Рішення № 61105644, 02.09.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
02.09.2016
Номер справи
750/2022/16-ц
Номер документу
61105644
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 750/2022/16-ц

Провадження № 2/750/1077/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2016 року м.Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді Логвіної Т.В.,

при секретарі Примак Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чернігові цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,

в с т а н о в и в:

29.02.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення суми надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 731,70 грн. за період з 01.11.2014 року по 30.04.2015 року.

Протокольною ухвалою суду залучено Чернігівський міський центр зайнятості в якості третьої особи.

В судове засідання сторони та представник третьої особи не зявились, від представників позивача та третьої особи надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутність, позов підтримують.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно, поданої ОСОБА_1 заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 06.11.2014 року, їй, зареєстрованій за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, у відповідності з «Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003р., було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.11.2014 р. по 30.04.2015 р.

Відповідно до п. 6 Порядку державна соціальна допомога відповідачці призначалася, враховуючи декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.

Так як, відповідачка в той період, який зазначає в декларації, перебувала на обліку в Чернігівському МЦЗ, то вказувала суму доходів, згідно довідки № 4314 від 05.12.2014 р, наданій нею особисто.

У зв'язку з проведенням перевірки особових справ отримувачів допомоги, стосовно правильності та повноти інформації, наданої для призначення вищезгаданої допомоги на адресу управління надійшла відповідь ДПІ в м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області № 8452 від 03.08.2015 року, яка вказує в IV кварталі 2014 року ОСОБА_1 отримала дохід від Чернігівського міського центру зайнятості. Так, 23 вересня 2015 р. у відповідь на запит управління до зазначеної організації, надійшла довідка про доходи № 06/3936 від 21.09.2015 р., згідно якої стало відомо, що відповідачці було нараховано дохід у розмірі 1650 грн. 48 коп.

При порівнянні довідок, отриманих на запит управління від ДПІ у м Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області та Чернігівського МЦЗ з довідкою наданою ОСОБА_1Ю, встановлено розбіжності в нарахуванні допомоги безробіттю. А саме, у вищезазначених довідках, фігурує сума 1656 грн. 48 коп., а відповідачка задекларувала 924 грн. 80 коп.

Отже, при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпечений сім'ям бралися доходи, вид і розмір яких був задекларований відповідачкою при зверненні за призначення державної соціальної допомоги.

Відповідно до п. 28 вищезгаданого Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення; повідомляють уповноваженого представиш« малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільна вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

У зв'язку з цим, згідно висновку управління № 683 від 01.10.2015 року ОСОБА_1 було здійснено перерахунок допомоги з урахуванням довідки МЦЗ № 10307 від 23.09.2015 року.

02 жовтня 2015 року, на заміну рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 10.12.2014 року, було прийнята нове, згідно якого допомога була призначена, враховуючи виплачені кошти.

На запит суду щодо розяснення розбіжностей в довідках про доходи від 05.12.2014 року та 21.09.2015 року Чернігівський міський центр зайнятості листом від 17.08.2016 року повідомив, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон) визначено умови та розмір матеріального забезпечення, що призначається і виплачується безробітному у разі настання страхового випадку. Так, право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу згідно з ч. 1 ст. 22 Закону мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Статтею 21 Закону страховий стаж визначається як період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок. Обчислення страхового стажу при цьому здійснюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження - у порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, крім пенсій (за винятком пенсії по інвалідності) та виплат за страхуванням на випадок безробіття, включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску. Гр. ОСОБА_1 з 03.09.2014 зареєстрована як безробітна в Чернігівському міському центрі зайнятості (наказ № НТ140909 від 09.09.2014). Згідно поданих під час реєстрації документів, останнє місце роботи безробітної є TOB «Петрус-Алко», де вона перебувала в трудових відносинах в період з 05.01.2011р. по 13.08.2014р. У зв'язку із відсутністю сплати єдиного соціального внеску за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, (страховий стаж протягом 12 місяців, що передували реєстрації як безробітного, становить менше шести місяців), відповідно до ч. 2 статті 22 Закону, ч. З статті 23 Закону гр.ОСОБА_1Ю призначено виплату допомоги по безробіттю без урахування страхового стажу (наказ № НТ 140910 від 10.09.2014) в мінімальному розмірі - 544,00грн на місяць. Зазначена сума була вказана в довідці Чернігівського міського центру зайнятості №4314 від 05.12.2014. Пунктом 6.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, визначено, якщо в день призначення допомоги по безробіттю відсутні відомості, що впливають на її розмір, то вона призначається у розмірі, встановленому законодавством, до отримання необхідних відомостей. 24.12.2014р. ОСОБА_1 надала наказ TOB «Петрус-Алко» від 10.10.2011 №65-к, де зазначено що вона перебувала в відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку з 10 жовтня 2011 року по 12 серпня 2014 року. В зв'язку з цим, наказом Чернігівського міського центру зайнятості від 26.12.2014 відмінено накази № НТ140909 від 09.09.2014 та № НТ140910 від 10.09.2014 та призначено виплату допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу (55 відсотків) тривалістю 360 днів (наказ № НТ141226 від 26.12.2014) та 31.12.2014 проведено перерахунок допомоги по безробіттю за попередні періоди (розрахунок №409 від 31.12.2014). Вказані суми після проведеного перерахунку відображені в довідці Чернігівського міського центру зайнятості №06/3936 від 21.09.2015, що відповідають дійсності.

Згідно листа відділу грошових виплат і компенсацій управління № 06-06/43 від 27.10.2015 р. сума надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державно соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2014 по 30.04.2014 року складає 731 грн. 70 коп.

Повідомлення про обсяг надміру виплачених коштів та порядок ї^ повернення № 10-08/299 від 06.11.2015 року було надіслане ОСОБА_1Ю листом. Даним повідомленням заявниці було запропоновано повернути надмір; виплачені кошти у розмірі 731 грн. 70 коп. до 06.12.2015 року та попереджено, що у випадку несплати, питання про їх стягнення буде вирішуватися у судовому порядку, проте в добровільному порядку відповідач суму надміру отриманих бюджетних коштів не оплатила.

Таким чином позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру виплачених бюджетних коштів підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 10, 60, 61, 88, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, суд-

в и р і ш и в :

позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради суму надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 731 грн. 70 коп. за період з 01.11.2014 року по 30.04.2015 року.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1378 грн. на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради №35414003023399 УДК в Чернігівській області, МФО 853592, код 03196191.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення в порядку ч. 1 ст. 294 ЦПК України.

Суддя