Справа № 743/933/16-а
Провадження №: 2-а/743/102/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2016 року смт. Ріпки
Ріпкинський районний суд Чернігівської області
у складі: головуючого - судді Жовток Є.А.
при секретарі Шевченко Ю.О.
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Ріпки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України - про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Ріпкинського об'єднаного управління ПФУ, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобовязати Ріпкинське обєднане управління Пенсійного фонду України провести з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, та довідки Малолиственської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області №248 від 24.06.2016 року.
В обгрунтування своїх вимог позивач зазначила, що управління ПФУ відмовило їй в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розмірів посадових окладів державним службовцям, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, з посиланням на п.2 Прикінцевих положень Закону України Про державну службу.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала свої вимоги, посилаючись на обставини, викладені в заяві, додатково пояснивши, що перебуває на обліку у відповідача з 2009 року та отримує пенсію на підставі Закону України Про державну службу. Останній перерахунок пенсії позивачеві було здійснено на підставі Закону України Про державну службу в 2010 році, а розмір отримуваних ОСОБА_1 виплат, з урахуванням індексації, складає близько 2900 грн. на місяць.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, надіславши заперечення на позов, в яких він просить розглянути справу за його відсутності.
Вимоги ОСОБА_1 представник відповідача не визнає, з тих підстав, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, було внесено зміни до законодавства, яке регулює пенсійне забезпечення державних службовців. Зокрема, з 01.12.2015 року скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, а КМ України, не визначено умов та порядку проведення нового перерахунку.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 12.06.2009 року та отримує пенсію на підставі Закону України Про державну службу.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 07.07.2016 року звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
З метою перерахунку пенсії позивач надала відповідачеві довідку Малолиственської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області № 248 від 24.06.2016 року.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з того, що статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, яка була чинною станом на час призначення позивачеві пенсії, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Вподальшому законодавство, яке регулює спірні правовідносини, змінилось.
Так, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року, було внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", яку викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Отже, на час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, скасовано положення законодавства, які визначали право особи на перерахунок раніше призначеної пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, а також підстави для такого перерахунку.
Крім того, постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15.12.2015 року, було внесено зміни до постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, зокрема виключено п.4 вказаної постанови, яким визначались умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Таким чином, Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, на яку посилається позивач, регламентовано лише питання впорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсії державного службовця, у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, а також на час розгляду адміністративної справи судом, діючим законодавством України не визначено субєктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації та обовязку Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Оскільки право на перерахунок раніше призначених державним службовцям пенсій, у звязку з підвищенням окладів, скасовано, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, підстав для визнання протиправними дій або бездіяльності відповідача, суд не вбачає.
Суд враховує, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачеві не призвела до зменшення її розміру, отже це не являється звуженням обсягу вже набутих ОСОБА_1 прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року по справі «Ейрі проти Ірландії», констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду ж у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року. Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином, суд вважає правомірною відмову відповідача у здійснення перерахунку пенсії позивачеві, отже вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
У відповідності до ст.94 КАС України, судові витрати необхідно віднести на рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 6-11, 104, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, - відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляція на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду, через Ріпкинський районний суд, протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 02.09.2016 року.
Суддя Є.А. Жовток