Постанова № 61103677, 16.08.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
822/905/16
Номер документу
61103677
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/905/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2016 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретаріЯворській І.Ю. за участі:представника позивача Куца В.В. представника відповідача Назаренко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції про визнання протиправною бездіяльності щодо не фінансування для виплати допомоги по вагітності та пологам та стягнення 12861,33 грн. фінансування для виплати допомоги по вагітності та пологам.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10 грудня 2015 року звернувся до Старокостянтинівської міжрайонної виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з заявою-розрахунком для виплати допомоги по вагітності та пологах в сумі 11575,20 грн., а 23.02.2016 року додатково подав заяву-розрахунок на суму 1286,13 грн. Однак, відповідач не здійснив фінансування позивача як страхувальника-роботодавця для виплати допомоги по вагітності та пологах. Вважає, що відповідач безпідставно відмовився перерахувати відповідні кошти, а тому просить адміністративний позов задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просить їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Пояснив, що 11.12.2015 року від товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" надійшла заява-розрахунок на фінансування матеріального забезпечення ОСОБА_5 на виплату допомоги по вагітності і пологах у сумі 11575,20 грн. Оскільки в грудні 2015 року на адресу Фонду надійшло 6 заяв-розрахунків від різних страхувальників щодо фінансування виплат допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі - ОСОБА_5, Фонд звернувся до Старокостянтинівської місцевої прокуратури, щодо проведення перевірки можливої неправомірної вигоди шляхом шахрайства.

Листом №01-04-90 від 16.02.2016 року відповідач повідомив позивача про те, що рішення про виплату матеріальної допомоги буде прийняте після завершення перевірки Старокостянтинівською місцевою прокуратурою. Вважає дії Фонду такими, що відповідають чинному законодавству та просить суд в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" відмовити в повному обсязі.

Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з урахуванням викладеного нижче.

Суд встановив, що 10.12.2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Дантур" звернулось до Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з заявою-розрахунком про фінансування матеріального забезпечення ОСОБА_5 (листок непрацездатності серії АГЩ №017840 з 07.12.2015 року по 10.04.2016 року) на виплату допомоги по вагітності і пологах у сумі 11575,20 грн.

Листом від 14.12.2015 року Старокостянтинівська міська виконавча дирекція повернула заяву-розрахунок №375 від 11.12.2015 року товариству з обмеженою відповідальністю "Дантур" на доопрацювання та зобов'язала у зв'язку із значним перевищенням середньоденної допомоги по вагітності та пологах застрахованої особи ОСОБА_5 рівня середньоденної допомоги по регіону, з метою уникнення порушень чинного законодавства та прав застрахованої особи на отримання допомоги у встановленому Законом розмірі на підставі п.4 ст.15 Закону України №1105 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", надати копію наказу про прийняття на роботу, копію табелю обліку робочого часу, копію листка непрацездатності АГЩ №01840, копії документів про нараховану заробітну плату та про сплату обов'язкових платежів із сум заробітної плати.

30.12.2015 року ТОВ "Дантур" на виконання вимог Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції надіслав доопрацьовану заяву-розрахунок, до якої додав: копію наказу про прийняття на роботу, копію трудового договору, копію акту-прийому передачі робіт, копію банківського документу про перерахунок єдиного соціального внеску, копія банківського документу про перерахунок військового збору, копія банківського документу податку на доходи фізичних осіб, копію листка непрацездатності та заяву-розрахунок від 29.12.2015 року.

У лютому 2016 року у зв»язку з отриманням листка непрацездатності позивач додатково подав відповідачу заяву-розрахунок від 23.02.2016 року на суму 1286,13 грн.

Листами №01-04-90 від 16.02.2016 року та №01-04-23 від 13.03.2016 року відповідач повідомив позивача про те, що рішення про виплату матеріальної допомоги буде прийняте після завершення перевірки Старокостянтинівською місцевою прокуратурою.

Не отримавши у визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строки кошти для виплати допомоги по вагітності та пологам, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи зазначений спір, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105-XIV, від 23.09.1999 року (далі Закон №1105-XIV).

Відповідно до статті 1 Закону №1105-XIV загальнообов'язкове державне соціальне страхування, це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення, страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

Відповідно до статті 4 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до статті 25 Закону №1105-XIV допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Статтею 26 Закону №1105-XIV передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Пунктом 1 статті 30 Закону №1105-XIV передбачено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).

Згідно зі статтею 31 Закону №1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

У відповідності до статті 34 Закону №1105-XIV фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Умови фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальників для надання ними матеріального забезпечення, зокрема, допомогою по вагітності та пологах, визначені Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №26 від 22.12.2010 року (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 5 Порядку для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011) (далі - місце обліку), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.

ТОВ "Дантур", звернувшись до Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції із заявою-розрахунком, надав всі документи, передбачені Законом №1105-XIV та Порядком, а також документи, які додатково вимагав відповідач.

Отже, позивачем дотримані вимоги Закону №1105-XIV та Порядку щодо надання документів необхідних для виплати допомоги по вагітності та пологам, а саме - на підставі листка непрацездатності серії АГЩ №017840 подано заяву - розрахунок для здійснення фінансування виплати допомоги по вагітності та пологах.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача на наявність між позивачем та ОСОБА_7 цивільно-правових, а не трудових відносин.

Наявність трудових відносин між ТОВ "Дантур" та ОСОБА_5 підтверджується дослідженими судом доказами, а саме наказом №4 від 13.11.2015 року про прийняття на роботу ОСОБА_5 за сумісництвом на посаду юрисконсульта з 16 листопада 2015 року по час виконання певних робіт відповідно до трудового договору, трудовим договором № 4 від 13.11.2015 року, звітом про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів, відомостями про трудові відносини осіб, відомостями про нарахування заробітної плати застрахованим особам, податковим розрахунком суд доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, табелем обліку використання робочого часу, а також індивідуальними відомостями Пенсійного фонду України про застраховану особу, які свідчать про зарахування стажу роботи у товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії.

За відсутності визнання трудового договору № 4, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Дантур" та ОСОБА_5, у передбаченому порядку як цивільно-прового договору не може бути підставою для висновку відповідача про звільнення від обов'язку для здійснення фінансування позивача для виплати допомоги по вагітності та пологах.

Наявність внесених Старокостянтинівською місцевою прокуратурою відомостей в Єдиний реєстр досудових розслідувань №42016240220000008 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 366 Кримінального кодексу України, також не є підставою для не здійснення фінансування позивача для виплати допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_5, передбачених Законом №1105-XIV.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 10 Закону № 1105-XIV, Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.

Відповідно до пункту 7 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року N 26, при опрацюванні заяви-розрахунку робочі органи Фонду перевіряють правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

Продовження зазначеного строку ні Законом № 1105-XIV, ані Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування, в тому числі і у випадку проведення перевірки, не передбачене.

Тому, протягом 10 десяти робочих днів після надходження заяв-розрахунків ТОВ «Дантур» відповідач зобов»язаний був розглянути їх, прийняти рішення щодо виплати або відмову у виплаті коштів та повідомити про це позивача. В межах зазначеного терміну відповідач має право призначити та провести перевірку достовірності відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, строк здійснення якої відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» також не повинен перевищувати 10 робочих днів.

Звернення відповідача із листом до Старокостянтинівської місцевої прокуратури про можливі порушення законодавства з боку посадових осіб позивача при поданні заяви-розрахунку для здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_5, не є перешкодою для виконання відповідачем покладених на нього функцій та не може бути підставою для порушення встановлених Законом № 1105-XIV строків розгляду заяв-розрахунків та виплати фінансування.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції щодо не фінансування позивача для виплати допомоги по вагітності та пологам.

Водночас, вимоги позивача щодо стягнення з Старокостянтинівської міжрайонної виконавчої дирекції 12861,33 грн. фінансування для виплати допомоги по вагітності та пологам не підлягають до задоволення, як такі, що заявлені передчасно. Подані до суду докази спростовують доводи позивача щодо наявності відмови відповідача у виплаті фінансування. Розглянувши подані позивачем документи, повідомив, що фінансування матеріального забезпечення буде здійснено після завершення перевірки документів Старокостянтинівською місцевою прокуратурою.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведена правомірність бездіяльності щодо належного розгляду заяв - розрахунків позивача та не здійснення фінансування для виплати допомоги по вагітності і пологам ОСОБА_5 в розмірі 12861,33 грн. Тому, позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.

Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає до задоволення частково.

На підставі викладеного, керуючись Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ст.ст.11, 71, 72, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо належного розгляду Заяв - розрахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" та не здійснення фінансування для виплати допомоги по вагітності і пологам ОСОБА_5 в розмірі 12861,33 грн.

Зобов'язати Старокостянтинівську міську виконавчу дирекцію Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності невідкладно розглянути Заяви - розрахунки товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 21 серпня 2016 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук