно з ст. 80 ЦПК України.
Позивач ОСОБА_1, посилаючись серед норм Конституції України, на ст.ст. 3, 15 ЦПК України, якими задекларовано право на звернення до суду за захистом та виокремлено компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ, просить суд стягнути з Кабінету міністрів України кошти на відшкодування шкоди, завданої бездіяльністю вказаного державного органу виконавчої влади, а саме проіндексувати пенсію на величину індексів інфляції за період 2014-2015.
Разом з тим, Премєр-міністр України у розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень, а вимоги до нього - є спором публічно-правового характеру.
Відповідно до ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства. Не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з п. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що справа з позовними вимогами про стягнення з Кабінету міністрів України, Премєр-міністра грошових коштів є справою адміністративної юрисдикції відповідно до ст. 17 КАС України.
Окрім того, позивачеві вказується, що, відповідно до ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України, та, згідно з ст. 4 вказаного Положення, здійснює контроль за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством.
Відтак, позивачу роз'яснюється, що вирішення питання щодо перерахунку пенсійних виплат належить до компетенції Пенсійного фонду України, зокрема до його структурного підрозділу - місцевого управління за місцем реєстрації заявника.
Оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема місцевого управління Пенсійного фонду України, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг здійснюється за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищевикладене, заявнику необхідно уточнити категорію судочинства, у порядку якого він вважає за можливе розгляд справи судом, обравши для себе найбільш доцільний шлях захисту своїх прав та інтересів, у межах цивільного процесуального закону чи адміністративного судочинства, та доповнити, відповідно до цього свою позовну заяву, уточнивши особу відповідача, виклавши правове обґрунтування та вимоги, згідно з ст. 119 ЦПК України, або подати адміністративний позов, згідно з ст.ст. 105-107 КАС України, до суду за правилами ст.ст. 18, 19 КАС України.
Зазначене є перешкодою для відкриття провадження у справі, тому судом застосовуються норма, передбачена ч. 1 ст. 121 цього Кодексу - заява залишається без руху, про що повідомляються заявники і їм надається строк для усунення недоліків. У разі не виконання вимог ухвали у визначений строк, заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду, у разі повернення заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. 121 ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Премєр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича про стягнення відшкодування, шляхом індексації пенсії - залишити без руху, надавши позивачу термін для усунення зазначених недоліків, що не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем копії ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І. В. Литвинова