Постанова № 60859061, 05.09.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.09.2016
Номер справи
345/2917/16-а
Номер документу
60859061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/2917/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.09.2016 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Iвано-Франкiвської областi в складi головуючого суддi Юрчака Л.Б., з участю секретаря судового засідання Пукіш В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Калуші Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом представника ОСОБА_2 за довіреністю - ОСОБА_3 до Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Представник ОСОБА_2 за довіреністю - ОСОБА_3 звернувся до суду із вказаним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що ОСОБА_2 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На підтвердження цього факту він отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серія НОМЕР_1 від 28.10.2003, що дає йому право користуватися пільгами, встановленими чинним законодавством. Однак, відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність відомостей про кількість днів перебування в зоні відчуження та видів виконаних робіт, а надані позивачем документи відповідач вважає такими, що не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Представник позивача у своєму позові просить суд визнати дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_2 протиправними, та зобов'язати відповідача призначити і виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 20.02.2016.

Представник позивача подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності та у відсутності його довірителя, позовні вимоги підтримує, просить суд позов задоволити.

Представник відповідача у судове засідання не з»явився, однак подав до суду заперечення на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити, а справу розглянути у відсутності представника відповідача.

У письмовому запереченні на позов покликається на те, що вимоги позивача є безпідставними. Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення на підставі одного з таких документів:

-посвідчення про відрядження в зону відчуження;

-військового квитка і довідки командира військової частини абі архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

-довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і наседеного пункту).

Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку. Умовою для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку є підтвердження відповідних періодів роботи у зоні відчуження.

При призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до заяви про призначення пенсії додаються:

-посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

-довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідки архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Якщо довідка видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вона повинна містити посилання на первинні документи, якими стверджується час, період і місце роботи. Цими нормативними актами Пенсійний фонд керується при призначенні пенсій зазначеній категорії осіб на даний час.

Тому, Калуським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області було направлено запити на витребування документів, які підтверджують місце роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та надання додаткових первинних документів про підвищену оплату праці за період роботи в зоні відчуження та про період перебування в зоні відчуження, а саме у Галузевий Державний архів МО України (№1405/03 від 18.02.2016, №2509/03 від 04.04.2016), у Центральний архів МО України (№1404/03 від 18.02.2016, №2511/03 від 04.04.2016), у Міністерство надзвичайних ситуацій України головне управління в Київській області (1403/03 від 08.02.2016, №2512/03 від 04.04.2016).

Так, згідно ксерокопії довідки №245/2521 від 23.03.1993, виданої Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, позивач у складі війської частини №43187 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 29.03.1987 по 10.06.1987. Однак відомостей про кількість днів перебування в зоні відчуження немає, а також не зазначено видів виконання робіт в зоні.

Відповідно до довідки Головного управління ДСНС України в Київській області від 15.04.2016 в архівних матеріалах Головного управління відсутні документи щодо участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС війської частини 43187 в складі якої перебував ОСОБА_2

Листом Центрального архівного відділу Національної гвардії України №136 від 18.04.2016 управління повідомлено, що документи військової частини 43187 на зберігання до Центрального архівного відділу Національної гвардії України не надходили.

Якщо довідка видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вона повинна містити посилання на первинні документи, якими стверджується час, період і місце роботи. Цими нормативними актами Пенсійний фонд керується при призначенні пенсій зазначеній категорії осіб на даний час.

Враховуючи наведене, відповідач вважає, що позивач не має права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та просить суд у задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та, відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.07.1986 року, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " № 796 - ХІІ від 28.02.1991 року.

Зазначене підтверджується записом у військовому квитку позивача (а.с.14).

Згідно посвідчення (а.с. 12), виданого 28.10.2003 Серія НОМЕР_1 ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (Категорія 2) і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Архівною довідкою №9521 від 23.09.1993, виданою управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу підтверджено період виконання ОСОБА_2 задач по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 29.03.1987 по 10.06.1987, всього 72 дні (а.с.9)

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з вимогами ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

В силу вимог статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Положеннями ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Відповідно до вимог ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали в зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Відповідно до вимог пп. "ґ" п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

У судовому засіданні встановлено, що позивач подав відповідачу необхідні підтверджуючі документи, що дають право на призначення йому пільгової пенсії по віку як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.

Перевірка правомірності видачі позивачу документів , що підтверджують його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не відноситься до компетенції УПФУ.

Таким чином суд вважає, що відмова відповідача у призначенні та виплаті пільгової пенсії по віку позивачу, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірною, а тому позов слід задоволити та визнати неправомірними дії Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пільгової пенсії по віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Також слід зобов'язати відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_2 пільгову пенсію по віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Суд вважає, що перерахунок має бути здійснено з 23.02.2016, враховуючи, що відповідно до положень ст. 99 КАС України, термін позовної давності - 6 місяців, так як позивач звернувся із позовом до суду 23.08.2016, що стверджується записом на штампі вхідної кореспонденції суду (а.с.1).

Крім того, частина 1 статті 94 КАС України передбачає - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так як, згідно діючої редакції Закону України «Про судовий збір» відповідач звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду, а Пенсійний фонд України та його органи не звільнені від сплати судового збору, судові витрати підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 10, 14, 15, 21, 49, 54 - 57, 65 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати неправомірними дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пільгової пенсії по віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пільгову пенсію по віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 23 лютого 2016 року.

Позовну заяву в частині зобов'язання Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пільгову пенсію по віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 20.02.2016 по 22.02.2016 залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду.

Стягнути з Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави 551 (пятсот пятдесят одну) гривню 20 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з часу отримання копії постанови.

Головуючий: