Постанова № 60918995, 05.09.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2016
Номер справи
815/1489/16
Номер документу
60918995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1489/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2016 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАМПАНЬ УКРАЇНИ» до Арцизької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000031400 від 29.02.2016 року,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ШАМПАНЬ УКРАЇНИ» до Арцизької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000031400 від 29.02.2016 року.

В судовому засіданні 30.08.2016 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі з огляду на те, що позивач оприбутковував належним чином готівкові кошти в касі підприємства, а виявлені під час проведення фактичної перевірки від 11.02.2016 року порушення не можуть вважатись не оприбуткуванням готівкових коштів, а повинні розглядатись як порушення порядку ведення книг обліку та застосування РРО. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, пославшись на встановлення порушень порядком та у спосіб передбачені законом, окрім того, встановлені під час проведення фактичної перевірки 11.02.2016 року не спростовані представником позивача, в зв'язку із чим, оскаржене податкове повідомлення-рішення є законним.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:

Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому справи за позовами щодо оскарження його рішень дій чи бездіяльності з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, 104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.

11.02.2016 року посадовими особами Головного управління ДФС в Одеській області проведена фактична перевірка господарської одиниці, що розташована за адресою: Арцизький район, с. Надеждівка, вул.. Леніна, 75, що належить суб'єкту господарської діяльності ТОВ «Шампань України», за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 11.02.2016 року № 29/15/32/22/06/00413143 (дата та номер реєстрації акту в органі ДФС за місцем обліку - від 16.02.2016 року № 8/15-07-22-01-36 -а.с.14-17).

Зазначеною перевіркою встановлені наступні порушення ТОВ «Шампань України»: п.7 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95- ВР (далі за текстом - Закон № 265), а саме встановлено неподання електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків по дротових або бездротових каналах зв'язку до органів державної фіскальної служби за 20.08.2015 року звіт № 13; п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 (далі за текстом - Положення № 637), що виразилось у не оприбуткуванні готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій від 30.07.2015 року № 3000149999/1, а саме: за 05.08.2015 року - 1445,00 грн., за 10.08.2015 року - 1675,00 грн., за 28.08.2015 року - 790,00 грн., за 01.09.2015 року - 690,00 грн., за 15.09.2015 року - 440,00 грн., за 18.09.2015 року - 213,39 грн., за 24.09.2015 року - 7556,86 грн., за 12.10.2015 року - 60,00 грн., за 13.10.2015 року - 105,00 грн., за 27.10.2015 року - 140,00 грн., за 30.10.2015 року - 835,00 грн., за 02.11.2015 року - 265,00 грн., за 02.11.2015 року - 180,00 грн., за 12.11.2015 року - 40,00 грн., за 13.11.2015 року - 60,00 грн., за 23.12.2015 року -1270,00 грн., за 24.12.2015 року - 2785,00 грн. Загальна сума не оприбуткованих готівкових коштів склала 18550,25 грн.

Згідно розрахунку штрафних санкцій по акту фактичної перевірки ТОВ «Шампань України», підприємство притягнуто до наступної відповідальності: за порушення п.7 ст.3 Закону № 265 застосовано штраф, передбачений п. 9 ст. 17 зазначеного Закону в розмірі 170 грн.; за порушення п. 2.6 Положення № 637 застосовано штраф, передбачений абз.3 п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року № 436/95 (далі за тестом - Указ № 436) - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми (18550,25 грн. * 5 = 92751,25 грн.). Таким чином, загальна сума нарахованої штрафної санкції складає 92921,25 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області 29.02.2016 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000031400 (а.с.12), яким до підприємства застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 92921,25 грн.

Розглянувши доводи позивача та здійснивши оцінку вказаних рішення відповідача з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України суд приходить до висновку про його відповідність законові з наступних підстав:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями).

В главі 8 Податкового кодексу України визначені види перевірок контролюючих оганів, порядок їх проведення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п. 75.1.3. п. 75.1 ст.7 5 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до п.80.1. ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР.

Відповідно до п.п.3,7,9 ст.3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: - застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; - подавати до органів доходів і зборів звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку. Суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані. Порядок передачі інформації до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється органом доходів і зборів на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; - щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Відповідно до п.9 ст.17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах, зокрема десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - в разі неподання до органів державної фіскальної служби звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з реєстраторів розрахункових операцій по дротових або бездротових каналах зв'язку, в разі обов'язковості її подання.

Таким чином, на підставі п.9 ст.17 Закону № 265/95-ВР Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області обґрунтовано застосовані штрафні санкції на суму 170 грн. за неподаний до органу ДФС 2-звіт за 20.08.2015 року № 13.

Пунктом 1.2 глави 1 Положення № 637 встановлено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 2.6 глави Положення N 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Відповідно до ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року № 436/95 (із змінами і доповненнями), у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Аналіз наведених норм матеріального права діє підстави для висновку про те, що у разі проведення готівкових розрахунків з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення №637 оприбуткування готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у касових ордерах та відображення на їх підставі готівки у касовій книзі. У випадку проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абзац 3 ст.1 Указу №436).

В ході проведення фактичної перевірки підприємством була надана книга розрахункових операцій від 30.07.2015 року № 3000149999/1, у якій були відсутні будь-які записи, що і стало підтвердженням не оприбуткування готівки.

Таким чином, суд вважає, що Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області законно застосовані штрафні санкції на суму 92751,25 грн. (18550,25 грн. х 5).

Оскільки під час офіційного з`ясування обставин справи встановлена законність оскаржуваного акту суб'єктів владних повноважень, суд повинен винести рішення, яким у задоволенні позовних вимог про визнання його протиправним та скасування відмовити, на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАМПАНЬ УКРАЇНИ» до Арцизької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000031400 від 29.02.2016 року - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 05.09.2016 року.

Суддя Єфіменко К.С.

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАМПАНЬ УКРАЇНИ» до Арцизької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000031400 від 29.02.2016 року - відмовити повністю.

05 вересня 2016 року.