Ухвала суду № 61100625, 06.09.2016, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
06.09.2016
Номер справи
439/997/16-ц
Номер документу
61100625
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 439/997/16-ц

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

06 вересня 2016 р. м. Броди

Бродівський районний суд Львівської області

в складі:

головуючого судді Петейчука Б.М.

з участю секретаря

судового засідання ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Підгорецької сільської ради Бродівського району Львівської області, третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_3, - про визнання рішення сесії сільської ради незаконним та його скасування,

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить суд визнати незаконним та скасувати рішення сесії Підгорецької сільської ради від 18.08..2015р. №345 "Про надання гр. ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва".

В судовому засіданні представником відповідача подано заяву про закриття провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Позивач ОСОБА_2 проти задоволення такої заяви заперечив.

Суд, дослідивши подану заяву, заслухавши думку учасників процесу, приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «субєкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС).

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Частиною 1 ст.122 ЗК передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом, або за результатами аукціону (ч.1 ст.116 ЗК).

За правилами ч.1 ст.123 ЗК надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених ст.122 цього кодексу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розроблення до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які, відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (ч.2 ст.123 ЗК).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову в його наданні (ч.3 ст.123 ЗК).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст.186 цього кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк із дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обовязкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч.6 ст.123 ЗК).

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування (оренду). Приймаючи рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільська рада (орган місцевого самоврядування) реалізує свої функції контролю в сфері управлінської діяльності.

Таку правову позицію висловив Верховний Суд України у Постанові від 19.01.2016р., справа 824/167/15-а№

Враховуючи, що спір між ОСОБА_2 та Підгорецькою селищною радою виник з приводу здійснення суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а тому такий спір, відповідно до ст. 17 КАС України підлягає розгляду в порядку, визначеному КАС України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст. 11, ст. 256, п. 3 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Підгорецької сільської ради Бродівського району Львівської області, третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_3, - про визнання рішення сесії сільської ради незаконним та його скасування, - закрити.

Повернути ОСОБА_4 сплачений ним судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп. (квитанції: №13 від 03.08.2016р., №13 від 09.08.2016р.)

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Львівської області через Бродівський районний суд протягом пяти днів її проголошення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні, протягом п?яти днів з часу отримання копії ухвали.

Суддя: ОСОБА_5