Постанова № 60792276, 31.08.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
31.08.2016
Номер справи
750/7563/16-а
Номер документу
60792276
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/7563/16-а

Провадження № 2-а/750/644/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2016 року м.Чернігова

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді Литвиненко І.В.,

за участі секретаря - Кравченко І.В,

за участі представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

08 серпня 2016 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції щодо ненадання ОСОБА_2 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію. Для її перерахунку з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року;

- зобовязати Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління пенсійного фонду України від 04.09.213 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховані внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування з підвищення з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року посадових окладів.

Позивач, після оголошеної перерви, у судове засідання не зявилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку, причини неявки суду невідомі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Чернігівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України та з 01.04.2008 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування .

06 червня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахування пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 (а.с. 3 (зворот).

06 червня 2016 року позивачу була надана довідка № 106 Державної фінансової інспекції в Чернігівській області в довільній формі, в якій містяться виключно дані про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років за відповідною посадою з 01 грудня 2015 року.

02.07.2016 року Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області позивачу була надана відповідь за № 25-11-21-16/4296 в якій позивач була проінформована, що в Державній фінансовій інспекції в Чернігівській області у штатному розписі на 2016 рік відсутні посади, які прирівнюються за посадовим окладом до посади заступника начальника контрольно-ревізійного відділу (а.с. 5).

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови видати довідку належного зразка про заробітну плату є протиправними.

Керуючись статтями 2, 3, 11, 94, 158-163, 186 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов ОСОБА_2 до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_2 на її вимогу довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі в Контрольно-ревізійному управлінні в Чернігівській області, яке було перетворено в Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області.

Зобовязати Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі заступника начальника контрольно-ревізійного відділу, який було перетворено в Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області, в тому числі окладу, доплат за ранг, вислугу років з надбавками за особливий характер та інтенсивність праці, премії станом на 01.12.2015.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на користь держави судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя: