Провадження № 2-а/235/74/16
Справа №235/1929/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 вересня 2016 року м. Покровськ
Красноарміський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хмельової С.М.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Косенко Д.В.
секретаря судового засідання Соловйової М.О.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, в інтересах якого за довіреністю діє ОСОБА_1, до Красноармійського Об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання розпорядження протиправними і його скасування, визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
До Красноармійського міськрайонного суду Донецької області звернувся ОСОБА_3, в інтересах якого за довіреністю діє ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Красноармійського Об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання розпорядження протиправними і його скасування, визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії. Позовні вимоги обґрунтував тим, що він перебуває на обліку в УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області.
Пенсію йому було призначено за віком на пільгових умовах (робота за списком № 1).
Відповідачем страховий стаж був врахований по 31.08.2013 року та склав 37 років 3 місяця 19 днів, у тому числі на підземних роботах в шахті - 25 років 11 місяців 2 дні.
Відповідно до положень п. 3 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Позивач не згоден з діями відповідача в частині нарахування розміру пенсії та не зарахування до його пільгового страхового стажу додатково по одному року, у зв'язку з чим його страховий стаж мав складати не 25 років 11 місяців, а 51 рік 10 місяців.
Тому він вважає, що загальний страховий стаж складає не 37 років 3 місяця, а 64 роки 1 місяць.
У зв'язку з чим нарахування пенсії повинно бути іншим і складатися із пільгового страхового стажу 51 рік 10 місяців.
Тому правильний розрахунок коефіцієнту стажу наступний:
51 (збільшені вдвічі згідно закону роки пільгового страхового стажу) Х 12 (кількість місяців у році) = 612 місяців +10 (місяців пільгового страхового стажу) = 622 (місяця пільгового страхового стажу);
622 (місяці пільгового страхового стажу) +(12 (кількість місяців у році) Х12+3 місяця (різниці між загальним страховим стажем та пільговим страховим стажем) = 622+147 (загальний страховий стаж)=769 місяців.
З цього не вірно розраховується і коефіцієнт страхового стажу відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 769 (сума місяців страхового стажу) Х 1,35% (величина оцінки одного року страхового стажу) /1200 (цифра з формули встановленої законом ст. 25) = 0,865125 - коефіцієнт страхового стажу, який не може перевищувати 0,85 (відповідно до ч.2 ст.25 Закону № 1058), тому повинен був враховуватися саме цей коефіцієнт.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком повинен розраховуватися наступним чином:
4080,31 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) Х 0,85 (коефіцієнт страхового стажу) = 3468,26 грн., починаючи з часу розрахунку і нараху-вання пенсії -05.09.2007 року.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказана пенсія повинна буди збільшена на 1% за кожний рік понаднормативний стаж, який у Позивача складає 29 років (3468,26 Х 1% = 34,68% Х 29 (понаднормативний стаж) = 1005,72 грн.).
Пенсія повинна бути збільшена 3468,26+1005,72=4473,98 грн.
З вказаного розрахунку оптимальною пенсією повинно бути призначення суми в розмірі 4473,98 грн. на місяць починаючи з 05.09.2007 року.
Це період 107 місяців недоплата: 4473,98 (розмір пенсії, яка повинна була бути призначена)-4190,67 (пенсія)= 283,31 грн. (різниця суми за місяць) Х 107 місяців (період недоплати пенсії)= 30314,17 грн. сума боргу за вказаний період.
Позивач просить суд визнати неправомірними дії Відповідача - Красноармійське об'єднане управляння пенсійного фонду України Донецької області з питання розрахунку та нарахування пенсії ОСОБА_3. Зобов'язати Красноармійське об'єднане управляння пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_3, згідно діючого законодавства і в розмірі передбаченому діючим законодавством. Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та виплатити йому недоплачену суму заборгованості по виплаті пенсії в розмірі 30314,17 грн. за період з вересня 2007 року по липень 2016 року. Стягнути з відповідача судові витрати.
Позивач до судового засідання не з'явився, до судового засідання не з'явився, уповноважив представляти свої інтереси представника ОСОБА_1 Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що право на призначення пенсій на пільгових умовах та в пільгових розмірах визначено ст.. 13, 14, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах». Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно Законом України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Дійсно, з 05.09.2007 року ОСОБА_3 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у віці 50 років за наявності стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на підземних роботах з повним робочим днем.
Станом на 31.08.2013 рік загальний стаж роботи ОСОБА_3 становить 37 років З місяці 19 днів, в тому числі робота за Списком № 1 - 25 років 11 місяців 2 дні.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 ( в редакції закону від 25.03.2005) за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшувалась на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абз. 1 цієї частини.
Згідно абз.2 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховувалось по одному року.
Згідно матеріалам пенсійної справи розрахунок коефіцієнту стажу у 2007 році обчислений з урахуванням загального стажу та стажу на підземних роботах до 2004 року років ( 16 років), дорівнює 0,47250 або 567 міс.; з моменту призначення пенсії доплата за понаднормативний стаж склав за 22 роки:
31,3 (загальний стаж) + 16 (пільговий до 2004 року) - 25 (абз.2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058) = 22,3 або за 22.
Цей коефіцієнт був незмінний до прийняття Закону України «Про престижність шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345- VI. З прийняттям Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345- VI ст. 24 Закону № 1508 доповнено абзацом десятим, де зазначено, за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Після прийняття цього Закону, розрахунок пенсії станом на 16.09.2008 склав 603 міс. (до 16.09.2008 складав 567 міс.), доплата за понаднормативний стаж - за 25 років (з урахування стажу на підземних роботах по 31.08.2007 рік - 19 міс.).
Коефіцієнт стажу обчислюється з формулою:
Кс = (загальний стаж х 12 + пільговий стаж х 12 + 3 міс. загальн.стаж) : 12 : 100
Кс = (31 х 12+ 19 х 12 + 3): 12 : 100 = 0,5025, (372 міс. + 228 міс. + 3 міс.) = 603 міс.
що підтверджується розпорядженням від 14.11.2008 (розрахунок пенсії за новою формулою до 16.09.2008 та розрахунок пенсії після 16.09.2008). Таким самим чином, здійснено розрахунок пенсії станом на 01.09.2015 рік (масовий перерахунок), коефіцієнт стажу складає 0,62250 або 747 міс.
Згідно ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_3 пенсія обчислена із заробітної плати за період роботи з 01.12.1991 по 30.11.1996 (60 місяців) та за весь період роботи з 01.07.2000 по 31.08.2009 по даним системи персоніфікованого обліку як найбільш вигідний варіант.
Всі доводи представника позивача та ОСОБА_3 спростовані, пенсія на пільгові умовах призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та наявного трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». Представник відповідача просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, свідка, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією так і Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до вимог законодавства, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до статті 24 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
В статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», який набрав чинності 16.09.2008 року, зазначено, що для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
У п.2 Прикінцевих положень даного закону зазначено, що дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
ОСОБА_3 є пенсіонером за віком (а.с.5).
З заперечень на адміністративний позов вбачається, що після набрання чинності Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» кількість місяців, які були використані для вирахування коефіцієнту збільшився на 36 місяців, а не удвічі.
З матеріалів справи вбачається, що на момент призначення пенсії 5.09.2007 року загальний стаж ОСОБА_3 складав 31 рік 3 місяці 18 днів, пільговий стаж за списком № 1 - 19 років 11 місяців 5 днів.
Станом на 31.08.2013 року (час виходу на пенсію) загальний стаж склав 37 років 3 місяці 19 днів, робота за Списком № 1 - 25 років 11 місяців 2 дні.
Відповідно до статті 24 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» до стажу роботи за Списком № 1 - 25 років 11 місяців 2 дні повинно бути зараховано додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах. Тобто оскільки повних років 25, то додатково повинно бути зараховано 25 років, у зв'язку з чим, загальний стаж позивача повинен скласти 62 роки 3 місяці 19 днів.
Таким чином, позовні вимоги щодо визнання неправомірними дій відповідача з питання розрахунку та нарахування пенсії ОСОБА_3 та зобов'язання Красноармійського об'єднаного управляння пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_3, згідно діючого законодавства і в розмірі передбаченому діючим законодавством, підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену суму заборгованості по виплаті пенсії в розмірі 30314,17 грн. за період з вересня 2007 року по липень 2016 року, суд зазначає наступне.
Розрахунок даної суми проведено позивачем з розрахунку загального стажу в розмірі 64 роки 1 місяць, пільгового стажу 51 рік 10 місяців. Як зазначено вище, суд прийшов до висновку, що загальний стаж позивача складає 62 роки 3 місяці 19 днів, за списком № 1 - 50 років 11 місяців 2 дні. Суд не є фахівцем у призначенні та перерахунку пенсії, та не має таких функції та повноважень. Саме відповідач повинен зробити перерахунок пенсії позивача з урахуванням стажу роботи та сплатити недоплачений розмір пенсії. Дані функції покладаються судом на відповідача, відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки це буде гарантувати дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, а саме позивача, від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини першої статті 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. У резолютивній частині постанови суду зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій. Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Красноармійське об'єднане управляння пенсійного фонду України Донецької області в місячний строк, з дня набрання чинності даною постановою, надати до суду звіт про виконання постанови.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 6, 8, 19, 21, 22, 43, 46 Конституції України, ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 99, 100,102, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185, 186, 254, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3, в інтересах якого за довіреністю діє ОСОБА_1, до Красноармійського Об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання розпорядження протиправними і його скасування, визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Красноармійського об'єднаного управляння пенсійного фонду України Донецької області з питання розрахунку та нарахування пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане управляння пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_3, згідно діючого законодавства і в розмірі передбаченому діючим законодавством, а саме з урахуванням загального стажу 62 роки 3 місяці 19 днів, стажу за Списком № 1 - 50 років 11 місяців 2 дні.
Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійського об'єднаного управляння пенсійного фонду України Донецької області судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане управляння пенсійного фонду України Донецької області в місячний строк, з дня набрання чинності даною постановою, надати до суду звіт про виконання постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя