Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/2159/16-а
Провадження № 2-а/553/67/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
06.09.2016м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Юхно С.П.,
при секретарі - Карпінчик О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовними вимогами до Полтавського об'єднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії. У позові вказує, що вона отримує пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». У квітні 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, призначеної згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку із звільненням з посади, але відповідач безпідставно відмовив їй в перерахунку пенсії. Зважаючи на те, що позивач вважає відмову відповідача в перерахунку її пенсії неправомірною, просила задовольнити її позовні вимоги.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача Полтавського об'єднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області Мельницька Т.В. в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Ленінського районного суду м. Полтави від 16 вересня 2011 року по адміністративній справі № 2а-3039/11 за позовом ОСОБА_1 до УПФ України Ленінського району в м. Полтаві про визнання незаконним та скасування рішення колегіального органу з призначення пенсії та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги задоволено, визнано незаконним та скасовано рішення колегіального органу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві від 08 серпня 2011 року № 275 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугою років, зобов'язано УПФ України Ленінського району в м. Полтаві зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, відповідно до вимог згідно Закону України «Про прокуратуру» період роботи з 01 серпня 1991 року по 31 березня 1999 року, визнано за нею право на пенсію за вислугою років з часу звернення до УПФ України Ленінського району в м. Полтаві - з 01 серпня 2011 року.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2012 року постанова Ленінського районного суду м. Полтави від 16 вересня 2011 року по справі № 2а-3039/11 залишена без змін.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та з 01 серпня 2011 року по 08 квітня 2015 року отримувала пенсію за вислугою років у розмірі 90 відсотків від заробітної плати. З 09 квітня 2015 року по 12 червня 2016 року позивач отримувала пенсію по інвалідності, а з 13 червня 2016 року їй поновлена пенсія за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного заробітку.
Як вбачається з трудової книжки позивача вона 13 квітня 2016 року звільнена із займаної посади та з органів прокуратури Полтавської області за власним бажанням.
У квітні 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи з фактично отримуваних виплат на день звільнення.
Рішенням колегіального органу з призначення пенсії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 10 травня 2016 року № 167 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з відсутністю у чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсій.
Позивач після поновлення пенсії за вислугою років 13 червня 2016 року повторно звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років.
30 червня 20916 року відповідач у листі № 142/Л-17 повідомив позивача що їй відмовлено в перерахунку пенсії рішенням від 10 травня 2016 року, тому її повторна заява п не розглядалась
Згідно ч. ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 визначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено: додатками 1-37, 43-1, 43-1, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Вказаний Закон набрав чинності з 01 квітня 2015 року.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
До вказаного висновку щодо застосування норм матеріального права прийшов Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року справа № 21-348а13, від 06 жовтня 2015 року справа № 21-2432а15
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії у із звільненням з органів прокуратури з 13 червня 2016 року у розмірі 90 % від суми місячного заробітку згідно довідки прокуратури полтавської області від 13 квітня 2016 року № 18-156/1, при цьому розмір пенсії позивача має обчислюватися відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції на час призначення пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013, тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на те, що позивачу пенсія за вислугою років призначена з 01 серпня 2011 року, а зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в частині обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, які внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», набрали чинності з 01 жовтня 2011 року, тобто після призначення позивачу пенсії, враховуючи, положення пункту 2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який визначає, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом, суд приходить до висновку, що граничний розмір пенсії позивача не повинен обмежуватись, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-12, 159-161 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Полтавського об'єднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсій Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 10 травня 2016 року № 167, яким відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області з 13 червня 2016 року здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженці с. Петрівка-Роменська Гадяцького району Полтавської області, перерахунок пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми місячного заробітку згідно довідки Прокуратури Полтавської області від 13 квітня 2016 року № 18-156/1 без обмеження граничного розміру пенсії та провести відповідні виплатити з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Полтавського об'єднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь Держави судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави С. П. Юхно