ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2016 року № 813/6189/15
о 16 год., 56 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 813/6189/15 за адміністративним
позовом ОСОБА_1, представник - не прибувдо Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області, представник - не прибувпро визнання протиправною відмови і зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при отримані виготовленого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Сколівського районного управління юстиції Львівської області, свідоцтва про народження нового українського зразка, серії НОМЕР_2 від 06.06.2012 року, позивачем виявлено помилку у даті його народження. У зв'язку з цим, позивач звернувся з відповідними документами до відповідача з метою внести зміни до актового запису, проте відповідачем було відмовлено у внесенні зміни у дату народження позивача до актового запису про народження № 36 від 09.12.1966 року у зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують факт народження дитини.
Позивач, представник позивача в судове засідання не прибули, позивач 15.07.2016 року подав через канцелярію суду заяву в якій просив адміністративну справу розглянути за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримав, просив суд задоволити позов повністю.
Відповідач прибуття уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, подав через канцелярію суду заяву в якій просив розглянути справу без участі представника відповідача, згідно чинного законодавства.
Також у поданій заяві відповідач зазначив, що Жидачівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області не може надати копію актового запису про народження гр. ОСОБА_1, оскільки даний актовий знаходиться в Сколівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
31.10.2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Жидачівського районного управління юстиції у Львівській області складено висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану згідно заяви від 30.08.2013 року № 48/02.01-03-42. Згідно вказаного висновку начальником відділу державної реєстрації актів цивільного стану РС Жидачівського РУЮ у Львівській області установлено: в актовому записі про народження дитини № 36 від 09.12.1966 року складеного по виконавчому комітеті Орявської сільської ради Сколівського району Львівської області, дата народження вказана « 01. грудня 1966 року». Згідно аналізу документів, представлених заявником, а також копії актового запису про народження № 36 від 09.12.1966 року складеного по виконавчому комітеті Орявської сільської ради Сколівського району Львівської області на ОСОБА_1 дане клопотання задоволенню не підлягає. Відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.01.2011 року № 55/18793 вважаю: за не можливим внести зміни в актовий запис про народження дитини № 36 від 09.12.1966ь року складеного по виконавчому комітеті Орявської сільської ради Сколівського району Львівської області складеного на ОСОБА_1 виправити дату народження з « ІНФОРМАЦІЯ_1» на « ІНФОРМАЦІЯ_2» у зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують факт народження дитини.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 року із змінами і доповненнями, Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 6 цього ж Закону, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх.
Згідно ст. 9 цього ж Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно ст. 22 цього ж Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно п. 1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (на час виникнення спірних правовідносин), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно п. 2.12. цих же Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Позивач в обґрунтування позовних вимог та в підтвердження факту дати народження надав суду копії:
- паспорту громадянина України серії НОМЕР_3;
- свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого 09.12.1966 року;
- свідоцтво про народження серії НОМЕР_5 виданого 06.06.2012 року
- паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_6;
- посвідчення водія НОМЕР_7;
- трудової книжки НОМЕР_8;
- воєнного білету НОМЕР_9.
Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача в частині визнання протиправною відмови Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області щодо внесення зміни до актового запису про народження № 39 від 09.12.1966 року, оскільки згідно відповіді відповідача від 23.07.2016 року (на запит суду) актовий запис про народження дитини № 36 від 09.12.1966 року знаходиться в Сколівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області.
Відповідно при перевірці спірної відмови, судом встановлено, що така вчинена відповідачам необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такої відмови, адже не маючи в розпорядженні актового запису про народження дитини № 36 від 09.12.1966 року складеного виконавчим комітетом Орявської сільської ради Сколівського району Львівської області, відповідач протиправно вчинив спірну відмову, обґрунтувавши її відсутнім документом, що по суті є підставою для визнання її протиправною і скасування.
Судом не враховуються обґрунтування позивача про зобов'язання відповідача внести зміни в актовий запис про народження № 39 від 09.12.1966 року, оскільки суд не може собою підміняти суб'єкта владних повноважень у спосіб зобов'язувати приймати конкретне рішення в замін скасованого, однак це не звільняє відповідача від обов'язку повторного розгляду звернення позивача у відповідності до вимог законодавства із врахуванням обставин встановлених судом. Вказане по суті є підставою відмови у задоволені позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача внести зміни в актовий запис про народження № 39 від 09.12.1966 року та з врахуванням повноважень суду, прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод та інтересів позивача, шляхом зобов'язання відповідача повторного розгляду звернення позивача.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог .
Згідно ст. ст. 49, 70, 71 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задоволити частково.
2. Визнати протиправною і скасувати відмову Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області щодо внесення зміни до актового запису про народження № 39 від 09.12.1966 року.
3. Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 № 48/02.01-03-42 від 30.08.2013 року.
4. В іншій частині адміністративного позову відмовити повністю.
5. Стягнути з бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) 487,20 грн. судового збору.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 05.09.2016 року.
Суддя Гавдик З.В.