ПОСТАНОВА
Іменем України
29 серпня 2016 року м. Слов'янськ Єд. унік. № 243/6498/16-а
Провадження № 2-а/243/213/2016
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючий суддя Мінаєв І.М.
при секретарі судового засідання Копійко Г.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Слов'янського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
10 серпня 2016 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Слов'янське ОУ ПФУ), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що починаючи з 1968 року він працював в органах прокуратури України, обіймаючи різні посади. З 09 жовтня 2001 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугою років на підставі ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року у розмірі 90 % середнього заробітку за посадою заступника прокурора Донецької області. На момент призначення пенсії позивачу його стаж роботи в органах прокуратури складав 33 роки, тому пенсія була призначена з урахування збільшення на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
17.09.2014 року на підставі наказу прокурора Донецької області № 1411к ОСОБА_1 був звільнений з органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
Враховуючи ч. ч. 17, 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, а також на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, згідно з якою посадові оклади працівників прокуратури, у тому числі заступника прокурора прокуратури Донецької області, встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року, з 01.12.2015 року підвищені на 25 відсотків, позивач 08.08.2016 року звернувся до Слов'янського ОУ ПФУ із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, додавши довідку прокуратури Донецької області № 18-57-1579 від 21.07.2016 року для перерахунку пенсії за посадою заступника прокурора прокуратури Донецької області.
09.08.2016 року позивач отримав рішення Слов'янського ОУ ПФУ № 116, яким йому було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Проте, як зазначає позивач, вищевказаним Законом України від 02.03.2015 року № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (а не призначались як вказано у відповіді Слов'янського ОУ ПФУ), зокрема згідно із Законом України «Про прокуратуру».
Таким чином, на перерахунок раніше призначених пенсій зазначені вимоги не розповсюджуються.
Позивач звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія була призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які діяли на момент призначення пенсії та не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому при перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії застосуванню підлягає розмір, встановлений ч. 1 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», а саме - 90 % від суми місячного заробітку без будь-яких обмежень.
Посилаючись також на постанову Верховного Суду України від 10.12.2013 року по справі № 21-348а13, ст. ст. 19, 22, 64 Конституції України, позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського ОУ ПФУ в Донецькій області № 116 від 09.08.2016 року про відмову у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1579 від 21.07.2016 року; 2) зобов'язати Слов'янське ОУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1579 від 21.07.2016 року у розмірі 90 % середнього заробітку без будь-яких обмежень на посаді заступника прокурора прокуратури Донецької області, та згідно з ч. ч. 17, 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», виплатити різницю нарахованої ОСОБА_1 пенсії за минулий час, а саме - за дванадцять місяців, відповідно до перерахунку.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, просив розглядати справу без його участі.
Представник відповідача Слов'янське ОУ ПФУ в Донецькій області Радчинська Т.В. в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву з проханням розглядати справу без її участі, заперечувала проти задоволення позовних вимог, просила відмовити в їх задоволенні, надала суду письмові заперечення від 19.08.2016 року № 16957/12 (а. с. 18-22), з яких вбачається, що відповідач заявлені вимоги ОСОБА_1 не визнає, виходячи з наступного. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року з 09.10.2001 року. 08.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського ОУ ПФУ із заявою № 4008 про перерахунок пенсії по заробітку, однак 09.08.2016 року Слов'янським ОУ ПФУ було прийнято рішення № 116 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 через відсутність відповідного порядку перерахунку пенсії, скасуванню норм стосовно пенсійного забезпечення особам, яким призначається пенсія відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру». Стосовно здійснення перерахунку пенсії за наданою довідкою відповідач посилається на положення п. 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, постанову КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», постанову КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою внесено зміни до постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, а саме - виключено пункт 4, який встановлював порядок такого перерахунку, також внесено зміни до п. 5 та п. 6, які виклали в новій редакції, тим самим усунувши звернення із довідками про заробітну плату при перерахунку пенсії. З урахуванням вищенаведеного, відповідач звертає увагу суду, що на теперішній час не визначено порядок перерахунку пенсій у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівника органів прокуратури. Відповідач посилається на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, яким встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Та з урахуванням того, що до 01.06.2015 року відповідний закон не прийнято, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених зазначеними законами та нормативними актами України, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Стосовно вимог позивача про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження граничним розміром, відповідач посилається на ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, згідно з якими максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, а у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740,00 грн. Таким чином, ну думку відповідача, підстав, які можуть надати обставини, що дають можливість усунути обмеження розрахунку призначеної пенсії не має. Отже, вищезазначена вимога позивача є безпідставною та такою, що не базується на вимогах чинного законодавства. Щодо вимог позивача про здійснення виплати різниці в розмірі пенсії за минулий час, а саме - за дванадцять місяців, відповідач, посилаючись на ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначив, що оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 08.08.2016 року, його вимоги про здійснення перерахунку пенсії за минулий час, а саме - за 12 місяців, є необґрунтованими та не відповідають нормам чинного законодавства. Відповідач в обґрунтування своїх заперечень посилається на ст. 58 Конституції України, висновки Конституційного Суду України, викладені у рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99, положення ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 19 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20/20, та просить відмовити в задоволенні адміністративних позовних ОСОБА_1
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3, виданого 31.10.2001 року (а. с. 9), ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугою років.
Згідно з довідкою від 13.11.2014 року № 1429003380, виданою Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради (а. с. 8), ОСОБА_1 взято на облік як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Місце тимчасового проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою - АДРЕСА_1.
У відповідності до довідки від 21.07.2016 року № 18-57-1579, виданої прокуратурою Донецької області (а. с. 6), ОСОБА_1 працював в прокуратурі Донецької області на посаді заступника прокурора. Заробітна плата з 01.12.2015 року складається: посадовий оклад - 3675,00 грн., доплата за класний чин - 135,00 грн., доплата за вислугу років 40 % - 1524,00 грн., надбавка за почесне звання «Заслужений юрист України» 5 % - 183,75 грн., надбавка за таємність 15 % - 551,25 грн., щомісячна премія 194 % - 21087,02 грн., надбавка за особливо важливі завдання 90 % - 4800,60 грн., матеріальна допомога на оздоровлення 1/12 - 905,80 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб - 905,80 грн. Фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою заступника прокурора складає 33768,22 грн.
08.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського ОУ ПФУ в Донецькій області із заявою № 4008 про перерахунок по заробітку, та рішенням Слов'янського ОУ ПФУ в Донецькій області № 116 від 09.08.2016 року (а. с. 5) ОСОБА_1 було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.
Судом з достовірністю встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, з 09.10.2001 року в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
08.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою (№ 4008) про перерахунок пенсії по заробітку відповідно до ст. ст. 17, 18 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, однак рішенням Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 116 від 09.08.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, яким встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених зазначеними законами та нормативними актами України, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Оцінюючі спірні правовідносини, суд приходить до наступного.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 462, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 501, частини третьої статті 512, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року № 1697-VII.
Відповідно до ч. 13 ст. 86 Закону України № 1697-VII, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною 20 статті 86 Закону України № 1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - IV від 09 липня 2003 року (далі Закон № 1058 - IV), перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з положеннями п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1), заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до п. 1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Враховуючи викладене, суд вважає, що необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися, виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 501 Закону України № 1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням цієї норми, позивачу у 2001 році було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90 % середньомісячного заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ (далі Закон України № 3668-VІ), який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 501 Закону України № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 501 Закону України № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 501 Закону України № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 501 Закону України № 1789-ХІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 501 Закону України № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Враховуючи викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України № 3668-VІ зміни до статті 501 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 501 Закону України № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону України № 3668-VІ не зазнали.
Суд зазначає, що положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України, зокрема, «Про прокуратуру», не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Відповідно до положень ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тому обмежувальні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, як і Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» на пенсіонерів, пенсію яким призначено до 01.10.2011 року, не розповсюджуються. Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Аналогічна позиція викладена у рішеннях Верховного Суду від 10.12.2013 р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015 р. (№ 21-2432а15), від 01.03.2016 року (справа № 161/20170/14-а) яка підлягає обов'язковому застосуванню відповідно до абз. 2 частини 1 статті 2442 КАС України в якій викладено, що висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського ОУ ПФУ Донецької області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню, рішення Слов'янського ОУ ПФУ Донецької області № 116 від 09.08.2016 року, яким позивачу було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії по заробітку на підставі довідки, виданої прокуратурою Донецької області 21.07.2016 року № 18-57-1579, є протиправним та підлягає скасуванню, а також слід зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії, відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року, на підставі довідки, виданої прокуратурою Донецької області, № 18-57-1579 від 21.07.2016 року у розмірі 90 % середнього заробітку без будь-яких обмежень на посаді заступника прокурора прокуратури Донецької області, та згідно з ч. ч. 17, 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року, виплатити різницю нарахованої пенсії за минулий час, починаючи з 15 грудня 2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 7, 17-19, 99, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 116 від 09.08.2016 року щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки, виданої прокуратурою Донецької області, № 18-57-1579 від 21.07.2016 року.
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_2, перерахунок призначеної пенсії, відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року, на підставі довідки, виданої прокуратурою Донецької області, № 18-57-1579 від 21.07.2016 року у розмірі 90 % середнього заробітку без будь-яких обмежень на посаді заступника прокурора прокуратури Донецької області, та згідно з ч. ч. 17, 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року, виплатити різницю нарахованої пенсії за минулий час, починаючи з 15 грудня 2015 року.
Стягнути зі Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, ідентифікаційний код - 37803258, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_2, витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.)
В задоволенні решти заявлених позовних вимог - відмовити.
Постанова набуває законної чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова складена та підписана у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду І.М. Мінаєв