Постанова № 6100577, 25.06.2008, Згурівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
25.06.2008
Номер справи
2-а-180/08
Номер документу
6100577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а-180/08

ПОСТАНОВА

IM EH EM УКРАЇНИ

25 червня 2008 року Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого ХИЖНОГО Р.В.

при секретарі НОСОВІЙ О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Згурівки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та стягнення недорахованих сум на оздоровлення за 2005, 2006, 2007 роки, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 1.19.05.2008 року звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, вказуючи в заяві, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорії 2, та згідно ст. . 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 (п"ять) мінімальних заробітних плат, які визначаються на момент виплати, але позивачу відповідач виплачував дану допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „ Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи „ від 26.07.1996 року №836, що призвело до зменшення суми виплати, вважає, що його права були порушено, про що він дізнався, ознайомившись із

Постановами Вищого Адміністративного Суду України від 14.02.2007 року та 29.03.2007 року, Верховного Суду України від 20.02.2007 року, щодо виплати допомоги на оздоровлення. Після цього позивач звернувся до відповідача з даного приводу, але отримав від нього офіційне письмове роз'яснення та відмову в проведенні перерахунку цієї допомоги, тому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо недорахування йому щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із суми мінімальної заробітної плати, та зобов'язати відповідача виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення за 2006, 2007 роки в розмірі 5435, 00 грн, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату, за виключенням суми проведених виплат.

Управління праці та соціального захисту населення Згурівського РДА Київської області в своїх письмових запереченнях проти позову посилається на те, що відповідно до ст. 62 ЗУ'Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок застосування цього Закону провадиться Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх підпорядкованості та форм власності, а саме в розмірах, які і визначені Кабінетом міністрів України , згідно з бюджетними призначеннями. З врахуванням вимог ст. 95 Конституції України позивачу проведена виплата зазначеної допомоги на оздоровлення. Крім того, відповідачу на підставі ст 99 КАС України, де встановлено річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, просить обчислювати строк звернення до суду з 12.05.2008 року.

В судове засідання сторони не з'явились, про розгляд справи були повідомлені у встановленому законом порядку, направили заяви в яких просять справи розглядати без їх у часті, позивач позовні вимоги підтримує повністю, представник відповідача позов не визнала.

Керуючись принципами верховенства права та законності , оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що всі докази є належними, допустимими та достовірними, а також достатні і взаємно пов'язані.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, категорія 2, (а.с. 6.), перебуває за місцем свого проживання на обілку в управлінні праці та соціального захисту населення Згуріської РДА Київської області. Згідно абз. 4 ч. 4 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на щорічну допомогу на оздоровлення - 5 мінімальних заробітних плат, розмір яких визначається на момент виплати, а саме за 2005 рік - 1660, 00 грн ( 332x5), за 2006 рік -1875 грн. (375x5), за 2007 рік - 2110 грн.( 420x5). Відповідач виплатив позивачу дану допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 „ Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" а саме за 2005 рік - 100 грн., за 2006 рік - 100 грн., за 2007 рік -100 грн., тому недорахована сума на оздоровлення складає 3775, 00 грн.

Позивач звернувся до суду в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст 99 КАС України, оскільки про своє порушене право дізнався в 2007 році, ознайомившись із

Постановами Вищого Адміністративного Суду України від 14.02.2007 року та 29.03.2007 року та Верховного Суду України від 20.02.2007 року щодо виплати допомоги на оздоровлення, після чого скористався можливістю досудового вирішення спору, звернувся до відповідача з даного приводу та отримав від відповідача офіційне письмове роз'яснення від 12.05.2008 року, згідно якого дізнався про відмову в проведенні йому перерахунку допомоги на оздоровлення (а.с. 5)

Згідно із ч.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Пава і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обв"язком держави.

2

Згідно із ст. 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст 22 Конституції України, конституційні права і свободи Гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів тому, що внесенням змін до чинних законів не допускається звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ст. . 113 Конституції України, KM України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також Указами Президента України та

Постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до п.6 ч. 1 ст 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція України не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органом, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

Згідно ч.1 ст. 8 КАС України суд при вірішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.4 ст 9 КАС України у разі невідповідності нормативно- правого акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встновлюється річний строк, який якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повнинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.4 ст 99 КАС України, якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішеня спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб"єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб"єкта владних повноважень.

Згідно із ч. 4, 5, 7 ст. 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: -інвалідам І і II групи виплачується 5 (п'ять) мінімальних заробітних плат;абз.З -інвалідам III групи, дітям-інвалідам- 4(чотири) мінімальні заробітні плати; абз.4 -учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії - 5 (п"ять) мінімальних заробітних плат;абз.5 -учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - З(три) мінімальні заробітні плати; абз.6 - кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків - 3(три) мінімальні заробітні плати; абз.7 -евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей - 3(три) мінімальні заробітні плати. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір заробітної плати визначається на момент виплати.

Згідно зі ст. 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи „ дія положень Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону.

Законами України № 3235 від 20 грудня 2005 року та № 489 від 19 грудня 2006 року дію абзацу другого, третього, четвертого, п"ятого, шостого, сьомого частини четвертої, частини сьомої статті 48 Закону України № 796 було зупинено відповідно на 2006 та 2007 роки у частині виплати компенсацій і допомог у розмірах до мінімальної заробітної плати згідно із Законом та у частині визначення розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати.

Рішенням Конституційного Суду України за № 6-рп від 09.07.2007 року, пункт 30 статті 71 Закону № 489 „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року, яким зупинено на 2007 рік дію в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати - абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого, сьомого частини четвертої та частини сьомої статті 48 ЗУ „Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) та втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України даного Рішення.

Згідно з п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про застосуваня Конституції України при здійсненні правосуддя" оскільки Конституція України, як зазначено в її ст. 8 , має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватися на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Так, згідно Закону України „Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2003 рік" розмір мінімальної заробітної плати встановлений 185 грн., який згідно внесень послідуючих змін до Державного бюджету України зростав кожен наступний рік.

237, 00грн. 01.09.04-31.12.04 Закон України №1344 від 27.11.2003 262, 00грн. 01.01.05-31.03.05 Закон України №2285 від 23.12.2004 290, 00грн. 01.04.05-30.06.05 Закон України №2285 від 23.12.2004 310, 00грн. 01.07.05-31.08.05 Закон України №2285 від 23.12.2004 332, 00грн. 01.09.05-31.12.05 Закон України №2285 від 23.12.2004 350, 00грн 01.01.06-30.06.06 Закон України №3235 від 20.12.2005 375, 00грн. 01.07.06-30.11.06 Закон України №3235 від 20.12.2005 400, 00грн. 01.12-06-31.12.06 Закон України №3235 від 20.12.2005 400, 00грн. 01.01.07-31.03.07 Закон України №489 від 19.12.2006 420, 00грн. 01.04.07-30.06.07 Закон України №489 від 19.12.2006 440, 00грн. 01.07.07-30.09.07 Закон України №489 від 19.12.2006

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення, так як в судовому засіданні доведено, що мають місце неправомірні дії відповідача, щодо невиплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із суми мінімальної заробітної плати та порушене матеріальне право позивача та отримання щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати.

Отже, оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами то суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Крім того, позивач не пропустив процесуальний строк звернення до суду, щодо оскарження дій відповідача. Суд приходить до висновку, що перебіг річного строку звернення до суду за захистом своїх прав для позивача починається з того часу коли він дізнався про порушення його прав, а не з моменту виплати допомоги на оздоровлення. Так, строк звернення до суду позивача розпочався, коли він одержав від відповідача лист - відмову про донарахування виплат на оздоровлення від 12.05.2008 року (а.с. 5)

Позивач на підставі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про держане мито" звільнений від сплати судового збору в доход держави, судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України підлягають стягненню з Державного бюджету України, однак на підставі ст. 88 КАС України, суд вважає за необхідне звільнити управління правці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області від сплати судового збору в доход держави, так як відповідач є бюджетною організацією та грошові кошти для виплати компенсації, що оспорюється, надходять із Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. З, 16, 19, 22, 64, 75, 92, 113 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 03.10.1997 року №4-ЗП (справа про набуття чинності Конституцією), від 20.03.2002 року №5 -рп/2002, від 01.12.2004 року №19-рп/2004, від 09.07.2007 року №6-рп/2007 у справі за Конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України( конституційності) положень ст. ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч.1 ст. 66, п.п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст ст. 98, 101, 103, 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), ст. ст. 48, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 05.10.2006 року №231-У, постановою Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року №9 „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", постановою Пленуму Верховного Суду України від 03.12.1997 року №13 „Про практику розгляду судами справ за скаргами на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних, посадових і службових осіб у сфері управлінської діяльності, які порушують права та свободи громадян", ст. ст. 8, 9, 21, 69, 86, 99, 160, 162, 163, 167 КАС України , -

ПОСТАНОВИВ

Адміністративний позов ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дій суб"єкта владних повноважень неправомірними та стягнення недорахованих сум на оздоровлення за 2005, 2006, 2007 роки - задоволити повністю.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області щодо недорахування сум на оздоровлення ОСОБА_1 за виключенням суми фактично проведених виплат - неправомірними. Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (р/р 35213007001075 МФО 821018 УДК в Київській області код ЄДРПОУ 20624042) виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2, фактично проживаючого за адресою : с Жовтневе вул. . Гагаріна, 86 Згурівського району Київської області , зареєстрованого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3 . Запоріжська, 33 Згурівського району Київської області недораховані

4

суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2005, 2006, 2007 роки в розмірі 5435 ( п"ять тисяч чотириста тридцять п"ять) гривень.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 (десяти ) днів з дня її складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга та постанову суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 20 ( двадцяти ) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.