Постанова № 60804964, 02.09.2016, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
02.09.2016
Номер справи
226/1365/16-а
Номер документу
60804964
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 226/1365/16-а

Провадження № 2-а/226/47/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2016 року м.Мирноград

Димитровський міський суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Редько Ж.Є.,

при секретарі Мітюхіній О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Мирноград Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку призначеної пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області (далі за текстом Фонд) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку призначеної пенсії, в обґрунтування якого вказала, що вона 13.11.2008 року звільнилася з посади головного спеціаліста Фонду у зв'язку з виходом на пенсію та з 14.11.2008 року отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Згідно за ст.37 даного Закону пенсія призначена їй у розмірі 90% від суми заробітної плати, так як на час виходу на пенсію її стаж на державній службі складав 20 років. 14.07.2016 року вона звернулася до відповідача про перерахунок пенсії по заробітній платі. При цьому вона подала довідку за формою № 15-1 від 14.07.2016 року № 7006/04 та довідку за формою № 5-1 від 14.07.2016 року № 7006/04, які були надані їй відповідачем як колишньоу працівнику. Проте Фондом за рішенням від 19.07.2015 року № 146310 було відмовлено у перерахунку її пенсії із посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач вважає, що положення вказаного Закону поширюється лише на тих осіб, яким пенсії призначалися після 01.06.2015 року спеціальними законами, а не на тих осіб, яким ці пенсії призначалися в минулому часі. Тобто, ця норма стосувалася лише призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. А тому в даному випадку необхідно застосовувати законодавство України, яке було чинним на момент призначення її пенсії - на 14.11.2008 року. Такі складові заробітної плати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, надбавка за інтенсивність праці та особливий характер роботи враховуються при обчисленні її пенсії, так як на ці суми відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувався збір на обов'язкове державне страхування. Отримувані суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) для обчислення пенсії. Оскільки підвищення розміру заробітної плати державного службовця було здійснено з травня 2016 року, вважаючи рішення відповідача таким, що суперечить чинному законодавству та порушує її конституційні права, позивач просить суд визнати протиправним рішення Фонду від 19.07.2016 року № 146310 щодо відмови їй в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати Фонд провести їй перерахунок пенсії з 01.05.2016 року з урахуванням у повному обсязі вищенаведених довідок та загального проценту розрахунку пенсії - 90% від суми заробітної плати.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, пояснила, що ОСОБА_1 дійсно з 14.11.2008 року знаходиться на обліку Фонду та отримує пенсію, призначену на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вказаним Законом. 14.07.2016 року ОСОБА_3 подала до Фонду довідки про те, що вона працювала у Фонді спеціалістом відділу пенсійного забезпечення та заробітна плата спеціаліста відповідної категорії з 01.05.2016 року складає 4077,50 грн. 19.07.2016 року Фонд своїм рішенням відмовив позивачу у перерахунку її пенсії, оскільки з 01.06.2015 року були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно у тому числі до Закону України «Про державну службу». З 01.05.2016 року розмір заробітної плати державних службовців було підвищено у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» № 889 від 01.05.2016 року, яким здійснення перерахунку пенсії державним службовцям не передбачено та на підставі якого ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року, на яких ґрунтуються вимоги позивача, втратили чинність, тому у Фонда відсутні підстави для їх застосування.

Вислухавши сторони у справі, дослідивши надані суду докази, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 14.11.2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області як отримувач пенсії за віком, призначену на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХП від16.12.1993 року, що підтверджується пенсійним посвідченням позивача, письмовими запереченнями відповідача (а.с.9, 23-25).

14.07.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Фонду із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.12).

До заяви позивачем надані дві довідки від 14.10.2014 року № 7006/04, видані Фондом, за формою № 15-5 про підвищення з 01.05.2016 року посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років працюючим на даний час головним спеціалістам Фонду, та за формою № 5-1 про отриманні позивачем з 01.11.2006 року до 31.10.2008 року сум надбавок та премії, що підтверджується наведеними заявою та довідками (а.с.12, 13-14, 15-16).

Рішенням від 19.07.2016 року № 146310 відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивача по заробітній платі з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, відповідно до якого з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані, а тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.11).

За приписами ч.3 ст.22, ст.64 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, конституційні права та свободи людини не можуть бути обмежені.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11.10.2005 року № 8-рп також наголошує на те, що придбане право не може бути відмінено, звужено.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивача), пенсія державним службовцям призначається у максимальному розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно за ст.33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Відповідно до ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За приписами п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (у чинній редакції на момент призначення пенсії) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Щодо посилань відповідача на те, що починаючи з 01.06.2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, слід зазначити наступне.

Так, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються у тому числі відповідно до Закону України «Про державну службу».

Встановлено, що позивач отримує пенсію з 14.11.2008 року, тобто, пенсія була призначена позивачу до внесення змін до Закону України «Про державну службу» та інших законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення.

Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання відповідача на те, що згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки Фонд застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу, як державному службовцю, по заробітній платі має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення їй пенсії.

Таким чином, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

А тому, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення позову.

Позивач звернулася до Фонду з заявою про перерахунок пенсії 01.08.2016 року, отже, враховуючи обмеження терміну виплати нормами спеціального закону (не більше як за 12 місяців до дня звернення особи), вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.05.2016 року є також правомірними.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

На підставі ст.ст.22, 58, 64 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст.11, 17-18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку призначеної пенсії задовольнити.

Визнати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області № 146310 від 19.07.2016 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії по заробітній платі протиправним.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області здійснити ОСОБА_1 з 1 травня 2016 року перерахунок її пенсії на підставі довідок за формою № 15-1 від 14.07.2016 року № 70006/04 та за формою № 5-1 від 14.07.2016 року № 7006/04 з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 90% від суми заробітку.

Присудити ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 21 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 02 вересні 2016 року.

Суддя Ж.Є.Редько