Справа № 453/458/16-а
№ провадження 2-а/453/26/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.08.2016 року Сколівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Ясінського Ю.Є.
при секретарі Гринюк Л.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області про визнання неправомірними дії суб'єкта владних повноважень під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання його вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, та з уточненим позовом в ході розгляду справи, до управляння Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1050 від 10.06.2016 року відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 25.09.2008 року, чинній на час виходу на пенсію, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.12.2015 року та здійснити відповідні виплати за цей же період з урахуванням розміру пенсії після її перерахунку та раніше проведених виплат, стягнути з відповідача завдану неправомірними діями моральну шкоду в розмірі 20000 грн., стягнути з відповідача судові витрати, рішення в частині припинення неправомірних дій відповідача і зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у межах сум стягнення за один місяць допустити до негайного виконання. Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 02.06.2010 року йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 25.09.2008 року) в розмірі 90% середнього заробітку старшого помічника прокурора Сколівського району Львівської області, обов'язки якого він на той час виконував. 23.02.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії, долучивши довідку прокуратури Львівської області №18/211 від 16.02.2016 року про заробітну плату. 03.03.2016 року отримав відповідь з управління Пенсійного фонду України у Сколівському районі Львівської області про відмову у перерахунку з посиланням на те, що з 01.06.2015 року згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII через неприйняття закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначалися пенсії відповідно до Закону України «Про прокурату», а відтак пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. 27.07.2016 року він повторно звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії, однак рішенням управління Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області №130518 від 04.08.2016 року йому повторно відмовлено у проведенні перерахунку. Вважає таку відмову відповідача необґрунтованою та незаконною, такою, що грубо порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, передбачене Конституцією України, іншими законами України.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав з урахуванням поданих уточнень, дав пояснення аналогічні наведеним у позові, просить такий задоволити, окрім вимог про стягнення моральної шкоди, від стягнення якої позивач відмовився.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала з підстав викладених у письмових запереченнях та додатково пояснила, що у здійснені перерахунку про який просив позивач, було відмовлено з тих підстав, що проведення такого перерахунку не передбачено законодавством, адже Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 02.06.2010 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітної плати.
23 лютого 2016 року ОСОБА_1 подав заяву вуправління Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області про перерахунок його пенсії згідно довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату №18/211 від 16.02.2016 року, однак рішенням №1256/03-44 від 03.03.2016 року йому відмовлено в такому перерахунку. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області №130518 від 04.08.2016 року йому повторно відмовлено у проведенні перерахунку згідно довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату №18/1050 від 10.06.2016 року.
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (редакція, що діяла станом на час призначення пенсії), передбачено, що пенсії за вислугу років, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до частини 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно частини 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Стаття 64 Конституції України, як норма прямої дії, гарантує право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру».
Згідно рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей. Виходячи із висловленого у рішенні Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013р. (справа № 21-348а13) та від 17.12.2013р. (справа № 21-445а13).
Суд не бере до уваги посилання відповідача в своїх запереченнях на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213, на підставі якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки відповідач застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить статті 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
З 01.10.2011 р. положення частини 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсій у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Відтак позовні вимоги позивача суд вважає підставними, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню щодо зобов'язання Управляння Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1050 від 10.06.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 25 вересня 2008 року, чинній на час виходу на пенсію, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 1 грудня 2015 року та здійснити відповідні виплати. Відповідач зобов'язаний на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки прокуратури Львівської області від 10.06.2016 року №18/1050 про заробіток провести перерахунок за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від середнього заробітку.
Згідно частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступає стороною в справі.
Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено негайне виконання постанови суду про присудження виплат пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 9-12, 70-72, 159-163, 167 КАС України, суд -
у х в а л и в :
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1050 від 10.06.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 25 вересня 2008 року, чинній на час виходу на пенсію, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 1 грудня 2015 року та здійснити відповідні виплати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області (код - 22390846, вул. Стрийська, 30, м. Сколе, Львівська область, 82600) на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551 (п»ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанову суду в частині виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у межах сум стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова суду у відповідності до вимог ч. 2 ст. 186 КАС України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сколівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, що є у даному випадку, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя Сколівського районного
суду Львівської області Ю.Є. Ясінський
Повний тест постанови виготовлений 08.08.2016 року