ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
30 червня 2016 рокум. Ужгород№ 807/629/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Грин-Лумей В.Г.,
за участю сторін:
позивача: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Лучки" - представник Огородник О.В.,
відповідача: Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області - представник в судове засідання не з"явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Лучки" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Лучки" (далі - СТОВ "Агро-Лучки", позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі - Макачівська ОДПІ, відповідач) про скасування Рішення Мукачівської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області №0011291701 від 22.03.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та стягнення судових витрат з відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17 вересня 2015 року, тобто за 3 дні до граничного строку сплати. СТОВ "Агро-Лучки" було своєчасно та в повному розмірі сплачено єдиний соціальний внесок. Однак, як згодом дізнався позивач, ці суми були помилково перераховані на відкритий держказначейством рахунок для Мукачівської ОДПІ №37197201010702, а не на правильний рахунок № 37190201010709. Позивач довідавшись про помилковість одразу звернувся до податкового органу з проханням помилково сплачені кошти на розрахунковий рахунок №37197201010702 перевести (зарахувати) на розрахунковий рахунок № 37190201010709 (відкритий для сплати коштів єдиного внеску із заробітної плати). У зв'язку з цим вважає, що позивачем не було порушено норми щодо несплати або несвоєчасної сплати єдиного внеску, а тому рішення про застосування штрафних санкцій до позивача є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на викладені вище обґрунтування. За таких обставин, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про час, дату та місце проведення судового засідання був повідомлений судом належним чином. Однак, представником відповідача було подано до суду заперечення проти адміністративного позову згідно яких, відповідач вважає оскаржуване рішення правомірним, обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню. З таких підстав просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 17 вересня 2015 року, СТОВ "Агро-Лучки" було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 68945,62 грн. на відкритий держказначейством рахунок для Мукачівської ОДПІ №37197201010702, що підтверджується копією платіжного доручення №4239 від 17.09.2015 р. (а.с.16).
30 вересня 2015 року, позивач стверджував, що у телефонному режимі дізнався, що кошти підлягали сплаті на рахунок Мукачівської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області № 37190201010709, у зв'язку з проведенням реорганізації територіальних органів Міндоходів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДФС.
Як слідує із заперечень відповідача, 10 вересня 2015 року на офіційному феб-порталі ДФС України у розділі "Реєстри" містилася інформація, що з 15 вересня 2015 року вступають в дію небюджетні рахунки 3719, відкриті на ім'я органів Державної фіскальної служби України для сплати коштів єдиного внеску. Мукачівська ОДПІ ( листом від 07.04.2016 року повідомила, що рахунки Мукачівської ОДПІ по сплаті єдиного внеску розміщені на сайті ГУ ДФС у Закарпатській області, на стенда "Бюджетна кодифікація" у ЦОПі Мукачівської ОДПІ, а також повідомлялись з 10 по 30 вересня 2015 року через засоби масової інформації (радіо Закарпаття ФМ" "Світ ФМ" та кабельне телебачення ТОВ "ДВС САД".
30 вересня 2015 року позивач звернувся до начальника Мукачівської ОДПІ з листом №16-06/107/1 про перерахунок помилково перерахованої суми коштів 68945,62 грн. з рахунку №37197201010702 на розрахунковий рахунок № 37190201010709, (а.с.17).
22 березня 2016 року Мукачівською ОДПІ було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0011291701 (а.с.14), згідно з яким до СТОВ "Агро-Лучки" застосовано штраф у розмірі 13 456,83 грн. за період з 22.09.2015 року по 02.10.2015 року та нараховано пеню у розмірі 740,13 грн. на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"
Непогодившись із Рішенням Мукачівської ОДПІ №0011291701 від 22 березня 2016 року, позивач оскаржив таке до Головного управління ДФС у Закарпатській області (а.с.18).
Згідно Рішення Головного управління ДФС у Закарпатській області про результати розгляду скарги від 20.04.2016 №848/10/07-16-10-04-45, Рішення Мукачівської ОДПІ №0011291701 від 22 березня 2016 року було залишено без змін (а.с.19-22).
Надаючи правову оцінку Рішенню Мукачівської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0011291701 р від 22 березня 2016 року, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464 (далі - Закон №2464).
Пунктом 2 ст.1 зазначеного Закону визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску, зокрема є: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, - для осіб, зазначених у пунктах 9 - 14 цієї частини; 9) військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), особи рядового і начальницького складу.
В силу вимог п.1 ч.1 ст.7 Закону №2464 для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) цього Закону, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, а для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
Відповідно до частини п'ятої цієї статті єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
При цьому, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок ( п.1 ч.2 ст.6 Закону № 2464).
За приписами ч.5 і ч.7 ст.9 Закону №2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Частиною 8 цієї ж статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до п.1 ч.10 ст. 9 Закону № 2464 у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Згідно з ч.11 ст.9 Закону №2464 за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Системний аналіз вказаних норм свідчить, що передбачена Законом №2464 відповідальність страхувальника за несвоєчасну сплату єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів настає у випадку несвоєчасного списання суми платежу з рахунку такого страхувальника. При цьому, страхувальник не несе відповідальність за несвоєчасне зарахування суми платежу на рахунок органу доходів і зборів.
В свою чергу, п.41.1. ст.41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
З урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» та наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 року №11 «Про бюджетну класифікацію та її запровадження» в органах Державної казначейської служби України відкриті рахунки в розрізі адміністративно-територіальних одиниць та кодів класифікації доходів бюджету, на які платники податків повинні перераховувати відповідні кошти.
В органах Державної казначейської служби України для зарахування сплачених сум єдиного внеску на ім'я територіальних органів Міндоходів було відкрито відповідні не бюджетні рахунки 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій. Так само, зазначені розрахункові рахунки продовжували існувати і після 01.10.2013 року.
В силу вимог пп.1 п.4.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Інструкція) сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум ЄВ на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Одночасно, пунктами 1 і 2 частини 10 статті 9 Закону №2464 встановлено, що у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів, а у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
Таким чином, днем сплати єдиного внеску у разі сплати готівкою вважається день прийняття до виконання банком на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі, підтвердженого відміткою банку про отримання зазначених коштів. Така відмітка у вигляді штампа "Оплачено", відповідає даті сплати єдиного внеску незалежно від часу її зарахування на рахунок органів доходів і зборів.
Суд також звертає увагу, що згідно з ч.4 ст.45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Відповідно до ч.5 ст.45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
В свою чергу, єдиний внесок належить до доходів загального фонду Державного бюджету України, тобто має єдиного одержувача - Державний бюджет України та незалежно від рахунку є перерахованим після проведення відповідного платежу Держказначейством.
Судом встановлено, що 17 вересня 2015 року (граничний термін сплати 21 вересня 2015 року) позивачем сплачено єдиний внесок за серпень 2015 року в сумі 68945,62 грн., про що свідчить відмітка відділення м. Мукачева АТ «УкрЕксімБанк» на платіжному дорученні №4239 від 17 вересня 2015 року, (а.с.16).
Однак, у зв'язку з допущеною позивачем помилкою вказані кошти надійшли на рахунок №37197201010702, згідно якого отримувачем коштів є Мукачівська ОДПІ (м. Мукачево), код за ЄДРПОУ - 39568154,банк отримувача - ГУДКСУ у Закарпатській області символ рахунку 201. розмір єдиного внеску - єдиний внесок, зазначений в у ч. 5. абз. 2 ч. 6, а не на рахунок №37190201010709, якого отримувачем коштів є Мукачівська ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області, код за ЄДРПОУ - 39568154. банк отримувача - ГУДКСУ У Закарпатській області, символ рахунку 201, розмір єдиного внеску - Єдиний внесок, зазначений у ч. 5. абз. 2 ч. 6.
Встановлені в ході судового розгляду обставини дають суду підстави вважати, що оскільки, позивач виконав вимоги Закону №2464 щодо строків сплати єдиного внеску та своєчасно подав до установи банку платіжні доручення за серпень 2015 року, то не повинен нести відповідальність за помилкове зазначення іншого рахунку державного бюджету, який також відкритий для зарахування єдиного внеску.
Згідно Акту №298-07 від 05.05.2016 року про проведення звірки між позивачем та відповідачем за період з 01.01.2016 року по 31.03.2016 року по платежу «Єдиний внесок на суму заробітної плати, винагороди за договором цивільно-правового характеру, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю», станом на 31.03.2016 року за СТОВ "Агро-Лучки" рахується позитивне сальдо розрахунків у сумі 17765,36 грн., а також позивачу нараховано (зменшено) сум зобов'язань на вказаний період основних платежів та штрафних (фінансових) санкцій на суму 232714, 65 грн. Крім того, позивачем сплачено (повернуто) сум податку, збору та платежу у розмірі 232818,54 грн.
Перерахування коштів на інший розрахунковий рахунок свідчить про порушення позивачем строків сплати податкового зобов`язання. Однак, враховуючи встановлений пунктом 8 ст. 2 КАС України принцип пропорційності вчиненого правопорушення наслідкам, які вони спричинили, слід дійти висновку про неправомірність застосування до позивача штрафних санкцій, оскільки позивач здійснив сплату суми податкових зобов`язань і грошові кошти надійшли до Державного бюджету України.
Аналогічна правова позиція викладена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від12 квітня 2012 року №К-26675/09 та в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19 березня 2014 року №К/800/30622/13.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що доводи відповідача про несвоєчасність сплати СТОВ "Агро-Лучки" єдиного внеску за серпень 2015 року, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду та спростовуються матеріалами справи. Жодних належних та допустимих доказів зворотного відповідач суду не надав.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, суд дійшов висновку, що Рішення Мукачівської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0011291701 р від 22 березня 2016 року не відповідає вказаним критеріям правомірності, прийняте без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішень, а тому підлягає скасуванню.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160, 163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Лучки" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
2. Скасувати рішення Мукачівської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області № 0011291701 від 22 березня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
3. Присудити з Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 39568154, п.і.89600, Закарпатська область, м. Мукачево вул. Горького, 21 "а" ) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЛУЧКИ" (код ЄДРПОУ 30765096, п.і.89625, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Великі Лучки, вул. Гагаріна, буд. 6) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 378,00 (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяТ.В. Скраль