Постанова № 61111191, 24.08.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
24.08.2016
Номер справи
343/1441/16-а
Номер документу
61111191
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/1441/16-а

Провадження №: 2-а/0343/108/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2016 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi ОСОБА_1,

секретаря Оленюк Т. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобовязання здійснення перерахунку розміру призначеної пенсії,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просила визнати неправомірними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої матеріальної допомоги на вирішенім соціально-побутових питань при обчисленні та призначенні її пенсії за віком, як державному службовцю та зобов'язати Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної її пенсії за віком, як державному службовцю починаючи з 01.11.2009 року з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно поданих довідок про складові заробітної плати з проведенням індексації згідно Закону України «Про проведення індексації» без зміни базового місяця для проведення індексації.

Свої вимоги мотивувала тим, що з 27.11.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі її призначено пенсію по віку, як державному службовцю згідно ст.37 Закону України «Про державну службу». З 01.04.2016 року дане управління було реорганізоване, а його правонаступником стало Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області. Проте, при здійсненні розрахунку заробітної плати для призначення її пенсії, відповідачем не було враховано суми усіх видів виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (надалі страхові внески). 04.03.2016 року вона звернулась до управління з заявою та просила провести перерахунок призначеної її пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески, а саме: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Проте 17.03.2016 року вона отримала формальну відповідь від 12.03.2016 року № 41/С-13, в якій управління повідомило, що пенсія нарахована з усіх сум, які були включені в надану для призначення пенсії довідку. Однак, при поданні документів для оформлення пенсії працівниками управління було її попереджено щодо невключення в довідку про нараховані доходи сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових проблем та сум індексації заробітної плати, на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. Управління у своїх відповідях посилається наст.ЗЗ, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Такі дії управління щодо неврахування при обчисленні розміру її пенсії на момент її призначення відповідно до чинного на той час законодавства, усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески є неправомірними..

В судове засіданні позивачка не прибула, в позовній заяві зазначила, що просить розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Просить позов задоволити.

Представники відповідача згідно довіреності від 23.05.2016 № 1160/06 ОСОБА_3 в судове засідання не прибув, скерував на адресу суду заперечення, де вказав, що зазначені вимоги та доводи позивача, управління вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного. При зверненні за призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» позивачем надані довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії від 26.11.2009р. № 11875/10/05-025 та № 11874/10/05-025 за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008р. № 19-11. Відповідно до наданих довідок в розрахунок для призначення пенсії включені всі суми, зазначені в них. Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст.37 Закону визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У статті 37-13акону передбачено, що умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» регулює питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії згідно Закону України « Про державну службу». Зміни до чинного законодавства щодо визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державним службовцям не вносилися і відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»( зі змінами від 09.12.2015р.) не передбачає проведення перерахунків у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Відповідно до ст. 99 КАС України встановлюється шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом відповідно до ст. 100 КАС України залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Позивач дізналася про призначення їй пенсії ще в 2009 році та щомісячно отримувала суму призначеної пенсії, а тому строк звернення до суду пропущено нею без поважних причин. Враховуючи наведене просить, суд ухвалити рішення, яким залишити позовні вимоги позивача без розгляду, так як позивач не наводить поважних причин його пропуску, в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_2 з 27.11.2009 року призначена та виплачується пенсія, як державному службовцю, в розмірі 90% від заробітної плати.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 04.03.2016 року звернулася до управління ПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою, в якій просила повідомити їй з урахуванням яких виплат їй здійснено розрахунок та нарахування пенсії, надати копії індивідуальних відомостей про застраховану особу та у випадку неврахування при розрахунку та призначенні їй пенсії всіх виплат провести перерахунок призначеної їй пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески.

Листом № 41/С-13 від 12.03.2016 року УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області відмовило позивачці в проведенні такого перерахунку.

Суд вважає протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області в проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку виплачених їй сум відпускних та лікарняних, оскільки з них стягується збір на обов»язкове пенсійне страхування і тому їх слід враховувати при визначенні розміру пенсії.

Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 14 травня 2013 року справа № 21-125а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.

При цьому твердження представників відповідача про те, що в цьому випадку матиме місце штучне завищення розміру пенсії, так як в суми відпускних та лікарняних включено посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років, які вже враховані при обчисленні середньомісячної заробітної плати, з якої призначено пенсію суд вважає безпідставними та не приймає до уваги, оскільки вище перелічені норми законів чітко стверджують, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Одночасно суд зазначає, що технічні питання процедури та порядку проведення перерахунку пенсій належать до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.

Що стосується вимоги позивачки про проведення індексації перерахованого їй розміру пенсії, то вона також підлягає до задоволення, оскільки ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено проведення індексації пенсії.

При цьому суд вважає, що індексацію пенсії позивачці слід провести без зміни базового місяця для проведення індексації, оскільки перерахунок пенсії, в даному випадку, є відновленням її порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, і не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та встановлення нового базового місяця. Перерахований розмір пенсії буде таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі, тому базовий місяць для проведення індексації її пенсії має бути залишений без змін, оскільки п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003 року передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. По призначених пенсіях обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій здійснюється починаючи з місяця призначення.

Враховуючи вищезазначене, судприходить висновку про наявність достатніх підстав для визнання протиправними дій Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку виплачених сум відпускних та лікарняних, а тому позов в цій частині слід задоволити, визнати такі дії протиправними та зобовязати відповідача здійснити позивачці перерахунок та провести виплату призначеної їй з 27 листопада 2009 року пенсії державного службовця, з розрахунку 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі сум відпускних та лікарняних, з проведенням індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для проведення індексації, починаючи з 26.01.2016 року.

При цьому суд вважає, що вимоги позивачки про зобовязання відповідача здійснити їй вказаний перерахунок пенсії за період з 0.11.2009 року по 25.01.2016 року слід залишити без розгляду, оскільки нею пропущено встановлений ст. 99 КАС України шестимісячний строк позовної даності та не вказано жодних поважних причин пропуску цього строку.

Суд вважає безпідставним твердження позивачки про те, що лише в березні 2016 року їй стало відомо про невключення до складу заробітної плати суми відпускних та лікарняних при розрахунку її пенсії державного службовця, оскільки цю пенсію вона отримує з 27.11.2009 року і саме з цього часу їй відомо про її розмір та враховані при її призначенні види заробітку.

На підставівикладеного, ст.ст. 19,22 Конституції України, ст.ст. 1,2Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33,35,37 Закону України«Про державну службу», ст.ст. 40,41,45,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,ст.ст. 1,2,4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», керуючись ст.ст. 69,71,94,99,100,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої матеріальної допомоги на вирішенім соціально-побутових питань при обчисленні та призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком як державному службовцю.

Зобов'язати Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 26.01.2016 року з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно поданих довідок про складові заробітної плати з проведенням індексації згідно Закону України «Про проведення індексації» без зміни базового місяця для проведення індексації.

Позовні вимоги ОСОБА_2 про проведення їй перерахунку та виплати пенсії за період з 01.11.2009 року по 25.01.2016 року залишити без розгляду в зв»язку з пропуском строку позовної давності.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з часу ознайомлення з постановою в повному обсязі , а особи, які брали участь у справі але не були присутні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: