Справа № 2-а-475/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого – судді Волощука В.В.
при секретарі Корнєйчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про визнання дій протиправними, стягнення допомоги громадянам , які проживають на території радіоактивного забруднення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 2002 року по 2009 рік йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення його прав.
Заборгованість по щорічній допомозі на оздоровлення як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (ст.48 зазначеного Закону ), позивач визначив в розмірі 13567,90 грн.
Позивач у своєму позові посилається на те, що отримував відповідну допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, тобто щорічну допомогу в розмірі 15,70 грн., до 2005 року та щорічну допомогу в розмірі 75 грн., з 2005 року, тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Також позивач зазначає, що про порушення своїх прав він дізнався в квітні місяці 2009 року з письмової відмови відповідача у виплаті вказаних коштів, а тому вважає, що строк позовної давності ним не пропущений.
Позивач в судове засідання не з’явився, але від нього надійшла заява згідно якої просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, має другу групу інвалідності, пов’язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, в зазначений період часу проживав з 2000 року та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, довідкою до акту огляду МСЕК, копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідкою Олевської міської ради.
Згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", слідує, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії у розмірі 3-х мінімальних заробітних плат, а інвалідам другої групи у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат.
Щорічна допомога виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на час виплати.
Проте, вказана допомога УПСЗН Олевської РДА Житомирської області виплачувались позивачу у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі, що стверджується довідкою УПСЗН Олевської РДА, листом УПСЗН Олевської РДА .
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Крім того, пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 01.11.1996 року з наступними змінами та доповненнями, зазначено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, порушені права позивача.
Враховуючи вище зазначене, заборгованість по ст. 48 зазначеного Закону підлягає стягненню повністю відповідно до заявлених позовних вимог незалежно від часу її виникнення, тобто за період з 2002 року по 2009 року, оскільки в даному випадку це необхідно для повного захисту порушеного права позивача на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи, як слідує з вимог ст. 11 КАС України.
Суд вважає, що позивач не пропустив строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, оскільки про порушення своїх прав він дізнався в квітні 2009 року з письмової відмови відповідача щодо виплати вказаних коштів.
З врахуванням розмірів заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачу у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст.48 вище зазначеного Закону становить 13567,90 грн., що стверджується розрахунками, зазначеними в позовній заяві.
Відповідач є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачу в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Керуючись ст.ст. 8,19,22 Конституції України, ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.10,11,17,71,86,99,122,158 – 163, 167,186,254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити .
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 коштів, не у відповідності до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 3521108000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 13567,90 грн ., заборгованості за період з 2002 року по 2009 рік, по щорічній допомозі на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченій ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Звільнити ОСОБА_1, від сплати державного мита відповідно до п.18 ч.1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 135,68 грн., державного мита на користь держави з рахунку № 3521108000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Постанова Олевського районного суду Житомирської області суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: