Справа № 693/789/16-а
2-а/693/25/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.08.2016 року м. Жашків
Суддя Жашківського районного суду Черкаської області Шимчик Р.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі про зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області та з 08.09.2008 р. отримує пенсію державного службовця. Пенсія призначена відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.
Розмір призначеної пенсії складає 87 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Позивачу призначена пенсія державного службовця за посадою заступника голови районної державної адміністрації в Жашківському районі Черкаської області.
У звязку із зростанням з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року № 77, 23.06.2016 року позивачка з заявою від 14.06.2016 року, звернулася до Управління Пенсійного фонду України про проведення їй перерахунку пенсії та подала довідку № 395 від 14.06.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
27.07.2016 року позивач отримала від управління ПФУ в Жашківському районі Черкаської області відмову у проведенні перерахунку пенсії.
В звязку з вищевикладеним позивач звернулася до суду з даним позовом.
Суддя, ознайомившись з матеріалами справи та запереченнями відповідача, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити позов, виходячи з наступного.
Судом установлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жашківському районі.
З 08.09.2008 року позивачу була призначена пенсія на підставі Закону України «Про державну службу» у розмірі 87 % заробітної плати за посадою заступника голови районної державної адміністрації в Жашківському районі Черкаської області.
14.06.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, в звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року № 77 та від 09 грудня 2015 р. № 1013 з 01.12.2015 року, до якої додала довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 14.07.2016 року № 395/01-10 (а.с. 13).
27.07.2016 року позивач отримала відповідь з УПФ України в Жашківському районі № 3363/03-01, якою їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною станом на момент призначення позивачу пенсії, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної платипрацюючим державним службовцям,а також у зв'язку із набуттям особоюправа напенсійнезабезпеченнядержавногослужбовцязацим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунокпенсіїздійснюєтьсявиходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняпрацюючогодержавногослужбовця відповідної посади та рангу на моментвиникненняправана перерахунокпенсії.
У п. 4 Постанови № 865 у редакції, чинній станом на вересень 2008 року, було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державнимслужбовцямвідповіднодорішеньКабінетуМіністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітнаплата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності ЗакономУкраїни «Про державну службу», визначається в такомупорядку: 1) пенсіонерам,які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді,з якоїпризначенопенсію,- напідставі поданої довідки про одержуванузаробітнуплату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячиізсумзаробітноїплати, яку одержує працюючий державний службовець навідповіднійпосаді,зякої призначено(перераховано)пенсію,на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад,надбавки за ранг тавислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених йогоПравлінням)намоментвиникненняправана перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку)пенсії; надбавки зазнаннята використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений",за роботу з таємнимидокументами залежновідступенятаємностіінформації,доплата за науковий ступінь кандидатаабодокторанауквраховуютьсяврозмірах,установленихКабінетомМіністрівУкраїнинамомент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія,крімпремій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначенихзаконодавствомтакихвиплатза відповідною посадою (посадами) утомудержавномуоргані,звідки особа вийшла на пенсію,намоментвиникненняправа на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
Забажанням осіб,підчасперерахункупенсійвиплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії(крімпосадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченомуабзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
На підставі Постанови № 1013 зазначений пункту Постанови № 865 було виключено.
Згідно зі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній станом на травень 2016 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на вересень 2008 року було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось і в редакції, зокрема станом на червень 2016 року, воно не регламентує ані права особи на перерахунок їй пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Виходячи з цього, суд приходить до висновку про те, що дійсно на момент призначення позивачу пенсії державного службовця, тобто станом на 30.09.2011 р., статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ було передбачено можливість перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і пунктом 4 Постанови № 865 передбачались умови такого перерахунку, але на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшла на пенсію, та на момент звернення позивача до відповідача від 23.06.2016 р. щодо перерахунку їй пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ було викладено в іншій редакції, яка не закріплює такого механізму підвищення пенсії і жодною постановою КМУ також не визначено, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані умов його здійснення.
Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
З огляду на це, суд вважає, що у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі довідки від 14.06.2016 року № 395/01-10 про заробітну плату не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі поданої нею довідки, а у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
При розв'язанні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, серед іншого, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, як вона просить у своєму адміністративному позові.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 69-71,99,100,122,160,162,183-2 КАС України, Конституцією України, Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, положеннями Постанов КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 та від 31.05.2000 року, суд
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня його проголошення.
Головуючий: Роман Васильович Шимчик