Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
01 вересня 2016 р. Справа № 820/1577/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Нуруллаєва І.С.
при секретарі судового засідання - Король Д.О.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Потапенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання незаконними дій та висновків, визнання незаконними та скасування вимоги та рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому з врахуванням уточнень просить суд
- визнати незаконними дії Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо проведення документальної планової виїзної перевірки дотримання мною, самозайнятою особою, що провадить незалежну професійну діяльність, приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1 законодавства, що регулює нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2014 року, наслідком якої 22.02.2016 за № 516/20-38-17-01- 078/НОМЕР_1 складено акт;
- визнати незаконною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0000861305 від 19.04.2016 року на суму 75945,66 гривень, підписану в.о. начальника Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області О.О. Андрєєвської;
- визнати незаконним та скасувати у повному обсязі рішення в.о. начальника Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області О.О.Андрєєвської від 22 березня 2016 року №0000541305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 24335,87 грн.;
- визнати незаконними висновки, що викладені у акті за № 516/20-38-17-01- 078/НОМЕР_1 від 22.02.2016 Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області про порушення мною пункту 178.7 статті 178 Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010 р. зі змінами та доповненнями, щодо заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення нотаріальної діяльності на загальну суму 15000,00 грн., в тому числі за 2013 рік на суму 15000,00 грн., щодо порушення абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - заниження показнику "сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску" в таблиці п. 2.4.2 акту на 218863,57 гривень, в результаті чого донараховано єдиний внесок на загальну суму 75945,66 грн;
- визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.03.2016 р. № 0000491305 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фіз. осіб, що спл фіз. особами за результатами річного декларування 11010500, на суму 18750 грн. 00 коп. за підписом в.о. начальника Східної ОДПІ О. О. Андрєєвської.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що проведення Східною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області документальної планової виїзної перевірки позивача як самозайнятої особи щодо дотримання податкового законодавства в частині повноти нарахування та сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку та військового збору за період з 01.01.2012 по 31.12.2014 та повноти обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2014, складення за результатами зазначеної перевірки акту №516/20-3 8-17-01-078/НОМЕР_1 від 22.02.2016 року, викладення в ньому висновків щодо порушення позивачем норм податкового законодавства та прийняття спірних вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0000861305 від 19.04.2016, зі сплати єдиного внеску на суму 75945,66 гривень, рішення від 22 березня 2016 року №0000541305 та податкового повідомлення-рішення від 14.03.2016 р. № 0000491305 є такими, що суперечать нормам діючого законодавства. На думку позивача, винесені відповідачем рішення підлягають скасуванню, через те, що винесені з порушенням норм діючого законодавства.
Представник відповідача Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову заперечував та зазначив, що перевірка платника податків, який проводить незалежну професійну діяльність ОСОБА_1 проведена у відповідності до норм діючого законодавства з підстав та у спосіб визначений законодавством. Винесення оскаржуваних позивачем рішень є наслідком виявлених під час проведення перевірки порушень.
Позивач в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Предстанвик відповідача в судове засідання прибув, проти задоволення адміністративного позову заперечував.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 є самозайнятою особою, що проводить незалежну професійну нотаріальну діяльність, є приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу та здійснює нотаріальну діяльність на підставі свідоцтва про право зайняття нотаріальною діяльністю від 23.08.2007 року НОМЕР_2 та реєстраційного посвідчення НОМЕР_3 від 03.09.2007 року.
Позивач з 22.10.2007 року перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Комінтернівському районі м. Харкова, що підтверджено наявною в матеріалах справи довідкою про взяття на облік платника податків (а.с. 14), а також є платником єдиного внеску відповідно до повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску (а.с. 15).
Фахівцями Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на підставі наказу Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області від 13.01.2016 року №7, наказу Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області від 08.02.2015 року №85 та плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на 1 квартал 2016 року проведено документальну планову виїзну перевірку діяльності самозайнятої особи (приватного нотаріуса) ОСОБА_1.
За наслідками зазначеної перевірки складено акт перевірки №516/20-38-17-01-078/НОМЕР_1 від 22.02.2016 року «Про результати документальної планової виїзної перевірки самозайнятої особи (приватного нотаріуса) ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1) щодо дотримання податкового законодавства в частині повноти нарахування та сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку та військового збору за період з 01.01.2012 по 31.12.2014 та повноти обчислення єдиною внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2014» (а.с. 31-64).
В результаті проведеної перевірки податковим органом встановлено порушення, що визначені у висновках акту перевірки від 22.02.2016 року №516/20-38-17-01-078/НОМЕР_1, а саме: пункту 178.7 статті 178 Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями, встановлено заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення нотаріальної діяльності на загальну суму 15000,00 грн., в тому числі за 2013 рік на суму -15000,00 грн.; абзацу 1 пункту 2 частини 1 статті 7, пункту 2 статті 9 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VІ „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" із змінами та доповненнями, в результаті чого донараховано єдиний внесок на загальну суму 75945,66 грн., в тому числі за 2011 рік на суму 8040,54 грн., за 2012 рік на суму 21943,07 грн., за 2013 рік на суму 23459,47 грн. та за 2014 рік на суму 22502,58 грн (а.с. 63).
На підставі акту перевірки від 22.02.2016 року №516/20-38-17-01-078/НОМЕР_1 та визначених у висновках порушень платника податків ОСОБА_1 податковим органом сформовано та винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 22.02.2016 року №Ф-0000381701 на суму 75945,66 гривень (а.с. 65), рішення від 22 березня 2016 року №0000541305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 24335,87 грн (а.с.66-67).
Також контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 14.03.2016 р. №0000491305 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фіз. осіб, що сплачується фіз. особами за результатами річного декларування 11010500, на суму 18750,00 грн (а.с. 67-68).
За результатами адміністративного оскарження вимога про сплату боргу (недоїмки) від 22.02.2016 року №Ф-0000381701 на суму 75945,66 гривень була скасована контролюючим органом, проте контролюючим органом було винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 19.04.2016 року №Ф-000861305 на суму 75945,66 грн (а.с. 184).
В акті перевірки вказано, що перевіркою встановлено порушення позивачем абзацу 1 пункту 2 частини 1 статті 7, пункту 2 статті 9 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями.
Суд зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон 2464), статтею 2 якого закріплено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною другою статті 2 Закону 2464 визначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Статтею 9 Закону № 2464 визначено порядок обчислення і сплати єдиного внеску, згідно якого платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, для яких звітним періодом є календарний рік.
Також, згідно п.5 ст. 4 Закону № 2464 платником єдиного внеску є особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, зокрема юридичною практикою, в тому числі нотаріальною діяльністю.
Відповідно до ст. 6 Закону №2464 був виданий наказ Міністерства доходів та зборів від 09.09.2013 №454 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в пункті 3.4 якого зазначено, що фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, у тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів доходів і зборів звіт один раз на рік до 1 травня року, наступного за звітним періодом.
Згідно з приписами ст. 7 Закону №2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Відповідно до приписів ст. 9 Закону №2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Таким чином, звітним періодом для фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно- займаються незалежною професійною діяльністю, в тому числі нотаріальною діяльністю - є календарний рік.
Згідно з п. 4 ст. 178 п.4 ПКУ, фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року, який відповідно до ст. 34 ПКУ є податковим періодом.
Суд відзначає, що відповідно до ст. 46 ПКУ, податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Форма податкової декларації затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 № 793, в якій в розділі IV "Доходи, отриманні фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність" вказуються суми доходу, витрат та податку за себе для зазначених осіб за календарний рік.
Таким чином, сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок в графі "усього" таблиці 3 додатка 5 до Порядку № 454 має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, що забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року. Цей висновок підтверджується наказом Міністерства доходів та зборів від 09.09.2013 № 455 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в якому зазначено: "платники, визначені підпунктом 4 п. 2.1 розділу II Інструкції (фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно) сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 01 травня наступного року на підставі даних річної податкової декларації. Сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток)" (підпункт 3 п. 4.5 розділу IV Інструкції).
Суд зазначає, що відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 1.1. ст.1 ПКУ визначено, що цей кодекс регулює відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Разом з тим, відповідно до п. 1.3 цієї ж статті, ПКУ не регулює погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.1 ст. 13 Закону №2464, органи доходів і зборів мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб-підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання органами доходів і зборів функцій, передбачених цим Законом а також проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.
Стаття 3 Закону України "Про нотаріат" визначає, що нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Як випливає із приписів п. 14.1.226 ст. 14 ПКУ, самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою-підприємцем та використовує найману працю не більш, як чотирьох фізичних осіб.
З урахуванням викладеного вище, слід дійти висновку, що приватний нотаріус є фізичною особою, а в трактуванні ПКУ та Закону № 2464 - самозайнятою особою, яка займається незалежною професійною діяльністю, та не є суб`єктом, що зобов`язаний надавати відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску органам доходів і зборів та не підлягає перевірці ними з цього приводу.
Відповідно до абзацу другого п. 75.1 Податкового кодексу України, камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
З врахуванням вище викладеного суд приходить до висновку, що посадовими особами Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області під час проведення документальної планової виїзної перевірки щодо повноти обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є перевищенням такою особою своїх службових повноважень.
Стосовно правомірності донарахування контролюючим органом єдиного внеску на загальну суму у розмірі 75945,66 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 9 Закону № 2464, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які згідно з цим Законом нараховується єдиний внесок.
Згідно із приписами п. 178.6 ст. 178 Податкового кодексу України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації Книги обліку доходів і витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.
Відповідно до п.178.7 ст. 178 Податкового кодексу України остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації.
Облік доходів та витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність ведуть у Книзі обліку доходів і витрат, форма та порядок ведення якої затверджені наказом ДПАУ від 24.12.2010 року № 1025 (втратив чинність 18.10.2013 року).
Відповідно до п. 3 Порядку ведення Книги обліку доходів та витрат здійснюється у такому порядку: у графі 1 вказується дата заповнення, у графах 2 та 11 відображається сума нереалізованих товарних запасів, сировини, матеріалів тощо на початок та на кінець звітного податкового періоду (року), яка виводиться в грошовій формі, виходячи із ціни їх придбання, у графі 3 щоденно відображається фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, тобто наростаючим підсумком.
Приписами пункту 5 Порядку № 1025 встановлено, що дані Книги використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік).
Суд зазначає, що матеріали справи містять книги обліку доходів і витрат приватного нотаріуса ОСОБА_1 (а.с. 91-166), податкові декларації про майновий стан та доходи за звітний податковий період 2011 року, 2012 року, 2013 року, 2014 року, а також звіти про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 18-29).
При цьому суд зазначає, що нараховані платником у звітах суми єдиного внеску було сплачені, про що свідчать наявні в матеріалах справи копії платіжних доручень.
З аналізу акту перевірки судом встановлено, що контролюючим органом не виявлено порушень позивачем порядку заповнення звітності, строків її подання та сплати єдиного соціального внеску.
З врахуванням зазначеного суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваної позивачем вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0000861305 від 19.04.2016 року на суму 75945,66 гривень, підписану в.о. начальника Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області О.О. Андрєєвської.
Стосовно рішення від 22 березня 2016 року №0000541305 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 7.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.09.2013 № 1622/24154 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Згідно з п.7.12 Інструкції № 455, суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
З врахуванням вище викладеного суд приходить до висновку, що податковим органом порушено порядок винесення рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про скасування рішення від 22 березня 2016 року №0000541305.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14.03.2016 р. № 0000491305 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фіз. осіб, що спл фіз. особами за результатами річного декларування 11010500, на суму 18750 грн. 00 коп. за підписом в.о. начальника Східної ОДПІ О. О. Андрєєвської, суд зазначає наступне.
Судовим розглядом було встановлено, що позивач як самозайнята особа приватний нотаріус здійснює остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації, а висновок контролюючого органу щодо заниження чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок відповідачем під час судового розгляду справи не був доведений, а отже суд приходить до висновку про скасування податкового повідомлення-рішення від 14.03.2016 р. № 0000491305.
Щодо позовних вимог позивача про визнання незаконними висновків, що викладені у акті за № 516/20-38-17-01- 078/НОМЕР_1 від 22.02.2016 Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області про порушення мною пункту 178.7 статті 178 Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010 р. зі змінами та доповненнями, щодо заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення нотаріальної діяльності на загальну суму 15000,00 грн., в тому числі за 2013 рік на суму 15000,00 грн., щодо порушення абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - заниження показнику "сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску" в таблиці п. 2.4.2 акту на 218863,57 гривень, в результаті чого донараховано єдиний внесок на загальну суму 75945,66 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового Кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
Суд зазначає, що право на внесення відомостей та висновків в акт перевірки є переважним правом відповідача згідно з діючим законодавством України.
З врахуванням зазначеного суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З врахуванням вище викладеного суд дійшов висновку, що адміністративний позов Приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення та вимоги підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання незаконними дій та висновків, визнання незаконними та скасування вимоги та рішення - задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо проведення документальної планової виїзної перевірки дотримання самозайнятою особою, що провадить незалежну професійну діяльність, приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1 законодавства, що регулює нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2014 року, за наслідками якої 22.02.2016 за № 516/20-38-17-01- 078/НОМЕР_1 складено акт.
Скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0000861305 від 19.04.2016 року на суму 75945,66 гривень, підписану в.о. начальника Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області О.О. Андрєєвської.
Скасувати у повному обсязі рішення в.о. начальника Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області О.О. Андрєєвської від 22 березня 2016 року №0000541305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 24335,87 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.03.2016 р. № 0000491305 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фіз. осіб, що спл фіз. особами за результатами річного декларування 11010500, на суму 18750 грн. 00 коп. за підписом в.о. начальника Східної ОДПІ О. О. Андрєєвської.
Стягнути на користь Приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 1742 (одна тисяча сімсот сорок дві) грн 52 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ - 39858581).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 06 вересня 2016 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.