Справа № 750/7549/16-а
Провадження № 2-а/750/637/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 вересня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Супруна О.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
09 серпня 2016 року позивач звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% суми заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.12.2015, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.12.2015 (з урахуванням усіх надбавок і доплат, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну безперервну працю, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 та виплатити заборгованість, що виникне унаслідок такого перерахунку;
- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 прокоригувати всі надбавки і доплати, що враховані під час призначення та перерахунку пенсії, на рівень зростання посадового окладу, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2008 № 865.
- зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 індексацію на суму несвоєчасно виплаченої пенсії і здійснити компенсацію втрату частини пенсії у зв'язку із порушенням строків її виплати за період з 01.12.2015;
- визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку, з 01.12.2015;
- зобов'язати Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим і державним службовцям, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадових окладів.
Ухвалою судді від 12.08.2016 року відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
30.08.2016 року Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України надало письмові заперечення проти позову, суть яких полягає в тому, що пенсія позивачеві призначена та виплачується на підставі норм чинного законодавства, а тому вважає свої дії правомірними, у зв`язку з чим просить у задоволенні позову відмовити.
23.08.2016 року Державна фінансова інспекція в Чернігівській області надала письмові заперечення на позов, в яких зазначила, що у Державної фінансової інспекції в Чернігівській області відсутні правові підстави для визначення складових заробітної плати особам, які не перебувають на державній службі. Вважає, що дії інспекції повністю відповідають нормам чинного законодавства.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності в управлінні відповідно до Закону України «Про державну службу» з 04.12.2009 в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
До виходу на пенсію позивач працював Державній фінансовій інспекції в Чернігівській області на посаді заступника начальника Державної фінансової інспекції в Чернігівській області.
12.04.2016 року позивач звернувся до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів згідно Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Листом Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 12.04.2016 № 25-11-21-16/2446 позивачу надано довідку за № 44 від 12.04.2016 довільної форми про складові заробітної плати за посадою заступника начальника державної фінансової інспекції, з якої позивачу призначена пенсія. Вказана довідка містила лише відомості про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років. Разом з тим, у довідці не зазначено інші складові заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.04.2016 року позивач звернувся до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви позивач додав довідку про заробітну плату від 12.04.2016 року № 44, яка видана Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області.
Проте, листом Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України за № 2049/05 від 28.04.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону 3723-ХІІ, пенсії в порядку та на умовах, визначених раніше діючим законодавством, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, управління зазначило, що форма довідки про заробітну плату, яку надав позивач для перерахунку пенсії є довільною та не відповідає вимогам п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Вважаючи дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Державної фінансової інспекції в Чернігівській області протиправними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.
Так, у відповідності до частини 2 статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) (у редакції станом на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
У свою чергу, частиною 2 статті 37-1 Закону № 3723-XII встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону № 108/95-ВР).
У свою чергу, згідно частини 2 статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, у відповідності до частини 1 статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлені і Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 (справа №21-125а13) та від 28.05.2013 (справа №21-97а13).
У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15- 1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
Разом з тим, у виданій ОСОБА_1 довідці від 12.04.2016 № 44 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію зазначено лише посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, при цьому, не враховано інші складові заробітної плати, зокрема, й премію.
За таких обставин та з урахуванням того, що інспекцією не надано ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку з 01.12.2015, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання дій Державної фінансової інспекції в Чернігівській області щодо невидачі вищевказаної довідки протиправними та зобов'язання останньої видати позивачу відповідну довідку.
Разом з тим, судом не приймаються до уваги посилання представника Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то з 01.12.2015 відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених у відповідності до Закону № 3723-XII, з огляду на наступне.
Так, у відповідності до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.
Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
У свою чергу, Державна фінансова інспекція в Чернігівській області не наділена правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.
Разом з тим, зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до Закону № 3723-XII, Державна фінансова інспекція в Чернігівській області фактично перебрала на себе повноваження органів Пенсійного фонду України, що, у відповідності до чинного законодавства України, є недопустимим.
При цьому, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є підзаконним нормативно-правовим актом.
У свою чергу, порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців були визначені Законом № 3723-XII (у редакції станом на 01.12.2015).
Виходячи із загальних засад права, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки останній має вищу юридичну силу.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» суд визначив, що «... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».
Суд не вбачає підстав для задоволення позову про визнання неправомірними дій Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов'язання останнього здійснити певні дії, оскільки з формою довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, передбаченої п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики, позивач разом із заявою до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України не надавав, рішення управлінням на підставі цих документів не приймалось про відмову в перерахунку, а отже звернення із позовними вимогами з приводу здійснення перерахунку та виплати пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям (постанова КМУ від 09.12.2015 № 1013) відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» є передчасними, тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити, так як суд захищає вже порушене право позивача, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
Керуючись статтями 158 -163 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015.
Зобов'язати Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р. посадових окладів.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фінансової інспекції Чернігівській області на користь держави судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя О.П. Супрун