Постанова № 61084934, 12.08.2016, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
12.08.2016
Номер справи
638/8785/16-а
Номер документу
61084934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №638/8785/16-а

Провадження №2-а/638/282/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2016 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Грищенко І.О.

при секретарі Самогньозд О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугою років та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якому просить визнати неправомірними дії (відмову відповідача№233/А-11 від 13.05.2016 року в перерахунку пенсії). Зобов'язати УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова провести йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у відповідності до довідки Прокуратури Харківської області від 11.02.2016 року №18-85, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати. Стягнути на його користь з відповідача сплачений судовий збір в розмірі 551,21 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він працював в органах прокуратури з 20.09.1971 року по 25.05.1998 року. Звільнений за вислугою років в зв'язку з виходом на пенсію з посади старшого помічника Східно-Української транспортної прокуратури (посада змінена відповідно до вимог ст. 56 ЗУ "Про прокуратуру України") на старший прокурор Східно-Української транспортної прокуратури. Призначена пенсія неодноразово перераховувалася, виходячи з розміру 90 відсотків від середнього заробітку, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури. 29.04.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від середнього заробітку з урахуванням Постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013" про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та надав довідку прокуратури Харківської області від 11.02.2016 року №18-85 про його заробітну плату. Листом від 13.05.2016 року №233/А-11 Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова відмовило йому в перерахунку пенсії від заробітку , з мотивів того, що з 01.06.2015 року відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2013 року №213-VIII, скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ "Про прокуратуру", тому раніше призначені пенсії не перераховуються. В 2013 році УПФ України в Дзержинському районі м. Харкова неправомірно провів йому перерахунок пенсії у розмірі 80% від суми основного місячного заробітку. Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.03.2013 року, яка ухвалою ХААС від 11.06.2013 року залишена в силі, зобов'язано провести перерахунок пенсії у розмірі 90%. Таким чином, вважає рішення УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова від 13.05.2016 року неправомірним, таким, що не відповідає діючому законодавству України, порушує його соціальні права щодо пенсійного забезпечення та неправомірно звужує конституційні гарантії, через що він вимушений звернутися з даним позовом до суду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, в прохальній частині позовної заяви просив справу розглядати у його відсутність.

Уповноважений представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. Від начальника управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова надійшли заперечення проти адміністративного позову, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 В обґрунтування заперечень посилається на те, що ОСОБА_1 з травня 1998 року перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1Закону України „Про прокуратуру" (у редакції чинній на час призначення пенсії). З 01.10.2011 р. набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ, яким внесено зміни до Закону № 1789-ХІІ, зокрема до ст. 50-1, відповідно до якої прокурорам і слідчим пенсія за вислугу років призначається в розмірі 80 % від суми їхньої заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 р. 29.04.2016 р. позивач звернувся до управління з заявою про проведення перерахунку пенсії від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області від 11.02.2016 р. № 18-85 та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Протоколом-відмовою від 06.05.2016 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії зі збільшенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, оскільки відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 р., з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Про відмову у перерахунку позивача повідомлено листом від 13.05.2016 року №233/А-11. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015 р., у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Вказане положення стосується саме процедур призначення та перерахунку пенсії, оскільки щодо процедури виплати є застереження передбачені п. 2 Прикінцевих положень Закону №213-VIII. Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, таким чином, з 01.06.2015 р. втратили чинність норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до спеціальних законів, у зв'язку з чим, з цієї дати пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цими законами не призначаються, а призначені до 01.06.2015 р. - не перераховуються. На час звернення за перерахунком пенсії зі збільшенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, 29.04.2016 р., норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України "Про прокуратуру" втратили чинність. З 1 червня 2015 року пенсії по спецзаконах не призначаються і не перераховуються. Управлінням ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова дотримані норми ст.50- 1 Закону України «Про прокуратуру» під час проведення перерахунку на підставі довідки, виданої на виконання постанови КМУ від 31.05.2012 № 505 та не порушені права позивача, оскільки не має законних підстав для перерахунку пенсії на підставі норм, які втратили чинність. Таким чином, УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова вважає, що не порушило прав позивача, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Справа розглядається у відсутність позивача та представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Суд, вивчивши матеріали справи та докази, надані в обґрунтування позову, вважає вимоги позивача законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судовим розглядом справи встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 працював в органах прокуратури з 20.09.1971 року по 25.05.1998 року. Звільнений за вислугою років в зв'язку з виходом на пенсію з посади старшого помічника Східно-Української транспортної прокуратури (посада змінена відповідно до вимог ст. 56 ЗУ "Про прокуратуру України") на старший прокурор Східно-Української транспортної прокуратури. Призначена пенсія неодноразово перераховувалася, виходячи з розміру 90 відсотків від середнього заробітку, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури.

В 2013 році позивач звертався до суду з адміністративним позовом до УПФ України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.03.2013 року, яка ухвалою ХААС від 11.06.2013 року залишена в силі, зобов'язано провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру 90 відсотків від середнього заробітку, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури.

Відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно із ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

Умови та порядок перерахунок пенсії прокурорам на час виникнення спірних правовідносин регламентовано ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції чинній як на час призначення пенсії позивачу. Прав на перерахунок раніше призначеної пенсії регламентовано частиною 13 ст.50-1 вищевказаного Закону, якою передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особі було призначено пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Викладення п.18 вказаної статті у новій редакції (умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України) та відсутність такого порядку станом на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій із збереженням при цьому розміру того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.

Таким чином, підстави, як призначення так і перерахунку пенсій працівникам прокуратури у Законі України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ були визначені єдиною ст. 50-1, право на перерахунок раніше призначених пенсій у працівників прокуратури визначалось приписами п.18 вказаної статі, відповідно до якого, таке право наставало саме у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників.

У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 29 квітня 2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі виданої 11 лютого 2016 року прокуратурою Харківської області довідки №18-85 про заробітку плату.

Протоколом-відмовою від 13.05.2016 року № 233/А-11 Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з втратою чинності Закону №1789-ХІІ та у відповідності до розділу ІІІ «прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (в редакції чинній на момент призначенні пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури на менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Пенсія призначається в розмірі 90% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, сімнадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до вимог ч. 13 ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з положеннями ч.17 ст.50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.

Положеннями ч. 18 ст. 50 - 1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII, встановлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд дійшов такого правового висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема у постановах Верховного Суду України від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 10.12.2013 (справа №21-348а13), від 06.10.2015 (справа №127/11720/14-а). Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Крім цього, відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

В рішеннях Конституційного Суду України №8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та №5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби Безпеки України, поліції, прокуратури, охорони Державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності , тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституції України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частина перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За положеннями Конституції України, Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1, 3 статті 116 Конституції України).

Відповідно до вимог ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний суд України у рішення №8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо становити, чи відбулося таке звуження, а саме звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішення №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року зазначив, що невиконання державною взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, в її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідного до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.3 ст.8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захист прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України - гарантується.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відмовляючи в перерахунку пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року (в редакції Закону №2663-11 від 12 липня 2001 року), відповідач грубо порушує соціальні права і свободи позивача.

Відповідно до вимог ст.18 КАС України, місцевим судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Внесені Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ «Про прокуратуру», щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурора і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

Крім того, згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення КСУ від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії. Звернення позивача до суб'єкта владних повноважень щодо здійснення перерахунку пенсії ґрунтується саме відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року (в редакції Закону №2663-111 від 12 липня 2001 року), а не Закону, який діє на час звернення та значно звужує зміст та обсяг прав і свобод позивача.

Відповідно до вимог ч.1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з положеннями ст.244 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої ст.237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №-213-VIII, є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії, рішення відповідача є неправомірним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

З зазначених правових підстав і наведених вище нормативно-правових актів, суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності правових підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії, визнає неправомірною позицію відповідача про те, що оскільки на час виникнення спірних правовідносин пункт 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», який регламентував можливості перерахунку пенсій працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати та перерахунку пенсії на день звільнення з роботи викладено в новій редакції - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, то відсутні підставі для перерахунку пенсії на день звільнення з роботи.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову, як доведеного та обґрунтованого.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 69 - 71, 76, 86, ч.6 ст.128, 159 - 163, 244 - 2 КАС України, ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", Законом України „Про прокуратуру", постановою Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, постановою Верховного суду України від 17.12.2013 р. по справі № 21 - 445а13, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно з Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на день призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-85 від 11.02.2016 про заробітну плату.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1, пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинно) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Харківської області від 11.02.2016 року №18-85 про заробітну плату, починаючи з 01.01.2016 року, без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1, судовий збір в сумі 551 гр. 21 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 21 коп.).

Постанову може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя : І.О.Грищенко