Постанова № 61115253, 01.09.2016, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
01.09.2016
Номер справи
643/9492/16-а
Номер документу
61115253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/9492/16-а

Провадження № 2-а/643/345/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.09.2016 року Суддя Московського районного суду м. Харкова Єрмак Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 14.07.2016 р. № 6926/03 Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 2004 року одержує пенсію державного службовця згідно із законом України «Про державну службу», яка була призначена в розмірі 90% заробітної плати.

Вважає, що відповідачем незаконно було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, що грубо порушує його права і законні інтереси. Просить визнати протиправним рішення УПФУ Московського району м.Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії й зобовязати УПФУ в Московському районі м.Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 в розмірі 90% заробітної плати державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 14.07.2016 р. № 6926/03 Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Представник відповідача надав до суду заперечення в яких просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач з 20.01.2004 року одержує пенсію державного службовця згідно із законом України «Про державну службу», в розмірі 90% заробітної плати. 19.07.2016 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року як пенсіонеру, що на момент проведення перерахунку працює на іншій посаді ніж та, з якої призначено пенсію, додавши довідку Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 14.07.2016 р. № 6926/03.

За результатами розгляду заяви, УПФ України в Московському районі м. Харкова протоколом засідання комісії про розгляд спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій від 21.07.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, з тих підстав, щоЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 рокуз 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися відповідно доЗакону України «Про державну службу». Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються.

Інших доводів, вказаних у запереченнях відповідача, оскаржуване рішення не містить.

Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.

У відповідності доКонституції Українивизначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).

Згідно з ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимогч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

ОскількиКонституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідностіКонституції та у всіх необхідних випадках застосовуватиКонституцію, як акт прямої дії.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 рокуу разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 20 січня 2004 року, тобто до внесення змін доЗакону України «Про державну службу».

Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокремаЗаконом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.

Зміни, які відбулися устатті 37 Закону України «Про державну службу»стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до Закону, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.

ЗаПостановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 рокуна 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських)органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів.

Вимога позивача про перерахунок пенсії з 1 грудня 2015 року є необґрунтованою, оскільки із відповідною заявою вона звернулася лише 19 липня 2016 року, а згідно до ч. 4ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно,і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Тобто у позивача це право виникає з 1 серпня 2016 року.

Внаслідок задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,71,94,158,159,183-2 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 14.07.2016 року № 6926/03 Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» , починаючи з 1 серпня 2016 року.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 (пятсот пятдесят одна грн. 20 коп.) гривень.

Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржене судове рішення з одночасним надсиланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.

Суддя Єрмак Н.В.