Постанова № 61119214, 31.08.2016, Здолбунівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
31.08.2016
Номер справи
562/638/16-а
Номер документу
61119214
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 562/638/16-а>

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И

31.08.2016 року.

Здолбунівський районний суд Рівненської області

у складі: головуючого судді Кушніра О.Г.,

при секретарі Карпінчук О.М.,

з участю позивача ОСОБА_1,

його представника-адвоката ОСОБА_2,

представника відповідача-адвоката ОСОБА_3,

представника третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Здолбунів Рівненської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5, про визнання протиправними та скасування рішення субєкта владних повноважень, -

в с т а н о в и в :

У поданій до суду заяві в порядку адміністративного судочинства позивач ОСОБА_1 просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області №49 від 30 вересня 2015 року «Про дозвіл на зрізання дерев» та ордер №3 від 09 листопада 2015 року на видалення зелених насаджень.

В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що йому на праві власності належить житловий будинок №65 по вул.Комарівка-1 у с.Кунин Здолбунівського району Рівненської області та земельна ділянка для обслуговування даного будинку, на якій знаходиться належне йому на праві власності майно та ростуть вікові дерева. У лютому 2016 року він дізнався про те, що 23 вересня 2015 року відповідачем був складений акт №4 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, а 30 вересня 2015 року виконавчим комітетом Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області прийнято оскаржуване рішення №49, на підставі якого 09 листопада 2015 року ОСОБА_6 видано ордер №3 на видалення зелених насаджень. Прийняті відповідачем рішення є незаконними, оскільки видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки. Жодним із суміжних землевласників рішення про зрізання дерева породи дуб, який нібито знаходиться на межі земельних ділянок, що належать йому та ОСОБА_5, не приймалось. Оскаржуване рішення №49 відповідач прийняв без його відома, участі в огляді дерева, яке росте на його земельній ділянці, він не приймав, а ордер на зрізання дерев надано сторонній особі, тому є незаконними та підлягають скасуванню.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю та з аналогічних мотивів.

Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що Уїздецька сільська рада Здолбунівського району Рівненської областідіяла в межах повноважень, визначених чинним законодавством щодо порядку видалення дерев у населених пунктах у звязку зі зверненням ОСОБА_5 Остання скористалася своїм правом, передбаченим ч.2 ст.109 ЗК України, звернувшись до сільської ради із заявою про надання дозволу на ліквідування дерева, яке стояло на спільній межі і заважало їй використовувати ділянку для зайняття господарством, створювало небезпеку її життю і здоровю та яке ОСОБА_1 зрізати відмовлявся. Просить у задоволені позову відмовити.

Представник третьої особи також просить у задоволені позову відмовити з аналогічних підстав.

Заслухавши пояснення сторін, їх представників, показання свідків, дослідивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Установлено, що 18 вересня 2015 року до виконавчого комітету Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області звернулася ОСОБА_5 із заявою про надання дозволу її сину ОСОБА_6 на зрізання дуба, який багато років створює незручності та знаходиться на межі земельних ділянок із ОСОБА_1, який відмовляється його зрізати.

22 вересня 2015 року з аналогічною заявою до виконавчого комітету Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області звернувся ОСОБА_6, місце проживання якого разом із ОСОБА_5 підтверджується будинковою книгою.

Рішенням виконавчого комітету Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області №49 від 30 вересня 2015 року «Про дозвіл на зрізання дерев» ОСОБА_6 надано дозвіл на зріз дерева по вул.Комарівка-1 у с.Кунин.

09 листопада 2015 року ОСОБА_6 видано ордер №3 на видалення зелених насаджень згідно акту обстеження №4 від 23 вересня 2015 року, відповідно до якого комісія за наслідками огляду зелених насаджень по вул.Комарівка-1, 71 у с.Кунин дійшла висновку, що дуб аварійний, напівсухий і підлягає зрізанню.

Допитаний у судовому засіданні в якості свідка сільський голова Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області ОСОБА_7 пояснив, що виконавчий комітет сільської ради діяв у межах наданих йому повноважень відповідно до «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». Дерево, з приводу якого звернулися ОСОБА_5 та її син ОСОБА_6 23 вересня 2015 року було обстежено комісією, знаходилося на межі земельних ділянок ОСОБА_5 і ОСОБА_1 та комісією визнано таким, що підлягає зрізанню. Під час обстеження дерева комісією та при прийнятті виконкомом сільської ради ОСОБА_1 присутній не був. Аварійність та місце розташування дерева визначено візуально.

Аналогічні показання надані свідком ОСОБА_8

З листа Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області від 05 лютого 2016 року вбачається, що межові знаки зі сторони ОСОБА_1 були відсутні і 07 грудня 2015 року ПП «Рівнеелітзем» не змогла їх встановити із-за захаращеності межі.

Згідно повідомлення ПП «ГеоЗемСфера» №23 від 07 червня 2016 року інженером землевпорядником підприємства у присутності інженера-землевпорядника Уїздецької сільської ради ОСОБА_8 виконано комплекс топографо-геодезичних робіт з метою встановлення суміжної межі земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_5 та встановлено, що дерево (дуб) розташований безпосередньо на суміжній межі земельних ділянок вказаних громадян.

Відповідно до положень ст.109 Земельного кодексу України дерева, які стоять на межі суміжних земельних ділянок, а також плоди цих дерев належать власникам цих ділянок у рівних частинах. Кожен із сусідів має право вимагати ліквідувати дерева, які стоять на спільній межі. Витрати на ліквідацію цих дерев покладаються на сусідів у рівних частинах.

Згідно ч.3 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2006 року №1045 (далі Порядок №1045) видалення зелених насаджень здійснюється, зокрема, у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, досягнення дерев вікової межі та інших передбачених Порядком №1045 випадках.

Згідно з п.3 Порядку №1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).

Підставою для прийняття рішення компетентним органом згідно п.4 Порядку №1045 є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою. Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості, до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби - балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень.

При обстежені комісією 23 вересня 2015 року дерева породи дуб, що знаходився на межі суміжних земельних ділянок ОСОБА_5 і ОСОБА_1, позивач, як власник земельної ділянки та обстежуваного дерева, до складу комісії не запрошувався, представник органу Держекоінспекції присутнім не був.

Крім того, перелік випадків, за наявності яких видалення зелених насаджень у населених пунктах, може здійснюватися без відповідного дозволу (ордеру), вичерпно врегульовано в п.п.7-10 Порядку №1045.

Зокрема, дозвіл не отримується та ордер не видається у випадках видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою на підставі акта обстеження зелених насаджень; у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб; видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі; видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці.

Відповідачем необхідність прийняття і правомірність оскаржуваного рішення на підставі акту обстеження зелених насаджень №4 від 23 вересня 2015 року, складеного з порушенням Порядку №1045, видачі ОСОБА_6 ордера на видалення дерева по вул.Комарівка -1 у с.Кунин, яке знаходилося на межі земельних ділянок, що знаходяться у приватній власності ОСОБА_1 та ОСОБА_5, з огляду на положення п.10 Порядку №1045не доведено.

А згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Ордер №3 від 09 листопада 2015 року на видалення зелених насаджень виданий зі строком закриття 30 грудня 2015 року, втратив на даний час свою чинність, по суті є похідним підзвітним документом, що видається на підставі рішення та свідчить про його виконання чи невиконання, а тому правові підстави для визнання його незаконним та скасування відсутні.

З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування не відповідає законам України, є незаконним, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.11, 71, 72, 104, 143, 158-163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Рішення виконавчого комітету Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області від 30 вересня 2015 року №49 «Про дозвіл на зрізання дерев» визнати незаконним та скасувати.

У решті вимог відмовити.

Стягнути з Уїздецької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 (двадцять) коп.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 /десяти/ днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 05 вересня 2016 року.

Суддя: