Постанова № 60918901, 18.08.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
813/1558/16
Номер документу
60918901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2016 року № 813/1558/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кедик М.В.

за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,

представник позивача не прибув,

представник відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області про визнання незаконним висновку, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області (далі - відповідач, відділ ДРАЦС Жидачівського РУЮ), у якому згідно уточнених позовних вимог просить суд зобов'язати відповідача по справі поновити запис акту про зміну імені з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_2" та визнати протиправним висновок Жидачівського РАЦС про відмову у поновленні запису акту про зміну імені від 01.04.2016.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем неправомірно відмовлено у поновлені запису акта про зміну імені. Стверджує, що прізвище у свідоцтві про народження позивача вказано " ОСОБА_2" і до 2000 року всі особисті документи ОСОБА_1 були видані на прізвище "ОСОБА_2". У 2000 році у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 було прострочено термін перебування за кордоном, у закордонному паспорті на прізвище "ОСОБА_2" позивачу зроблена відмітка та заборона перетинати кордон протягом двох років. У зв'язку з цим у 2000 році ОСОБА_1 звернувся до Жидачівського РАЦС з заявою про зміну прізвища з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 - дівоче прізвище дружини та у подальшому на підставі цієї зміни виготовив закордонний паспорт на прізвище "ОСОБА_1 ". Вважає відмову відповідача необґрунтованою та протиправною.

Позивач у судове засідання не прибув, подав до суду клопотання від 08.08.2016 (вх. № 20311), в якому позовні вимоги підтримує повністю, просить справу розглянути без його участі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Подав до суду заперечення від 15.08.2016 вх. № 20825, в якому просить розглядати справу без участі представника відділу. Зазначає, що відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 - актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Отже, якщо заявник здійснював державну реєстрацію зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові), то хоча б один актовий запис був збережений. Відсутність двох примірників підтверджено повідомленням виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції Львівської області від 12.11.2015 № 4227/03.1-06-34 про відсутність актового запису. Відповідно до п. 7 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім'я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей. Звертає увагу, що до 27.07.2010 дана вимога передбачала, якщо особа здійснила державну реєстрацію зміни імені, то відповідно здійснювалися зміни і в інші актові записи заявника. Однак, у актовому записі про шлюб заявника від 10.05.1980 № 12 складеного по виконавчому комітеті Дев'ятниківської сільської ради Жидачівського району Львівської області відсутня відмітка про зміну прізвища заявника, а також відсутній документ, який би підтверджував наявність актового запису щодо державної реєстрації народження заявника та зв'язок його з із зміною прізвища після реєстрації шлюбу.

За таких обставин суд вважає, що справу можливо розглядати за відсутності сторін у справі на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71, 128 КАС України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся до відділу ДРАЦС Жидачівського РУЮ із заявою про поновлення актового запису про зміну імені з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 складеного у 2000 році по відділу ДРАЦС Жидачівського РУЮ.

01.04.2016 відділом ДРАЦС Жидачівського РУЮ було складено висновок у справі про відмову у поновленні запису про зміну імені, у якому зазначено, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, запис акта про зміну імені з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 за 2000 рік не підлягає поновленню відділом ДРАЦС Жидачівського районного управління юстиції у Львівській області у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів, а також відомостей або інформації про родове прізвище заявника при реєстрації народження та зв'язок його із зміною прізвища після реєстрацією шлюбу. Відмова у поновлені до актового запису цивільного стану може бути оскаржена в судовому порядку.

Вважаючи відмову у поновленні запису про зміну імені протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюється Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 01.07.2010 (далі - Закон № 2398-VI).

Відповідно до ст. 2 Закону № 2398-VI, актами цивільного стану - є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, визначених цим законом, зміна імені, смерть.

Згідно з ст. 9 вказаного Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Частина 1 ст. 6 Закону № 2398-VI визначає, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ст. 23 Закону № 2398-VI поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану у разі його відсутності, що підтверджується документально.

Право на подання заяви про поновлення актового запису цивільного стану мають особи, зазначені в частині другій статті 22 цього Закону.

Заява про поновлення актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення.

У разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо, поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

У разі якщо втрачено актовий запис цивільного стану, складений компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок поновлення, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану повідомляється компетентному органу іноземної держави.

На підставі поновленого актового запису цивільного стану повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

При цьому, частиною 5 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Згідно з Розділом І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до п. 3.3 вказаних Правил, поновлення актових записів цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої було складено актовий запис; одного з батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальника неповнолітнього та опікуна малолітнього; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Пунктом 3.5 передбачено, що поновлення втрачених актових записів про шлюб, зміну прізвища, розірвання шлюбу, смерть проводиться тільки за наявності документів, які підтверджують, що відповідний актовий запис був раніше складений в органах державної реєстрації актів цивільного стану України (свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, його копії, засвідченої нотаріально, відмітки (штампа) про державну реєстрацію акту цивільного стану в паспорті або паспортному документі), або на підставі рішення суду.

Пунктом 3.8 цих же Правил визначено, що разом із заявою про поновлення втраченого актового запису цивільного стану подаються: архівна довідка, видана державним архівом в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, якщо метричні книги або книги державної реєстрації актів цивільного стану передані на зберігання до державної архівної установи; документи (виписки з них), які підтверджують дані, необхідні для поновлення актового запису цивільного стану; свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (про народження, смерть, шлюб, розірвання шлюбу тощо); інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з п. 3.11 Правил, на підставі поданих заявником та затребуваних відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України документів та їх аналізу складається висновок про поновлення або відмову в поновленні актового запису цивільного стану. У разі відмови в поновленні актового запису цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України вказуються: коли і ким подана заява про поновлення актового запису; який конкретно актовий запис необхідно поновити; які документи були подані заявником та зібрані відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України (перелічити документи); що встановлено за результатами перевірки; причини відмови в поновленні актового запису; роз'яснення про можливість оскарження відмови в судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було подано відповідачеві заяву про зміну імені з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 складеного у 2000 році по відділу ДРАЦС Жидачівського РУЮ, проте висновком відповідача було відмовлено у поновленні запису про зміну імені, у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів, а також відомостей або інформації про родове прізвище заявника при реєстрації народження та зв'язок його із зміною прізвища після реєстрацією шлюбу.

Разом із заявою позивачем було подано такі документи: повідомлення видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 12.11.2015 № 4227/03.1 - 06-34 про відсутність актового запису про зміну імені, копію паспорта заявника КВ № 415513, виданого Жидачівським РВ УМВСУ у Львівській області 05.05.2000; довідка від 12.01.2015 № 28/6 видана Жидачівським районним сектором ДМС України у Львівській області, повний витяг з ДРАЦС громадян про відсутність актового запису цивільного стану, копію актового запису про шлюб заявника від 10.05.1980 № 12 складеного по виконавчому комітеті Девятниківської сільської ради Жидачівського району Львівської області на ОСОБА_2 та ОСОБА_3; повний витяг з ДРАЦС громадян щодо актового запису про шлюб заявника від 10.05.1980 № 12 складеного по виконавчому комітеті Девятниківської сільської ради Жидачівського району Львівської області на ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Так, правильність написання зазначених вище відомостей підтверджується наступними документами:

- прізвище згідно копії трудової книжки, дата заповнення 13.08.1973, в графі (фамилия) прізвище зазначено "ОСОБА_2";

- прізвище згідно військового білету від 16.10.1974 НОМЕР_3 в графі (фамилия) прізвище зазначено "ОСОБА_2";

- згідно свідоцтва про восьмирічну освіту від 20.06.1972 НОМЕР_4, дане видано ОСОБА_2.

Також відповідно до витягу з будинкової книги будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець міста Львів зареєстрований 06.11.1981 за вищевказаною адресою, згідно паспорта НОМЕР_5 виданого 24.03.1997 Жидачівським РВ УМВС України у Львівській області та відповідно до змін внесених 05.05.2000 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець міста Львів зареєстрований 06.11.1981 за вищевказаною адресою, згідно паспорта НОМЕР_6 виданого 05.05.2000 Жидачівським РВ УМВС України у Львівській області.

В матеріалах справи наявна довідка видана виконкомом Вибраніської сільської ради від 19.04.2016 № 304, про те, що гр. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, житель АДРЕСА_1, згідно записів по господарських книгах села Вибранівка з 1980 до 200 рр. та ОСОБА_1 згідно паспорта НОМЕР_6 виданий 05.05.2000 Жидачівським РВ УМВС України у Львівській області одна і та ж особа.

Крім того, в довідці Жидачівського районного сектору ГУ ДМСУ у Львівській області від 06.07.2016 № 28/1583 виданій ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, зазначено, що НОМЕР_1 виданий Жидачівським РВ УМВС України у Львівській області 05.05.2000 оформлений та виданий взамін паспорта НОМЕР_5 виданого Жидачівським РВ УМВС України у Львівській області 24.03.1997 у зв'язку з заміною прізвища «ОСОБА_2».

З огляду на встановлені обставини суд дійшов висновку, що додані позивачем до заяви про поновлення актового запису про зміну імені документи давали можливість відповідачу прийняти рішення про поновлення актового запису цивільного стану відповідно до вимог Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, тому суд приходить висновку, що відмова відповідача у поновлені запису акта про зміну імені, яка оформлена висновком від 01.04.2016, є протиправною.

За таких обставин, з урахуванням досліджених в ході розгляду справи письмових доказів, суд приходить до висновку, про наявність підстав для поновлення запису акта про зміну імені з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_2".

Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області про відмову у поновленні запису акта про зміну імені від 01.04.2016.

3. Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області поновити запис акту про зміну імені з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_2".

4. Стягнути з відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жидачівського районного управління юстиції Львівської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Суддя Кедик М.В.