Справа № 585/3059/16-а
Номер провадження 2-а/585/44/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2016 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області
в складі : головуючого судді Кондратенко Л.П.,
при секретарі Петренко Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ромни в порядку адміністративного судочинства справу за позовом ОСОБА_1 до Роменського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання незаконними дій та рішення субєкта владних повноважень, зобовязання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання незаконними дій та рішення субєкта владних повноважень, зобовязання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення.
Свої вимоги мотивує тим, що в листопаді 1999 року йому була призначена пенсія у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку без обмежень її граничного розміру у відповідності до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року. Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 року були внесені зміни в указану статтю і йому здійснили перерахунок пенсії у розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати, про що його ніхто не повідомив. Після виникнення нових підстав для перерахунку його пенсії він 11.04.2016 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за правилами т. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, що діяла на момент призначення йому пенсії. Однак, відповідач листом від 14.04.2016 року №0/13 повідомив його, що після 01.06.2015 року пенсії на умовах указаного вище закону не призначаються та не перераховуються. Таким чином відповідач грубо порушив його соціальні права. Тому прохає визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії за вислугою років і виплати недоплаченої суми та зобовязати здійснити виплату недоплаченої суми пенсії на підставі довідки №18-73-ЗП від 25.07.2012 року за період з 11.04.2015 року по 01.01.2016 року та перерахувати йому пенсію згідно довідки прокуратури Сумської області №71-34-16 від 18.03.2016 року з 01.01.2016 року виходячи з 90 % розміру місячного заробітку, вказаного в довідках, без обмежень максимального розміру пенсії і виплатити недоплачену суму пенсії та просив витрати по сплаті судового збору стягнути з відповідача на його користь .
Під час розгляду справи в суді позивач свої позовні вимоги уточнив, просив визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку з 01.07.2012 року його пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати; зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої йому суми пенсії, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати, визначеної у довідці №18-73-зп віл 25.07.2012 року, виданої прокуратурою Сумської області за період з 11.04.2015 року по 01.01.2016 року; визнати протиправними дії відповідача про відмову в перерахунку йому пенсії з 01.01.2016 року; зобовязати управління здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року ( в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Сумської області №71-34-16 від 18ю03.2016 року, без обмежень максимального розміру пенсії та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменського обєднаного управління Пенсійного фонду Сумської області на його користь 551 грн витрат сплаченого судового збору.
В судове засідання позивач не зявився, просив розглянути справу у його відсутності, позов задоволити. .
Представник відповідача в судове засідання не зявилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, в задоволенні позову просила відмовити. У письмових запереченнях, як на підстави для відмови у задоволенні позову, відповідач посилається на те, що станом на дату звернення позивача щодо здійснення йому перерахунку та виплату пенсії умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначався Кабінетом міністрів України. Позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду. Крім того, з 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, внаслідок чого з 01 червня 2015 року органи Фонду не здійснюють призначення, перерахунки пенсій, порядок призначення та перерахунку яких було визначено та передбачено вказаними вище нормативними актами, оскільки набрали чинності положення спеціального Закону, якими скасовано норми щодо пенсійного забезпечення визначеній категорії осіб (державні службовці, прокурори…) .
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи , суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з листопада 1999 року (а.с.8).
Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи»№3668-VІ від 08.07.2011 року внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати.
В липні 2012 року на підставі довідки прокуратури Сумської області №18-73-ЗП від 25.07.2012 року управлінням Пенсійного фонду України керуючись указаним законом проведений перерахунок пенсії позивача у розмірі 80% місячної заробітної плати.
11 квітня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої прокуратурою Сумської області довідки №18-73 зп від 25.07.2012 року виходячи з 90% розміру місячного заробітку та проведення перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Сумської області №71-34-16 від 18.03.2016 року, виходячи з 90% розміру місячного заробітку з 01.01.2016 року(а.с.9-10).
Листом №0/13 від 14.04.2016 року відповідач в перерахунку пенсії по заробітній платі відмовив у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213- VІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. У листі вказано, що після 01.06.2015 року пенсії на умовах ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються. (а.с.11).
Суд вважає, що дії відповідача щодо перерахунку з 01.07.2012 року розміру пенсії у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати та листа №0/13 від 14.04.2016 року суперечать положенням діючого законодавства України та порушують права і охоронювані законом інтереси позивача.
Такий висновок суду ґрунтується на положеннях частини 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), відповідно до якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Як встановлено судом, розмір призначеної пенсії з листопада 1999 року довічно складав 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, яку позивач і отримував у 90 відсотковому розмірі до 01.07.2012 року.
Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно ч. 2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції Закону N 3668-VІ ( 3668-17) від 08.07.2011 року, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Перерахунок з 01.07.2012 року розміру пенсії у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати відповідачем було проведено в звязку з внесенням змін до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно якого при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.
Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Встановлені Законом України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року положення щодо проведення перерахування пенсії з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, поширення їх на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, незалежно від часу виходу їх на пенсію, повністю залишені без змін в ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в новій редакції від 17.05.2012 року.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2010 року внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,згідно якої пенсія призначається у розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.
Оскільки позивач у своїй заяві просив не призначити йому пенсію, а зробити її перерахунок, то при проведенні перерахунку відповідач повинен був керуватись ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 20.01.2005 року № 2377-ІV, тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи»,в якому не йдеться про те, що після перерахунку розмір пенсії позивача не може перевищувати 80 відсотків.
Згідно ч.12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-34а13, від 17.12.2013 у справі № 21-445а13.
Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20.10.2011 року № 3932-УІ) при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, суд вважає, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної позивачеві пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку.
Оскільки відповідач не повідомив позивача про перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, а не 90 відсотків з 01.07.2012 року про що позивачеві стало відомо тільки у квітні 2016 р. з листа відповідача , то позивач своєчасно не зміг оскаржити ці дії відповідача.
Заперечення представника відповідача щодо відсутності у позивача права на проведення перерахунку пенсії спростовуються зазначеними положеннями Закону України «Про прокуратуру», тому не можуть бути прийняті судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки відповідач не довів правомірності своїх дій та рішення, то з врахування встановленого судом, позовна заява підлягає задоволенню.
Крім того, у відповідності з вимогами ч.1 ст. 94 КАС України, згідно якої якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений ним судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп. та на користь держави в судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп..
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 71 ч.2, 159-163, 167, 186 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Роменського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання незаконними дій та рішення субєкта владних повноважень, зобовязання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення задоволити.
Визнати протиправними дії УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі, правонаступником якого є Роменське обєднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області, щодо перерахунку з 01.07.2012 року пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% від суми заробітної плати.
Зобовязати Роменське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської областіздійснити перерахунок та виплату недоплаченої ОСОБА_1 суми пенсії, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати, визначеної у довідці №18-73-зп віл 25.07.2012 року, виданої прокуратурою Сумської області за період з 11.04.2015 року по 01.01.2016 року.
Визнати протиправними дії Роменського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської областіщодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року.
Зобовязати Роменське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської областіздійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року ( в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Сумської області №71-34-16 від 18.03.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменського обєднаного управління Пенсійного фонду Сумської області на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. витрат сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменського обєднаного управління Пенсійного фонду Сумської області на користь держави судовий збір в сумі 551 грн . 20 коп. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
Суддя підпис...
Копія вірна
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_2