Рішення № 60894134, 30.08.2016, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
30.08.2016
Номер справи
926/893/16
Номер документу
60894134
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" серпня 2016 р. Справа № 926/893/16

За позовом товариства з обмеженою відповідальністю Цунамі, м. Рожище Волинської області

до товарної біржі Буковинська універсальна біржа, м. Чернівці

треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -

1) державне підприємство Сторожинецьке лісове господарство, м. Сторожинець Чернівецької області

2) фізична особа-підприємець ОСОБА_1, с. Димка Глибоцького району Чернівецької області

про визнання недійсним протоколу засідання аукціонного комітету, визнання недійсними електронних торгів, визнання недійсним п. 5.1 Регламенту відкритих публічних торгів на електронному майданчику, заборону відповідачеві проводити електронні торги

Суддя Дутка В.В.

Представники:

від позивача ОСОБА_2, довіреність від 25.12.2015р.

від відповідача ОСОБА_3, керівник

від третіх осіб не зявилися

СУТЬ СПОРУ: товариство з обмеженою відповідальністю Цунамі звернулося до господарського суду Чернівецької області з позовом до товарної біржі "Буковинська універсальна біржа" про:

- визнання недійсним протоколу засідання аукціонного комітету з продажу необробленої деревини товарної біржі Буковинська універсальна біржа № 13 від 19.04.2016 р. в частині позбавлення прав ТОВ ЦУНАМІ права участі в торгах на електронному майданчику строком на 3 місяці до 19.07.2016 р.,

- визнання недійсними електронних торгів з продажу необробленої деревини по лоту № 826, проведених товарною біржею Буковинська універсальна біржа 22.04.2016 р.,

- визнання недійсним пункту 5.1 Регламенту відкритих публічних (аукціонних) торгів на електронному майданчику, затвердженого протоколом аукціонного комітету товарної біржі Буковинська універсальна біржа № 12 від 26.02.2016 р. по відношенню до Покупців необробленої деревини з підстав, передбачених законом,

- заборону відповідачеві проводити електронні торги з продажу необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів України.

Позовні вимоги обґрунтовані оскарженням порядку проведення та результатів електронних торгів з продажу необробленої деревини, що відбулися 22.04.2016р. та окремих положень Регламенту відповідача з причин невідповідності вказаного документа наказу Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р., Закону України Про товарну біржу, Господарського кодексу України.

Ухвалою господарського суду Чернівецької області (суддя Дутка В.В.) від 28.04.2016р. порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 12.05.2016р.

Ухвалою від 12.05.2016 р. до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено державне підприємство Сторожинецьке лісове господарство, розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 25.05.2016р.

Ухвалою від 25.05.2016 р. до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено фізичну особу-підприємця ОСОБА_1, розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 09.06.2016р.

У звязку з перебуванням судді Дутки В.В. у черговій відпустці згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.06.2016 р. справу № 926/893/15 передано до провадження судді Ковальчук Т.І.

Ухвалою від 09.08.2016р. (суддя Ковальчук Т.І.) задоволено заяву ТОВ Цунамі про відвід судді Ковальчук Т.І., відведено суддю Ковальчук Т.І. від розгляду справи № 926/893/16, передано справу № 926/893/2016 на повторний автоматизований розподіл для визначення судді для розгляду справи.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.08.2016р. у звязку із задоволенням відводу судді Ковальчук Т.І. справу передано до провадження судді Дутки В.В.

Ухвалою від 10.08.2016р. розгляд справи призначено на 30.08.2016р.

23.08.2016р. через канцелярію суду надійшла заява ТОВ Цунамі від 16.08.2016р. про відвід судді Дутки В.В. у справі №926/893/16.

Ухвалою від 30.08.2016р. відмовлено в задоволенні заяви ТОВ Цунамі від 16.08.2016 року про відвід судді Дутки В.В.

Судове засідання 30.08.2016 року проводилось в режимі відеоконференції за клопотанням ТОВ "ЦУНАМІ".

У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.

Представники третіх осіб в засідання не зявилися, що не перешкоджає розгляду спору по суті, оскільки суд належним чином повідомив сторони, третіх осіб про час, дату і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Відповідно до п.1.1. Статуту Товарної біржі Буковинська універсальна біржа, затвердженого рішенням загальних зборів, оформленого протоколом №1/15 від 01.12.2015р., Біржа створена у відповідності з Рішенням загальних зборів членів від 24.11.2008р., на підставі Законів України Про товарну біржу, Про державну підтримку сільського господарства України, Господарського кодексу України та іншого чинного законодавства України.

26.02.2016р. аукціонним комітетом товарної біржі Буковинська універсальна біржа, затверджено Регламент відкритих публічних (аукціонних) торгів на електронному майданчику товарної біржі Буковинська універсальна біржа (надалі - Регламент).

Згідно п.3.2. Регламенту, останній регулює порядок організації торгів на ЕМ, подачі Пропозицій товару та Заяв, проведення торгів на ЕМ, а також порядок укладання угод і їх документальне оформлення.

Покупець, який бажає приймати участь в торгах обирає на сайті бажані лоти, після цього йому формується рахунок для оплати реєстраційного внеску 60 грн. в т.ч. ПДВ за кожний лот (п.4.3.Регламенту).

Хід торгів відображається відкрито на сайті в режимі on-line.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач подав 19.04.2016р. на біржу через офіційний сайт відповідача https://em.bue.cv.ua/ заявку на придбання необробленої деревини породи дуб у Державного підприємства Сторожинецьке лісове господарство лот №826 та сплатив реєстраційний внесок за участь в аукціоні в сумі 60 грн.

Відповідач у повідомленні від 21.04.2016р., яке отримане позивачем цього ж дня, довів до відома позивача, що 19.04.2016р. відбулось засідання аукціонного комітету товарної біржі Буковинська універсальна біржа з питань проведення торгів з продажу необробленої деревини. Одним із питань в порядку денному було розгляд листів, що надійшли від лісових господарств Чернівецької області щодо незаключення договорів по виграним лотам та невиконання умов договорів учасниками торгів з продажу необробленої деревини. 30.03.2016 р. по ТОВ «Цунамі» надійшов лист від ДП «Строжинецьке ЛГ», про те, що Ваше підприємство відмовляється забрати всю деревину по договору №16-03ф-371ет від 26.02.2016 р. та 05.04.2016 р. отримано пояснення від ТОВ «Цунамі». Невиконання умов заключеного договору з лісовим господарством регулюється п. 5.1. Регламенту відкритих публічних (аукціонних) торгів на електронному майданчику Товарної біржі «Буковинська універсальна біржа», редакція від 26.02.2016 р. Згідно рішення Аукціонного комітету від 19.04.2016 р., Протокол №13, та п.5.1. зазначеного вище Регламенту, Ваше підприємство не буде допускатись до торгів на Електронному майданчику ТБ «Буковинська універсальна біржа» строком на 3 місяці, тобто до 19 липня 2016р. Також нагадуємо, що при повторному порушенні п. 5.1. Регламенту, підприємство назавжди позбавляється права участі на Електронному майданчику ТБ «Буковинська універсальна біржа».

Позивач мотивуючи підстави позову, вважає внесення відповідачем до Регламенту приписів пункту 5.1. такими, що суперечать наказу Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р., як спеціальному нормативному акту, що регулює правовідносини між покупцем та біржею у сфері аукціонних торгів необробленою деревиною. Відтак, позивача незаконно позбавлено права участі в торгах на електронному майданчику строком на 3 місяці.

Предметом позову є вимоги про визнання недійсним протоколу засідання аукціонного комітету, визнання недійсним електронних торгів, визнання недійсним п. 5.1 Регламенту відкритих публічних торгів на електронному майданчику, заборону відповідачу проводити електронні торги.

Діяльність товарної біржі з реалізації необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, здійснюється відповідно до Закону України "Про товарну біржу", статуту біржі, правил біржової торгівлі, біржового арбітражу та Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 року № 42 "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини".

Так, Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 26.02.2007р. за №164/13431 "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини" (далі-Положення) регулюється порядок реалізації усієї необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, за винятком дров паливних, деревини, яка використовується для розвитку матеріально-технічної бази (будівництво, ремонт тощо) постійних лісокористувачів відповідно до затверджених кошторисів, деревини, використання якої передбачено колективними договорами, деревини для індивідуального ремонту та будівництва згідно з поданими заявами, деревини для забезпечення потреб соціальної сфери, а також деревини для забезпечення потреб виробничих деревообробних підрозділів постійних лісокористувачів.

Відповідно до п. 1.2. Положення реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі.

Згідно п.1.3. Положення аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.

В силу п. 1.6 Положення організатором аукціону є біржа, з якою продавцем укладено договір про проведення аукціону з продажу необробленої деревини. Покупцем є суб'єкт господарської діяльності незалежно від форми власності, резидент України, який бажає придбати необроблену деревину для забезпечення потреб власного деревообробного виробництва відповідно до умов аукціону від свого імені та за власний рахунок і не перебуває у стані ліквідації або проти якого не порушено справу про банкрутство.

Згідно п. 2.8 Положення з метою своєчасного інформування покупців біржа не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення аукціону оприлюднює у друкованих засобах масової інформації обласного значення та загальнодержавного значення для спеціалізованого аукціону, також на власній сторінці в мережі Інтернет повідомлення про місце, дату і час проведення аукціону, відомості про обсяги запропонованої для продажу необробленої деревини, її породи, продавців, якісні характеристики, кількість та розміри лотів, початковий рівень ціни лота, крок аукціону, умови поставки, строки поставки, кінцевий термін прийняття заявок на участь в аукціоні, розмір та термін перерахунку гарантійного внеску.

Згідно п. 2.13 Положення для участі в аукціоні покупці необробленої деревини подають біржі заяву про участь в аукціоні.

Відповідно до п. 2.14. Положення сума гарантійного внеску визначається у розмірі п'яти відсотків від початкової вартості лота. Гарантійний внесок повинен бути перерахований на рахунок біржі в терміни, зазначені в оголошенні про проведення аукціону.

Згідно п. 3.1. Положення організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі. Зокрема біржа: розробляє регламент проведення аукціону; оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем.

Відповідно до ч. 1 ст. 279 ГК України товарна біржа є особливим суб'єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торговельним операціям.

Відповідно до ч. 4 ст. 281 ГК України біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам - громадянам, зареєстрованим на біржі відповідно до її статуту для виконання доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій.

Закон України "Про товарну біржу" визначає правові умови створення та діяльності товарних бірж на території України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про товарну біржу" товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій. Товарна біржа діє на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках та може мати печатки.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про товарну біржу", яка кореспондується з ст. 280 ГК України товарна біржа має право встановлювати відповідно до цього Закону та чинного законодавства власні правила біржової торгівлі та періодичні внески для членів біржі, плату за послуги, що надаються біржею, встановлювати інші грошові збори, встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил.

В силу ст. 8 Закону України "Про товарну біржу" членами товарної біржі є засновники, а також прийняті до її складу згідно із статутом біржі вітчизняні та іноземні юридичні і фізичні особи. Порядок прийняття у члени біржі та вибуття із складу її членів визначається статутом товарної біржі.

Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам.

Правила біржової торгівлі розробляються відповідно до чинного законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань. Правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим (ст. 17 Закону України "Про товарну біржу").

На підставі рішення біржового комітету товарної біржі "Буковинська універсальна біржа", яке оформлено протоколом №12 від 26.02.2016 року, затверджено регламент відкритих публічних (аукціонних) торгів на електронному майданчику товарної біржі Буковинська універсальна біржа, який встановлює особливості відкритих публічних (аукціонних) торгів на Електронному майданчику і є обовязковим для виконання. Порушення учасниками Електронних біржових торгів даного Регламенту несе за собою відповідальність, передбачену цим Регламентом, Правилами Біржових торгів та чинним законодавством України.

Згідно п.2 Регламенту, покупець юридична особа або фізична особа, яка зареєструвалася на Електронному майданчику в якості Покупця, а також уклала Угоду про прийом в тимчасові члени біржі на право участі в торгах на ЕМ строком на один рік та оформила заяву на купівлю товару.

12.05.2016р. товарна біржа Буковинська універсальна біржа (далі-Біржа) і ТОВ Цунамі (надалі-тимчасовий Член біржі) уклали Угоду про прийом в тимчасові Члени біржі на право участі в відкритих публічних (аукціонних) торгах на Електронному Майданчику ТБ Буковинська універсальна біржа.

За п.1.2. вказаної Угоди, термін Тимчасового членства триває один рік з моменту підписання даної Угоди.

Відповідальність Біржі та тимчасового члена біржі за невиконання або неналежне виконання зобовязань за цією Угодою регулюється Регламентом та чинним законодавством (п.5.1. Угоди).

Отже, уклавши Угоду від 12.05.2016р., позивач тим самим погодився з її умовами і Регламентом.

26.02.2016р. відбулися електронні торги з продажу необробленої деревини, які проведені товарною біржею Буковинська універсальна біржа. За результатами торгів право на придбання у ДП Сторожинецьке лісове господарство продукції виграло ТОВ Цунамі, що підтверджується Свідоцтвом переможця №430. Цього ж дня, між Продавцем і Покупцем укладений Договір купівлі-продажу необробленої деревини №16-03ю-371ст.

Листом ТОВ Цунамі від 30.03.2016р. повідомлено ДП Сторожинецьке лісове господарство, що у звязку з технічними змінами у виробництві, відпала потреба у постачанні на ТОВ Цунамі, придбаного за лотом №678, пиловника дубового 1,2,3 сортів діаметром 14-25 та деревини дровяної для тех.потреб (дуб).

У свою чергу, ДП Сторожинецьке лісове господарство звернулося з листом від 30.03.2016р. до ТБ Буковинська універсальна біржа, яким повідомлено про надходження до нього вищезгаданої заяви ТОВ Цунамі в звязку з чим ДП Сторожинецьке лісове господарство вимушене розірвати угоду з ТОВ Цунамі та повернути кошти які сплачені за дану продукцію. При цьому, підприємство просило взяти до уваги порушення п.5.1. Регламенту та позбавити ТОВ Цунамі права брати участь в торгах на ЕМ строком на 3 місяці.

ТОВ Цунамі звернулося 05.04.2016р. до ТБ Буковинська універсальна біржа з проханням не позбавляти участі в електронних торгах і врахувати пояснення про те, що товариство прямо не відмовлялося від постачання лісопродукції по лоту №678, а запропонувало не постачати тільки певні позиції із цього лоту, тобто це була пропозиція внести зміни в договір купівлі-продажу необробленої сировини №16-03ю-371ст.

19.04.2016р. на засіданні аукціонного комітету з продажу необробленої деревини ТБ Буковинська універсальна біржа прийнято рішення, оформлене протоколом №13, позбавити ТОВ Цунамі права участі в торгах на електронному майданчику строком на 3 місяці, до 19 липня 2016р.

Згідно 5.1. Регламенту, у разі незаключення договору купівлі-продажу між Покупцем і Продавцем у термін 10 робочих днів або невиконання умов договору купівлі-продажу між Покупцем та Продавцем за повідомленням Продавця, Покупець не допускається до участі в торгах на ЕМ строком на 3 місяці. У випадку повторного порушення Регламенту Покупець назавжди позбавляється права участі в торгах на ЕМ.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами відкритих публічних торгів, що відбулися 26.02.2016р. ТОВ Цунамі отримало право на придбання у державного підприємства Сторожинецьке лісове господарство необробленої деревини, про що свідчить свідоцтво переможця №430 по аукціонних торгах на Електронному майданчику. Цього ж дня, 26.02.2016р. ДП Сторожинецьке лісове господарство (Продавець) та ТОВ Цунамі (Покупець) уклали договір купівлі-продажу необробленої деревини №16-03ю-371ет.

Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач виходив з того, що правопорушення сталося шляхом включення відповідачем пункту 5.1. до свого Регламенту. Для захисту свого права позивач, зокрема, просить визнати недійсним вказаний пункт Регламенту та визнати недійсними електронні торги проведені 22.04.2016р.

Так, згідно з ст. 3 Закону України "Про товарну біржу" товарна біржа має право встановлювати відповідно до цього Закону та чинного законодавства власні правила біржової торгівлі та біржового арбітражу, які є обов'язковими для всіх учасників торгів, однак такі Правила повинні відповідати чинному законодавству і в тому числі враховувати і вимоги Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини.

Включення до Регламенту товарної біржі пункту 5.1., зміст якого передбачає санкцію у вигляді позбавлення Покупця права на участь в торгах з підстав повідомлення Продавця про невиконання умов договору купівлі-продажу не відповідає приписам Закону України Про товарну біржу, Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно зі ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у випадку невиконання або неналежного виконання позивачем своїх зобов'язань за договором купівлі-продажу необробленої деревини №16-03ю-371ет, позивач повинен нести відповідальність, встановлену договором або законом.

При цьому, суд зазначає, що ані в Законі України Про товарну біржу, ані в Господарському кодексі України, ані у Положенні про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини не міститься права товарної біржі на встановлення у правилах біржової торгівлі санкцій за невиконання чи неналежне виконання договорів купівлі-продажу, укладених між учасниками аукціону.

Більш того, умови п. 9 Договору купівлі-продажу необробленої деревини №16-03ю-371ет передбачають відповідальність сторін за порушення договору, що відповідає положенням чинного законодавства України, зокрема, положенням Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.

Поряд з цим, ТОВ Цунамі звернулося з позовом до ДП Сторожинецьке лісове господарство про спонукання до виконання умов договору купівлі-продажу №16-03ю-371ет, а саме зобовязати відповідача виконати зобовязання за договором в натурі та стягнути пеню за несвоєчасну поставку продукції. Рішенням господарського суду Чернівецької області від 30.06.2016р., яке не набрало законної сили на час розгляду даного спору, позов задоволено частково, стягнуто з відповідача на користь позивача пеню в сумі 229,49 грн., в решті вимог відмовлено.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що положення п.5.1 Регламенту в частині недопущення Покупця до участі в торгах у разі невиконання умов договору купівлі-продажу та позбавлення назавжди права участі Покупця в торгах у випадку повторного порушення Регламенту суперечать ст.ст. 3, 17 Закон України Про товарну біржу, Положенню про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, ст.611 Цивільного кодексу України.

Таким чином, позовні вимоги ТОВ Цунамі про визнання недійсними п.5.1 Регламенту в частині недопущення Покупця до участі в торгах на ЕМ строком на 3 місяці у разі невиконання умов договору купівлі-продажу між Покупцем та Продавцем, за повідомленням Продавця. У випадку повторного порушення Регламенту Покупець назавжди позбавляється права участі в торгах на ЕМ є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В іншій частині пункт 5.1. Регламенту що стосується недопущення Покупця до участі в торгах на ЕМ строком на 3 місяці у разі незаключення договору купівлі-продажу між Покупцем і Продавцем у термін 10 днів відповідає вимогам ст. 3 Закон України Про товарну біржу, ст. 280 Господарського кодексу України.

Таким чином, застосування санкції, передбаченої п.5.1. Регламенту, яку судом визнано недійсною, призвело до порушення права позивача на участь в електронних торгах з продажу необробленої деревини, які проведені 22.04.2016р., а відтак порушене право підлягає захисту, а електронні торги проведені відповідачем 22.04.2016р. підлягають визнанню недійсними.

Що стосується позовної вимоги позивача про визнання недійсним протоколу засідання аукціонного комітету з продажу необробленої деревини товарної біржі Буковинська універсальна біржа №13 від 19.04.2016р. в частині позбавлення позивача права участі в торгах на електронному майданчику строком на 3 місяці, суд зазначає таке.

Протокол аукціонного комітету фіксує лише факт проведення засідання аукціонного комітету та є підставою для прийняття відповідного рішення, однак не є актом за змістом ст. 20 ГПК України. Протокол не відноситься до актів, які створюють, змінюють чи припиняють будь-які правовідносини сторін, а тому не може бути предметом позову, в звязку з чим відсутні підстави для задоволення позову в цій частині.

Позивач також просить у позовній заяві здійснити захист його права, зокрема, шляхом заборони відповідачу проводити електронні торги з продажу необробленої деревини заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів України.

Проте, позовна вимога про заборону проводити торги є такою, що спрямована на майбутнє, тобто вимогою про спонукання відповідача у майбутньому не вчиняти вказаних дій, які, на його думку, можуть бути вчинені відповідачем, внаслідок чого можуть порушувати його права.

Враховуючи, що правовою підставою для звернення до господарського суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів (ст. 1 ГПК України), право на позов у особи виникає після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути тільки порушено у майбутньому і щодо якого невідомо буде воно порушено чи ні, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Судові витрати покладаються у відповідності до ст. 49 ГПК України в звязку з частковим задоволенням позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати недійсними електронні торги з продажу необробленої деревини по лоту № 826, проведені товарною біржею Буковинська універсальна біржа 22.04.2016 р.

3.Визнати недійсним пункт 5.1 Регламенту відкритих публічних (аукціонних) торгів на електронному майданчику, затверджений протоколом аукціонного комітету товарної біржі Буковинська універсальна біржа № 12 від 26.02.2016р., у частині недопущення Покупця до участі в торгах на ЕМ строком на 3 місяці у разі невиконання умов договору купівлі-продажу між Покупцем та Продавцем, за повідомленням Продавця. У випадку повторного порушення Регламенту Покупець назавжди позбавляється права участі в торгах на ЕМ.

4.У решті позовних вимог відмовити.

Повне рішення складено і підписано 05.09.2016р.

СуддяВ.В.Дутка