печерський районний суд міста києва
Справа № 757/40690/16-к
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2016 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Тарасюк К.Е., при секретарі Сулимі А.А., за участю сторони кримінального провадження - прокурора Семка С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві провадження за клопотанням прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України Семка С.М. про призначення перевірки,-
В С Т А Н О В И В :
Прокурор першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України Семко С.М. звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про призначення перевірки, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000001934 від 15.09.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2, спільно з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та іншими керівниками підвідомчих організацій в структурі Мінрегіонбуду України створено протиправний механізм одержання неправомірної вигоди та незаконного збагачення за сприяння в наданні погоджень на оренду державного майна, його відчуження, а також за призначення на посади директорів державних підприємств, які знаходяться в сфері управління даного міністерства.
Зокрема встановлено, що вищевказані особи, використовуючи наявні організаційно-розпорядчі обов'язки, повноваження та зв'язки створили умови, за яких отримати погодження на оренду, приватизацію державного майна можливо лише за умов попереднього надання неправомірної вигоди у визначеному розмірі ОСОБА_2 за посередництва ОСОБА_4, ОСОБА_3, а також інших залучених до протиправної схеми осіб та афілійованих суб'єктів господарювання.
Так, в разі виникнення у суб'єктів підприємницької діяльності необхідності оренди приміщень, які знаходяться у володінні ПАТ «КИЇВЗНДІЕП», ДП «НДПІмістобудування» та ін. (підприємства підпорядковані Мінрегіону), директорами підприємств відповідно за вказівкою ОСОБА_2 та ОСОБА_4 ініціюється відмова в укладенні договорів оренди, окрім варіанту суборенди приміщень за посередництва комерційних структур, які підконтрольні даним особам.
Тиск на директорів вказаних держпідприємств з боку ОСОБА_2 здійснюється шляхом використання наданих йому функціональних повноважень щодо ініціювання продовження (припинення) контрактів між Мінрегіоном та держпідприємствами, погодження (непогодження) фінансових планів підприємств, ініціювання (проведення) аудиторських перевірок підприємств та підготовка за результатами їх проектів кадрових рішень тощо.
На підставі викладеного, у слідства є підстави вважати, що на протязі чотирьох останніх років на підпорядкованих Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) держпідприємствах, шляхом зловживання посадовими особами Мінрегіону своїх службових повноважень, здійснювались системні порушення законодавства у сфері здачі приміщень держпідприємств у оренду.
Таким чином, з'явилась необхідність у проведенні перевірки Фондом державного майна України законності здачі у оренду, встановлення вартості оренди, умов використання державного майна, яке належить держпідприємствам, підпорядкованим .
Згідно ст. 4 Закону України «Про Фонд державного майна України» (далі Фонд) основним завданням Фонду є реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, захист майнових прав державних підприємств, установ та організацій, а також корпоративних прав держави на території України та за її межами, здійснення контролю у сфері передачі державного майна в оренду та користування їм.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про Фонд державного майна України», до повноважень Фонду державного майна України, у тому числі, входить здійснення контролю за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна, здійснення контролю за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств тощо.
Перевірка Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) (код за ЄДРПОУ 37471928) з боку Фонду державного майна України є необхідною, оскільки іншим чином встановити порушення податкового законодавства та суми нанесених збитків державі службовими особами Мінрегіону або відсутність порушень чинного законодавства та суми збитків, не можливо.
Заслухавши думку прокурора в обґрунтування заявленого клопотання, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні прокурора, правове обґрунтування клопотання, яке ґрунтується на вищевказаних положеннях закону, приходжу до висновку про наявність правових підстав для призначення перевірки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) (код за ЄДРПОУ 37471928), м. Київ, вул. Житомирська, 9, з питань дотримання вимог законодавства під час здачі у оренду та користування приміщень та іншим майном держпідприємств, підпорядкованих Мірегіону з 2012 по 2016 роки.
Керуючись ст.ст. 309, 376, 392 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України Семка С.М. про призначення перевірки,- задовольнити.
1. Призначити перевірку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) (код за ЄДРПОУ 37471928), м. Київ, вул. Житомирська, 9, з питань дотримання вимог законодавства під час здачі у оренду та користування приміщень та іншим майном держпідприємств, підпорядкованих Мірегіону з 2012 по 2016 роки.
2. На вирішення перевірки поставити наступні питання:
- які, саме держпідприємства Мінрегіону здійснюють здачу своїх приміщень у оренду ?
- чи мають вказані держпідприємства передавати приміщення, які є державною власністю, у оренду?
- на які саме приміщення, у якій кількості, якою площею та який строк укладені договори оренди приміщень державним підприємством, які є державним майном?
- чи у відповідності до вимог чинного законодавства, що регулює питання передачі державного майна у оренду, укладені договори оренди приміщень, які є державним майном?
- чи відповідає вимогам чинного законодавства, що регулює питання передачі державного майна у оренду, установлена укладеними договорами вартість оренди приміщень, які є державним майном?
- по якій цині надаються у оренду приміщення підприємством?
- який стан розрахунків по вказаним договорам, яка дебіторська та кредиторська заборгованість?
- чи передбачено умовами укладених підприємством договорів оренди можливість передачі приміщень, які є державним майном, у суборенду?
- при яких умовах, відповідно до вимог чинного законодавства, що регулює питання оренди державного майна, можлива передача приміщень, які є державним майном, у суборенду?
- чи має (мало) право Мінрегіон самостійно без погодження з органами Фонду державного майна України укладати договори оренди приміщень, які є державним майном?
- чи відповідає вартість суборендованих приміщень ринковій вартості оренди майна державного підприємства?
- на яку загальну суму була занижена або завищена ціна оренди?
- які нормативно-правові акти порушені службовими особами вказаного підприємства при передачі приміщень, що є державною власністю?
- які збитки спричинені посадовими особами Мінрегіону в наслідок протиправних дій службових осіб підприємства?
3. Для проведення перевірки надати матеріали кримінального провадження.
4. Організацію виконання ухвали та проведення перевірки покласти на Фонд державного майна України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя К.Е. Тарасюк