Постанова № 61104047, 30.08.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2016
Номер справи
820/12059/15
Номер документу
61104047
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2016 р. Справа № 820/12059/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Калитки О. М. , Бондара В.О.

за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2016р. по справі № 820/12059/15

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області , Головного управління Національної поліції в Харківській області

про скасування рішень та наказу, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області та просив суд постановити рішення, згідно якого:

скасувати наказ Головного управління МВС України в Харківській області про звільнення ОСОБА_2 № 630 о/с від 06.11.2015 року;

скасувати наказ Головного управління МВС України в Харківській області № 689 о/с від 29.12.2015 року про внесення змін до наказу про звільнення ОСОБА_2 № 630 о/с від 06.11.2015 року;

зарахувати ОСОБА_2 до Національної поліції України, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України до Орджонікідзевського відділу поліції Головного управління поліції в Харківській області;

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2016р. позов задоволено частково.

Скасовано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 29.12.15 за №689 о/с в новій редакції в частині, де ОСОБА_2 звільнено з органів внутрішніх справ через скорочення штатів як незаконний.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції України в Харківській області прийняти ОСОБА_2 на службу до поліції та призначити на посаду з 07.11.15

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Головне управління Національної поліції в Харківській області, не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме, п.п. 8, 9, 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», просить рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи і пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 29.12.15 за №689 о/с в новій редакції в частині, де ОСОБА_2 звільнено з органів внутрішніх справ через скорочення штатів є незаконним.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 8 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію", з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем було подано рапорт від 07.11.2015р., в якому він просив начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області звільнити його з органів внутрішніх справ України за пунктом 64 «з» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) до Національної поліції.

Згідно витягу із наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області №630 о/с від 06.11.2015 року позивача на підставі його рапорту звільнено згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у запас Збройних сил за п. 64 «з» у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) .

Листом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 06.11.2015р. ОСОБА_2 було повідомлено про звільнення його з органів внутрішніх справ за п. 64 «з» у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) (а.с. 46).

Разом з тим, ліквідаційною комісією наказом Головного управління МВС України в Харківській області № 689 о/с від 29.12.2015 року внесено зміни до наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 06.11.2015р. №630 о/с в частині підстав звільнення ОСОБА_2., а саме змінено підставу звільнення на п. 64 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів) (а.с. 49).

Як вбачається із матеріалів справи, 07.11.2015р. ОСОБА_2 подав заяву до Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якій просив прийняти його на службу до поліції та призначити на посаду оперуповноваженого карного розшуку відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, про що не заперечують сторони по справі.

Таким чином, позивач виявив бажання працювати в органах Національної поліції.

Разом з тим, відповідачами не надано доказів розгляду вказаної заяви позивача.

Пунктами 9, 10, 11 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 580-VIII передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Враховуючи, що вказаний Закон було офіційно опубліковано 06.08.2015р., питання подальшого проходження служби працівниками міліції мало бути вирішено до 06.11.2015р. включно.

Вказані норми є імперативними, тобто неприйняття працівника на службу до органів поліції до вказаного терміну є безальтернативною підставою для його звільнення зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.

Між тим, позивача через скорочення штатів було звільнено лише 29.12.2015р.

Пунктом 64 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №885 від 28.10.2015 року, чинної на день звільнення позивача) передбачено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.

З аналізу наведених норм випливає, що підставами для звільнення працівників міліції з органів внутрішніх справ за скороченням штатів є їх відмова від проходження служби та/або неприйняття їх на службу до поліції, або відсутність можливості подальшого використання на службі.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем подано на ім'я начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області рапорт від 07 листопада 2015 року про бажання продовжити службу на посадах в органах та підрозділах Національної поліції України.

Таким чином, вказаний рапорт позивача підтверджує відсутність його відмови від проходження служби в поліції.

Також відповідачами не надано доказів відмови позивача від проходження служби в поліції.

В ході судового розгляду встановлено, що позивачу не було запропоновано жодної посади в поліції, а отже не виконано обов'язку встановити можливість використання його на службі в органах поліції.

Окрім того, чинним законодавством не передбачено можливості змінювати підставу звільнення працівника з органів внутрішніх справ після прийняття наказу про звільнення.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуваний наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 29.12.15 за № 689 о/с щодо звільнення позивача з органів внутрішніх справ через скорочення штатів є незаконним, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Отже, рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про скасування наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 29.12.15 за № 689 о/с в частині звільнення ОСОБА_2 з органів внутрішніх справ через скорочення штатів як незаконного, є обґрунтованим.

Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для зобов'язання Головного управління Національної поліції України в Харківській області прийняти позивача на службу до поліції та призначення його на посаду з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України "Про Національну поліцію" призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.

Згідно з ч.1 ст.48 Закону України "Про Національну поліцію" призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону.

Частиною ч.1 ст.51 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що для забезпечення прозорого добору (конкурсу) та просування по службі поліцейських на підставі об'єктивного оцінювання професійного рівня та особистих якостей кожного поліцейського, відповідності їх посаді, визначення перспективи службового використання в органах поліції утворюються постійні поліцейські комісії.

У відповідності до ч.1 ст.52 Закону України "Про Національну поліцію" з метою добору осіб, здатних професійно виконувати повноваження поліції та посадові обов'язки за відповідною вакантною посадою, у випадках, передбачених цим Законом, проводиться конкурс на службу в поліції та/або на зайняття вакантної посади (далі - конкурс).

Конкурс проводиться відповідною поліцейською комісією (ч.7 ст.52 Закону України "Про Національну поліцію").

З наведених вище норм вбачається, що Законом України "Про Національну поліцію" передбачено певну процедуру прийняття на службу в органи Національної поліції, що вимагає вчинення певних дій з боку осіб, які приймаються на службу в поліції (як таких, що приймаються на службу вперше, так і для колишніх працівників міліції, які виявили бажання працювати в поліції), а також з боку посадових осіб органів (закладів, установ) поліції.

При цьому, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки рішень, дій або бездіяльності за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010р. встановлено, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Таким чином, адміністративний суд позбавлений можливості зобов'язати орган державної влади прийняти позивача на роботу, оскільки прийняттю на службу до Національної поліції передує встановлена законодавством процедура конкурсу та перевірки, яка може бути проведена лише вищезазначеним органом державної влади.

Враховуючи викладене, постанова суду першої інстанції в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції України в Харківській області прийняти позивача на службу до поліції та призначення його на посаду підлягає скасуванню у зв'язку з помилковим застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з ухваленням нового рішення в цій частині

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2016р. по справі № 820/12059/15

Скасувати в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції в Харківській області прийняти на службу до поліції на призначити на посаду ОСОБА_2 з 07.11.15, прийняти в цій частині нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Харківській області розглянути заяву ОСОБА_2 від 07.11.2015р. про прийняття на службу до органів Національної поліції України, згідно п. 9 Розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію".

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2016р. залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України

Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.Судді(підпис) (підпис) Калитка О.М. Бондар В.О. Повний текст постанови виготовлений 05.09.2016 р.