Ухвала суду № 61104061, 29.08.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
584/487/16-а
Номер документу
61104061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2016 р.Справа № 584/487/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Путивльського районного суду Сумської області від 01.07.2016р. по справі № 584/487/16-а

за позовом ОСОБА_2

до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі відповідач), в якому просив суд:

- визнати дії Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними;

- зобов'язати Буринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_2 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та здійснити нарахування та виплату невиплачених сум пенсії, починаючи з 25.03.2016р.

Постановою Путивльського районного суду Сумської області від 01.07.2016р. в задоволенні зазначеного позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що вважає постанову суду першої інстанції незаконною та необґрунтованою, так як при розгляді справи судом: неповно з'ясовано всі обставини справи, що мають значення для її правильного вирішення; обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими є недоведеними; висновки суду не відповідають обставинам справи; порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 був призваний Путивльским РВК на учбові збори по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 09.02.1987р. по 30.04.1987р. при військовій частині № 22 457 на посаду водія, місце дислокації якої с. Оране, отримана доза опромінення 21,51 рентген під час роботи в 30-ти км. зоні Чорнобильської АЕС (а.с.8-10,14) та має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорія ІІ, серії НОМЕР_1, яке отримав 01.07.1993р. (а.с. 7).

31.03.2016р. ОСОБА_2 звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі (на сьогоднішній день у зв'язку з реорганізацією Буринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області) про призначення пенсії за віком та з посиланням на скорочення йому пенсійного віку на 8 років, мотивуючи тим, що він у 1987 році працював у зоні відчуження, тобто посилаючись на ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням № 1 від 06.04.2016р. Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років у зв'язку з відсутністю в документах наданих для призначення пенсії відомостей про дні виїзду в зону відчуження, мотивуючи тим, що згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія за віком призначається учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС зі зменшенням пенсійного віку в залежності від кількості днів роботи в зоні відчуження (а.с. 7, 29 Пенсійної справи заведеної на ОСОБА_2.).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності відмови відповідача призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796.

Відповідно до ст. 9 Закону №796, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1)учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2)потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

1)з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 10 років;

2) які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 8 років;

3) які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році мають право на зниження пенсійного віку на 5 років.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846 передбачено, що при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для засвідчення особливого статусу особи надається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На підтвердження участі в ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження позивач надав: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії; картку обліку радіоактивного опромінення, в якій зазначено, що ОСОБА_2 з 11.02.1987р. по 27.04.1987р. отримав дозу опромінення 21,51 рентген; воєнний квиток, згідно якого ОСОБА_2 з 09.02.1987р. по 30.04.1987р. приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; довідки Буринсько-Путивльського об'єднаного районного військового комісаріату від 18.04.2014р. та Путивльського районного військового комісаріату від 11.04.2016р., в яких зазначено, що ОСОБА_2 був призваний Путивльським РВК на учбові збори по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС з 09.02.1987р. по 30.04.1987р. при в\ч 22457, отримана доза опромінення 21,51р., під час роботи в 30-км зоні ЧАЕС; довідку ВАТ «Сейм», яка видана ОСОБА_2 про те, що йому за роботу в Чорнобильській зоні в період з 09.02. по 27.04.1987р. виплачено заробітну плату в сумі 373,20 грн. з урахуванням коефіцієнта 3; архівну довідку, в якій зазначено, що особовий склад в\ч 22457 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, накази командира в\ч 22457 по виїздам на роботи в зони за період з 04.05.1986р. по 16.06.1990р., журнали обліку доз опромінення військовозобов'язаних знищені в частині по причині радіаційної забрудненості, дислокація в\ч 22457 за вказаний період - с. Оране.

Колегія суддів, проаналізувавши зміст наведених документів, зазначає, що жодним із них не підтверджено роботу позивача у зоні відчуження протягом не менше ніж 14 днів.

Також пунктом 3 постанову КМ УРСР від 23.07.1991р. № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» населений пункт Оране (місце дислокації в\ч 22457) віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, а не до зони відчуження.

Щодо посилань позивача в апеляційній скарзі на показання свідка ОСОБА_4, який разом з позивачем проходив учбові збору в складі військової частини № 22457, що з с. Оране вони виїжджали кожен раз в зону відчуження на відповідні роботи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Так, у відповідності до приписів п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди участі в ліквідації наслідків аварії на ЧСАЕС не можуть підтверджуватися показаннями свідків, а лише наведеними в цьому пункті Порядку довідками.

Отже, показання свідка не є доказами, що підтверджують роботу позивача в зоні відчуження не менше 14 календарних днів.

Також колегія суддів зазначає, що посилання позивача на те, що підтвердженням періоду виконання робіт в зоні відчуження є довідки про отримання позивачем заробітної плати з 09.02. по 27.04.1987р. з урахуванням коефіцієнта 3, є необґрунтованими оскільки наведені обставини не підтверджують, що заробітна плата виплачувалась позивачу саме за роботу у зоні відчуження.

Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги, що факт видачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії підтверджує його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що тягне за собою наслідком призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, з наступних підстав.

Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії підтверджує лише участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Разом з тим, для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначальним є підтвердження належними доказами факту роботи у зоні відчуження не менше ніж 14 календарних днів.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстави для призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.

Таким чином, переглянувши постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Путивльського районного суду Сумської області від 01.07.2016р. по справі № 584/487/16-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Макаренко Я.М. Повний текст ухвали виготовлений 05.09.2016 р.