Ухвала суду № 60221660, 25.08.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2016
Номер справи
826/23687/15
Номер документу
60221660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/23687/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.

У Х В А Л А

Іменем України

25 серпня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Ганечко О.М.,

суддів: Хрімлі О.Г.,Коротких А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.03.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.03.2016 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Київської міської митниці Державної фіскальної служби України у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Еколан Інгредієнти" від 07 вересня 2015 року №359 про повернення надмірно сплачених митних платежів.

Зобов'язано Київську міську митницю Державної фіскальної служби України підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів Товариству з обмеженою відповідальністю "Еколан Інгредієнти" та направити його Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві для виконання.

В іншій частині адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

У засідання учасники процесу не з'явилися, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання, відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України.

Відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Еколан Інгредієнти" звернулось до Київської міської митниці із заявою про повернення коштів від 07 вересня 2015 року № 359, в якій просило: вчинити всі необхідні дії, пов'язані з поверненням TOB "Еколан Інгредієнти" надмірно сплачених до Державного бюджету України коштів в сумі 40 599,15 грн. (в тому числі податок на додану вартість в розмірі 31 106,54 грн. та мито в розмірі 9 492,61 грн.), які відносяться до компетенції Київської міської митниці ДФС в тому числі, але не обмежуючись щодо встановлення факту надмірної сплати коштів; підготувати висновок про повернення надмірно сплачених по митній декларації від 29 травня 2013 року №100270000/2013/223462 митних платежів (9 492,61 грн. мита та 31 106,54 грн. податку на додану вартість); надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві про повернення TOB "Еколан Інгредієнти" надміру сплаченого податку на додану вартість в сумі 31 106,54 грн. та мита в сумі 9 492,61 грн.

За результатами розгляду вказаної заяви Київська міська митниця у листі від 06 жовтня 2015 року №6012/10/26-70-25-01-05 повідомила про відсутність правових підстав для повернення коштів з Державного бюджету України.

Позивач зазначає, що Київська місьака митниця Державної фіскальної служби України протиправно відмовила у задоволенні заяви про повернення коштів, оскільки ТОВ "Еколан Інгредієнти" надмірно сплатило до Державного бюджету України відповідні суми податку на додану вартість та мита, згідно з аркушами коригування митних декларацій від 30 серпня 2013 року та від 06 лютого 2015 року, що підтверджується довідкою про перерахування коштів та платіжним дорученням.

Частиною першою статті 301 Митного кодексу України, передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У відповідності до частини першої статті 301 Митного кодексу України, помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Взаємовідносини митних органів та органів Державної казначейської служби України в процесі процедури повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України визначає Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року №618 (далі по тексту - Порядок).

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку, визначено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Згідно пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України, заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України, передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Як встановлено, з метою повернення надмірно сплачених коштів позивач звернувся до Київської міської митниці із заявою про повернення коштів від 07 вересня 2015 року №359, яка відповідає вимогам Порядку.

Згідно пунктів 2-4 розділу ІІІ Порядку, заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України, помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20 липня 2007 року №611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що виникнення права на повернення сплачених податків і зборів пов'язується з певними обставинами та відповідною процедурою, зокрема: наявність факту переплати та подання заяви платником.

Таким чином, з урахуванням змісту позовних вимог, у межах спірних правовідносин належить встановити факт надмірної сплати ТОВ "Еколан Інгредієнти" суми податку на додану вартість у розмірі 31 106,54 грн. та мита у сумі 9 492,61 грн.

На підтвердження наявності надмірної сплати ТОВ "Еколан Інгредієнти" суми податку на додану вартість у розмірі 31 106,54 грн. та мита у сумі 9 492,61 грн. позивач надав суду копії наступних документів: митної декларації від 29 травня 2013 року №100270000/2013/223462, аркушів коригування митної декларації від 29 травня 2013 року №100270000/2013/223462, довідки про перерахування коштів від 24 лютого 2015 року, платіжних доручень, інформації щодо оборотів учасника ЗЕД з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про наявність факту надмірної (у розмірі більшому, ніж необхідно) сплати ТОВ "Еколан Інгредієнти" суми податку на додану вартість у розмірі 31 106,54 грн. та мита у сумі 9 492,61 грн., а факт звернення позивача до відповідача із заявою про повернення коштів підтверджується матеріалами справи.

У відповідності до пункту 7 розділу ІІІ Порядку, висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Наведене свідчить, що на митний орган покладено обов'язок у визначений строк підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, який відповідно здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків.

Таким чином, вирішуючи питання про повернення з Державного бюджету України сплачених митних платежів, суд дійшов висновку, що відмова відповідача 1 у задоволенні заяви позивача від 07 вересня 2015 року №359 про повернення надмірно сплачених до бюджету по митній декларації від 29 травня 2013 року №100270000/2013/223462 мита у розмірі 9 492,61 грн. та податку на додану вартість у розмірі 31 106,54 грн. є протиправною, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року у справі №21-161а14.

Таким чином, наведене є підставою для зобов'язання Київської міської митниці Державної фіскальної служби України підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених по митній декларації від 29 травня 2013 року №100270000/2013/223462 митних платежів у розмірі 40 599,15 грн., у тому числі мито у розмірі 9 492,61 грн. та податок на додану вартість у розмірі 31 106,54 грн., та направлення його Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві до виконання.

У свою чергу, позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Еколан Інгредієнти" надмірно сплачених коштів у розмірі 40 599,15 грн., в тому числі мита у розмірі 9 492,61 грн. та податку на додану вартість у розмірі 31 106,54 грн., задоволенню не підлягають, оскільки право на повернення сплачених податків і зборів виникає на підставі висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів, який направлено органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15, зокрема зазначено наступне: "…повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями митних органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.

Таким чином, вимога позивача про зобов'язання митного органу прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів та подати його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, може бути вказівкою на спосіб відновлення порушеного права".

За таких обставин, апеляційна скарга є необґрунтованою, її доводи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у її задоволенні необхідно відмовити, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.03.2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М. Ганечко

Судді: А.Ю. Коротких

О.Г. Хрімлі

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді: Хрімлі О.Г.

Коротких А. Ю.