Радомишльський районний суд Житомирської області
Номер провадження 2-а/289/73/16
Справа №289/1239/16-а
Рядок статистичного звіту 3
Категорія: 2.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.09.2016 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:
головуючий суддя - Свінцицький Л. В. ,
при секретарі Глущенко Я.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Пергун Р.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Радомишль Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання здійснити дії по перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до суду із вище зазначеною заявою про те, що в 1987 році він приймав безпосередню участь, в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У зв'язку з цим, отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 08.10.2015 року Житомирською обласною державною адміністрацією, яке було перереєстровано 23 травня 1997 року. Внаслідок чого, як такий, що досяг 52-ти річного віку, відповідно до ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС", він має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років, в чому Пенсійний фонд йому відмовляє з підстав відсутності первинних документів, що підтверджують періоди роботи та населені пункти у зоні відчуження. Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки ним надано всі необхідні документи та довідку встановленого зразка та відповідне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представники відповідача, в судовому засідання позовні вимоги позивача не визнали, пояснили суду, що він не має пільг для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, у зв'язку з невідповідністю поданих ним документів.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази надані сторонами як в обґрунтування позовних вимог так і в заперечення проти них, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Підставою даного звернення було те, що позивачу виповнилось 52 роки, він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі позивачу було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на десять років. Про таке рішення Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі повідомило позивача листом від 27.05.2016 року № 3222\016, мотивуючи свою відмову тим, що до заяви не подано первинних документів на час виконання робіт в зоні відчуження, на підставі яких позивачу видана довідка про періоди участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і кількість днів для призначення пенсії не відповідає вимогам Закону.
Суд вважає дану відмову неправомірною з наступних підстав.
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Згідно з статтею 15 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії па ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Сторонами по справі не заперечується той факт, що позивач є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, дані обставини, також, підтверджуються посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 2) серії НОМЕР_1, яке має штамп про його перереєстрацію 23.05.1997 року.(а.с.4).
Відповідно до вимог чинного законодавства (Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом України «Про соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).
Позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі було подано вказані документи.
Згідно довідки виданої Міністерством автомобільного транспорту УРСР від 12.04.1987 року (а.с.09) зазначено, що ОСОБА_1 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 12.03.по12.04.1987 року. Дана інформація підтверджується довідкою Радомишльського АТП-11848(а.с.10). однак не всі фінансові документи збереглися, що не є виною позивача.
Однак, основним доказом є діюче і ніким не оскаржене і не скасоване посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2), видане на ім'я позивача, яке відповідно до п.2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»,що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ.
Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків на аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Суд прийшов до висновку що посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів, які підтверджують періоди перебування у зоні відчуження є безпідставними, так як вини позивача в тому, що відсутні первинні документи які підтверджують його перебування у вказані в довідці форми 122 періоди та населених пунктах зони відчуження не має.
В той же час, позивачу видали встановлену законом довідку про дні його роботи в 30-кілометровій зоні ЧАЕС, яку він разом з іншими документами та посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС (категорія 2) представив відповідачу.
Керуючись ст. 19 Конституції України,ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 8,9,11, 86, 94, 128,160-163, 167, 186. 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірним відмову Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 04 березня 2016 року, із зменшенням пенсійного віку на вісім років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 04 березня 2016 року та провести нарахування призначеної пенсії у відповідності до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радомишльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її оголошення.
Суддя Свінцицький Л. В.