Рішення № 61080436, 30.08.2016, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
30.08.2016
Номер справи
917/1066/16
Номер документу
61080436
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

30.08.2016р.Справа №917/1066/16

За позовом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта", вул. Хрещатик 22, м. Київ 1,01001 в особі Полтавської дирекції Українського підприємства поштового зв"язку "Укрпошта" вул. 1100 річчя Полтави, б.2, м.Полтава, 36000

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут", вул.Козака, 2-А, м. Полтава,Полтавська область,36020

про стягнення 508163,19 грн.

Суддя Іваницький Олексій Тихонович

секретар судового засідання Мусійченко Т.С.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 дов.№ 12-75 від 11.05.2016

від відповідача: Гречка С.І.дов.№ 23 від 30.12.2015

СУТЬ СПОРУ: розглядається позовна заява про стягнення 508163,19 грн., за договором щодо надання послуг по прийманню платежів від населення за спожитий газ № 25-700 від 01.07.2015 року

В судовому засіданні 26.07.2016 року оголошувалася перерва до 30.08.2016 року на 10-00 год. Для надання можливості сторонам самостійно врегулювати спір та подати додаткові докази по суті предмету спору.(а.с.81)

25.08.2016 року за вхідним №10594(канцелярії суду) представник позивача ОСОБА_1 подав заяву про зменшення позовних вимог(а.с.84-87). Суд подану заяву прийняв до розгляду та відхилив її за безпідставністю і необгрунтованістю. Долучив її до матеріалів справи.

25.08.2016 року за вхідним №10595(канцелярії суду) представник позивача ОСОБА_1 на виконання вимог ухвали суду подав додаткові документи (а.с.88-108). Суд подані документи прийняв до розгляду та долучив до матеріалів справи.

26.08.2016 року за вхідним № 10637(канцелярії суду) директор Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" ОСОБА_2 подав відзив на позовну заяву з додатками(а.с.109-129). Суд поданий відзив прийняв до розгляду та долучив до матеріалів справи разом з додатками.

З огляду на вищевикладене, та достатністю документальних доказів в матеріалах справи для її розгляду по суті, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши і оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, а також за результатами оцінки поданих сторонами господарського процесу додаткових доказів, у нарадчій кімнаті суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного:

Рішенням НКРЕКП №1734 від 11 червня 2015 року ТОВ ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ визначено гарантованим постачальником газу для побутових споживачів, що знаходяться в зоні ліцензійної діяльності Товариства.

Починаючи з 01.07.2015 року, постачання природного газу для побутових споживачів здійснює ТОВ ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ.

Для підтримки соціально- незахищених верств населення ТОВ ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ уклало з позивачем по справі 01.07.2015 року договір №25-700 щодо надання послуг по прийманню платежів від населення за спожитий природний газ, та взяло на себе компенсацію комісійної винагороди, що нараховується при сплаті побутовими споживачами за спожитий природний газ.

Постановою Кабінету Міністрів України №247 від 26.03.2008 року (з наступними змінами та доповненнями) Про вдосконалення порядку розрахунків за спожитий природний газ, яка діяла на момент укладання договору, законодавче закріплено, що оплата послуг щодо приймання платежів від населення банківськими установами та підприємствами поштового зв'язку здійснюється газопостачальними підприємствами виключно з їх поточних рахунків, які не є поточними рахунками із спеціальним режимом використання, у розмірі, що не перевищує 1 відсоток загальної суми коштів, що надійшли від населення на поточні рахунки, відкриті газопостачальними підприємствами та їх структурними підрозділами.

З урахуванням діючої постанови КМУ №247 від 26.03.2008 року пунктом 3.1 Договору№25-700 передбачено, що за надані послуги, що є предметом договору, Замовник сплачує Виконавцю винагороду у розмірі 1 (один) % від суми перерахованих платежів.

01.10.2015 року введений в дію Закон України Про ринок природного газу.

З урахуванням статті 11 зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України 01.10.2015 року прийнята постанова №758 Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносин у перехідний період) (далі Положення).

Відповідно до п. 11 Положення, постачальники природного газу, визначені у додатку 1 і 2, зобов'язані постачати природний газ побутовим споживачам, об'єкти газопостачання яких розташовуються в межах відповідної території ліцензованої діяльності з розподілу природного газу, за ціною, що не може перевищувати граничних роздрібних цін на природний газ, а також у порядку та на умовах, що передбачені пунктами 11 і 12 цього Положення.

Додатком 1 до Положення, визначено перелік постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам, зокрема на території ліцензованої діяльності з розподілу природного газу ПАТ Полтавагаз постачальником природного газу визначено ТОВ ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ.

Додатком 2 до Положення, законодавче закріплена максимальна торгова націнка постачальника природного газу із спеціальними обов'язками, яка з 01.10.2015 року для ТОВ ПОЛТАВАВГАЗ ЗБУТ становить 43,8 грн. (без податку на додану вартість) за 1 тисячу кубічних метрів, що майже на 75% менша від тарифу, який діяв для нашого підприємства до 01.10.2015 року.

Постановою Кабінету Міністрів України №792 від 30.09.20015 року Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ постанова КМУ №247 від 26.03.2008 року втратила чинність.

Одночасно в постанові КМУ №792 від 30.09.2015 року Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ, яка набрала законної сили 10.10.2015 року, відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" Кабінет Міністрів України постановляє:1. Затвердити такі, що додаються:

Порядок відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ;

Порядок проведення розрахунків за спожитий природний газ.

Визначено уповноваженими банками, які обслуговують поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників природного газу, до спеціальних обов'язків яких включено обов'язок з постачання природного газу, та їх структурних підрозділів, а також оптових продавців, що здійснюють продаж природного газу таким постачальникам для виконання спеціальних обов'язків, покладених на таких продавців, відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" та публічне акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України".

Взяти до відома, що норми цієї постанови не застосовуються до правовідносин, врегульованих Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. N 20 (Офіційний вісник України, 2005 р., N 2, ст. 88; 2009 р., N 5, ст. 123; 2010 р., N 37, ст. 1257; 2011 р., N 5, ст. 249).Постанова Кабінету Міністрів України від 21 березня 2012 р. N 222 "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. N 247" (Офіційний вісник України, 2012 р., N 22, ст. 842).

Іншим ПОРЯДКОМ про відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ встановлено, що постачальники природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки з постачання природного газу (далі - газопостачальні підприємства), та їх структурні підрозділи, а також оптові продавці, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам для виконання їх спеціальних обов'язків (далі - оптові продавці), відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ від споживачів, в порядку, визначеному Національним банком.

Цей Порядок визначає механізм проведення розрахунків за спожитий природний газ з постачальниками природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки з постачання природного газу (далі - газопостачальні підприємства), і оптовими продавцями природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки з продажу природного газу газопостачальним підприємствам для виконання їх спеціальних обов'язків (далі - оптові продавці).

Газопостачальні підприємства і оптові продавці відкривають поточні рахунки із спеціальним режимом використання для виконання покладених на них спеціальних обов'язків щодо постачання та продажу природного газу. При цьому якщо для певної категорії (групи) споживачів встановлено ціни, які відрізняються від звичайних чи ринкових цін, газопостачальні підприємства і оптові продавці відкривають в установах уповноваженого банку окремі поточні рахунки із спеціальним режимом використання для кожної такої категорії (групи) споживачів.

У відповідному договорі газопостачальні підприємства і оптові продавці обумовлюють про відкриття банківського рахунка право уповноваженого банку на договірне списання (перерахування) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання коштів, що надходять за спожитий природний газ, без застосування платіжних вимог.

Уповноважений банк подає НКРЕКП перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання, відкритих газопостачальними підприємствами і оптовими продавцями.

Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання газопостачальних підприємств і оптових продавців подається уповноваженим банком до НКРЕКП на затвердження та доводиться до відома Національного банку, підприємств поштового зв'язку, а також споживачів та інших учасників розрахунків шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні Кабінету Міністрів України та розміщується на офіційному веб-сайті НКРЕКП.

Газопостачальні підприємства інформують протягом 10 робочих днів від дня відкриття поточного рахунка із спеціальним режимом використання споживачів про відкриті в уповноваженому банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання.

У двомісячний строк газопостачальні підприємства укладають із споживачами нові договори (додаткові угоди) із зазначенням відповідного поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування коштів за спожитий природний газ виключно на такий рахунок.

Під час укладення договорів купівлі-продажу природного газу між газопостачальними підприємствами і оптовими продавцями, а також договорів постачання природного газу між газопостачальними підприємствами та споживачами визначаються умови щодо оплати за природний газ виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання.

Споживачі оплачують вартість спожитого ними природного газу шляхом перерахування коштів виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті в установах уповноваженого банку газопостачальними підприємствами.

У разі коли у платіжному дорученні/касовому документі реквізити рахунка за природний газ не відповідають реквізитам поточного рахунка із спеціальним режимом використання, відкритого газопостачальним підприємством, доведеного до відома банку (підприємства поштового зв'язку), що обслуговує споживача природного газу, обслуговуючий банк (підприємство поштового зв'язку) повертає такий документ платнику без виконання.

Установи уповноваженого банку згідно з умовами договору банківського рахунка здійснюють перерахування у повному обсязі коштів за спожитий природний газ з поточних рахунків із спеціальним режимом використання, відкритих структурними підрозділами газопостачальних підприємств, на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий газопостачальними підприємствами, двічі на день, а саме:

до 10 години - перераховується залишок коштів на початок операційного дня;

до 17 години - перераховуються усі кошти, що надійшли протягом операційного дня на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті структурними підрозділами газопостачальних підприємств.

Кошти перераховуються з поточних рахунків із спеціальним режимом використання згідно з алгоритмом розподілу коштів, затвердженим НКРЕКП, виключно на:

1) поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптових продавців;

2) поточний рахунок оператора газотранспортної системи;

3) поточний рахунок оператора газорозподільної системи;

4) поточні рахунки газопостачальних підприємств.

6. Установи уповноваженого банку згідно з умовами договору банківського рахунка до 12 години операційного дня здійснюють:

розподіл коштів, що надійшли за попередній день від структурних підрозділів газопостачальних підприємств, споживачів, відповідно до затверджених НКРЕКП нормативів;

перерахування коштів, розподілених згідно з нормативами їх перерахування, на поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптових продавців, поточний рахунок оператора газотранспортної системи, поточний рахунок оператора газорозподільної системи, поточні рахунки газопостачальних підприємств.

Газопостачальні підприємства розраховують нормативи перерахування коштів відповідно до затвердженого НКРЕКП алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання (далі - алгоритм розподілу коштів), та подають їх щомісяця до 5 числа НКРЕКП для затвердження. Нормативи перерахування коштів доводяться НКРЕКП до відома уповноваженого банку не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку місяця, в якому застосовуватимуться такі нормативи.

У разі неподання газопостачальними підприємствами НКРЕКП розрахованих нормативів перерахування коштів в установлений пунктом 7 цього Порядку строк або подання їх було здійснене з порушенням вимог алгоритму розподілу коштів, розраховані газопостачальними підприємствами нормативи перерахування коштів не затверджуються.

У такому разі в установі уповноваженого банку акумулюються всі кошти, що надійшли за спожитий природний газ, на відповідних поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих газопостачальними підприємствами, до отримання затверджених НКРЕКП нормативів перерахування коштів.

Оплата послуг за обслуговування уповноваженим банком поточних рахунків із спеціальним режимом використання, відкритих газопостачальними підприємствами, здійснюється такими газопостачальними підприємствами виключно з їх поточних рахунків, які не є поточними рахунками із спеціальним режимом використання, у розмірі, що не перевищує 0,3 відсотка загальної суми коштів, що надійшли від споживачів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті газопостачальними підприємствами.

Оплата послуг щодо приймання платежів від побутових споживачів банківськими установами та підприємствами поштового зв'язку здійснюється газопостачальними підприємствами виключно з їх поточних рахунків, які не є поточними рахунками із спеціальним режимом використання, у розмірі, що не перевищує 0,3 відсотка загальної суми коштів, що надійшли від побутових споживачів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті газопостачальними підприємствами.

На кошти, що розміщуються на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями суб'єктів ринку природного газу.

На кошти, що обліковуються за зазначеними рахунками, не накладається арешт, а операції за такими рахунками не підлягають зупиненню.

Кошти, що надходять за спожитий природний газ на підставі визнаної претензії або за рішенням судів, зараховуються виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті газопостачальними підприємствами.

У разі припинення (закінчення строку виконання) спеціальних обов'язків газопостачальних підприємств і оптових продавців газопостачальні підприємства і оптові продавці закривають поточні рахунки із спеціальним режимом використання у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Національного банку. Про закриття поточного рахунка із спеціальним режимом використання уповноважений банк у дводенний строк письмово повідомляє НКРЕКП.

Враховуючи вищевикладене суд встановив, що постановою Кабінету Міністрів України

від 30 вересня 2015 р. N 792 ЗАТВЕРДЖЕНО з жовтня 2015 року на рівні держави новий порядок розрахунку оплати послуг за поставлений природний газ.

Попередній договір сторін між ТОВ Полтавагаз Збут та Полтавською дирекцією УДПЗ Укрпошта від 01.07.2015 року щодо надання послуг по прийманню платежів від населення за спожитий природний газ закінчив свою дію 31.12.2015 року. Додаткові угоди до нього в частині зменшення розміру оплати за послуги щодо приймання платежів від населення Виконавцем порядок розрахунків та сума винагороди обидві сторони відхилили. ПостановаКабінету Міністрів України нормативно-правовий акт Уряду України Кабінету Міністрів.

Згідно зі статтею 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

З листопада 2015 року відповідачем припинено здійснювати оплату комісійної винагороди в розмірі 1 % від суми прийнятих платежів у звязку з тим, що по алгоритму розподілу коштів НКРЕКП до 10 години - перераховується залишок коштів на початок операційного дня;до 17 години - перераховуються усі кошти, що надійшли протягом операційного дня на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті структурними підрозділами газопостачальних підприємств.

Таким чином, підприємством відповідача здійснена оплата винагороди на користь позивача за прийнятті платежі від населення в розмірі 3% в сумі 79872,56 грн. за листопад 2015 року та 72643,88 грн. за грудень 2015 р. і повністю розрахувалося з позивачем поправі за прийнятті платежі від населення. Щодо нарахування штрафних санкцій, річних та інфляційних відповідачем суд вважає їх безпідставними у звязку з зміню законодавства щодо порядку розрахунків.

Вирішуючи господарський спір суди зобовязані достеменно встановити сам факт виконання договірних зобовязань оскільки зясування вказаних питань має істотне значення для вирішення спору на впливає на правильність застосування норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 року № 6 Про судове рішення рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному зясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи,що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

Згідно до ч.1 статті 4-7 ГПК України судове рішення приймається за результатами обговорення усіх обставин справи, а ч.1 статті 43 названого Кодексу передбачено всебічний, повний і обєктивний розгляд в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.

Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідже- ними в судовому засіданні.

Згідно до приписів статті 32 ГПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Стаття 33 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно зі статтею 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Стаття 36 ГПК України передбачає, що письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду..

У нарадчій кімнаті суд дійшов висновку, що Відповідач у відповідності до приписів статей 32-34, 36, 38 ГПК України у встановленому порядку подано належні докази ( у матеріалах справи ) на підставі яких він довів обставини, на які він посилався як на підставу своїх заперечень, і спростував обґрунтованість заявлених позовнихвимог. Довів відсутності вини як підстави відповідальності за порушення зобовязання відповідно та відсутність вини як умови відповідно до приписів статті 614 ЦК України.

Після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення яким відмовив у задоволені позову повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладається на позивача оскільки спір виник внаслідок неправильних його дій як сторони.

Відповідно до ч. 2 ст. 82 ГПК України рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.

Керуючись статтями 4 - 47, 22, 28, 32-34,36,38,43,49,69,75,79,81-1,82,82-1,83-85 Господарського процесуального кодексу України, у нарадчій кімнаті, суд,-

В И Р І Ш И В :

Відмовити в позові повністю.

СУДДЯІваницький О.Т.

Повне рішення складено 06.09.2016р.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.