ЧУДНІВСЬКИЙ районний суд житомирської області
13201, Житомирська область, м. Чуднів, вул. Соборна, 3, тел. (04139) 2-10-16, 2-10-80, e-mail: inbox@cd.zt.court.gov.ua
справа № 294/577/16-а
провадження № 2-а/294/800/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2016 року суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Лесько М.О., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
14.06.2016 року позивач - ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача - Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення про відмову Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в перерахунку раніше призначеної їй пенсії та зобов'язання управління Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85 % від суми заробітної плати, починаючи з 12.05.2016 року, з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5183,31 грн., індексації заробітної плати в розмірі 450,52 грн., лікарняних в розмірі 12448,31 грн., премії в розмірі 5620,72 грн. та надбавок за високі досягнення у праці в розмірі 5050,28 грн. за період з грудня 2006 року по листопад 2008 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з 12.12.2008 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», 12.05.2016 року позивач звернулась до відповідача про перерахунок пенсії з урахуванням виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, лікарняних, премій та надбавок, однак, їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки, на думку відповідача, зазначені вище види виплат, не включені до складових заробітної плати, які враховуються під час перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту - КАС України) скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику сторін, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване рішення. Справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження: не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову; не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до частини другою статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову
Від відповідача до суду надійшли письмові заперечення проти позову з наступних підстав. Так, відповідач зазначає, що позивач отримує пенсію по інвалідності з 12.12.2008 року відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, станом на 12.05.2016 року розмір пенсії позивача складає 1829,24 грн. ( 85 % від заробітної плати), загальний стаж роботи позивача складає 30 років і 10 місяців, в тому числі стаж державної служби складає 15 років і 5 місяців. Для розрахунку та призначення пенсії позивачу були враховані довідки видані Пенсійним фондом України у Чуднівському районі Житомирської області №3761/05, №3761/05-01, №3761/05-02, №3761/05-03, №3761/05-04 від 12.12.2008 року, до складу якої входять премії, премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, надбавки за особливі умови проходження державної служби, будь-які інші виплати довідкою не передбачені. Відповідач вказує, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» були внесені зміни до частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу», які набрали чинності з 01.05.2014 року, згідно яких пенсії державним службовцям призначаються (перераховуються) у розмірі 60 % від заробітної плати. Також, відповідач зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, лікарняні, премії та надбавки за високі досягнення у праці не входять до суми заробітної плати державного службовця, тому не враховується при призначенні (перерахунку) пенсії державному службовцю.
Суддя, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
12.05.2016 року позивач звернулась до Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок нарахованої їй пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та лікарняних за період з грудня 2006 року по листопад 2008 року (а.с.11).
Судом встановлено, що Чуднівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії (а.с. 12).
Як вбачається з довідки №411/07 від 10.05.2016 року, виданої управлінням Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області, заробітна плата позивача з урахуванням всіх отриманих грошових виплат за період з грудня 2006 року по листопад 2008 року складала: матеріальної допомоги на оздоровлення 5183,31 грн., індексація 450,52 грн., лікарняні 12448,31 грн., премії 5620,72 грн. та надбавка за високі досягнення у праці 5050,28 грн. (а.с.13-14).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.ч.2,6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ч.1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Отже, до складу заробітної плати відносяться й інші виплати, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, оскільки такі надбавки входили до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ч.5 ст.95 Кодексу Законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Дана правова позиція підтверджена висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію по інвалідності з 12.12.2008 року відповідно до Закону України «Про державну службу», станом на 12.05.2016 року розмір пенсії позивача складає 1829,24 грн. (85 % від заробітної плати), загальний стаж роботи позивача складає 30 років, 10 місяців, в тому числі стаж державної служби складає 15 років, 5 місяців.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців, мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає повному задоволенню.
На підставі наведеного вище та керуючись ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41, ч.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.2,6 ст.33, ч.1 ст.35, ст.37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2, 33 Закону України «Про оплату праці», ч.5 ст.95 Кодексу законів про працю України, ст.ст. 2, 6, 7, 183-2, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати Чуднівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 85 % від суми заробітної плати, починаючи з 26.10.2015 року, з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 5183,31 грн., суми індексації заробітної плати у розмірі 450,52 грн., суми лікарняних у розмірі 12448,31 грн., суми премії в розмірі 5620,72 грн. та суми надбавки за високі досягнення у праці у розмірі 5050,28 грн. за період з грудня 2006 року по листопад 2008 року відповідно до Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення ОСОБА_1 пенсії, із збереженням суми індексації пенсії, яка нараховується їй з часу призначення пенсії.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Чуднівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: М.О. Лесько